www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=344
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Typik, Teplota, Veľkopôstne obdobie.     pohľadnice

11.10.2006 | Spiritualita | Mgr. Slavomír Palfi | Čítanosť(5021)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zažiaril aj v našich srdciach?

Zažiaril aj v našich srdciach?

Každý z nás už zažil výpadok elektrického prúdu. Je to nepríjemná skutočnosť. Zvlášť, keď sa to stane večer za tmy. Čo vtedy urobíme ako prvé? Hľadáme baterku alebo sviečku. Lebo chceme vidieť. Bez svetla by sme boli stratení. Nevedeli by sme sa orientovať okolo seba, nevideli by sme jeden druhého a ľahko by sme sa zranili.

A čo duchovná tma?

Má podobné následky, ktoré sú však ešte hlbšie, lebo sa týkajú našej duše. Ak žijeme v duchovnej tme, ktorá je vytvorená následkom hriechu (ktorého sa nechceme vzdať), tiež sa nevieme správne orientovať v žiadnej oblasti života. Podotýkam - v žiadnej. Nevidíme Boha ani ľudí okolo seba správnym pohľadom – pohľadom lásky, a sme oveľa jednoduchšie zraniteľní zlým duchom.

Okolo nás chodí veľa ľudí, ktorí síce vidia svojimi telesnými očami, ale ich duša je v tme. Veľa ľudí, ktorí hovoria či spievajú krásne texty o láske, o tom, ako má človek rád iného, ako je dobré odpúšťať, aký je človek osamelý, ak nemiluje. A pritom život mnohých z nich ani zďaleka nezodpovedá tomu, čo hovoria či o čom spievajú. Ich vnútro je plné rán, o ktorých možno ani nevedia a ich duša nevidí Svetlo, pre ktoré bola stvorená.

„Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha, a to Slovo bolo Boh. Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet“ (Jn 1, 1. 9). 

A to Slovo – Ježiš Kristus sa sám nazýva svetlom.

Čo nám osvecuje pravé svetlo?

Odpoveď nájdeme u sv. apoštola Pavla v Druhom liste Korinťanom: „Lebo Boh, ktorý povedal: ,Nech z temnôt zažiari svetlo,’ zažiaril aj v našich srdciach na osvietenie poznania Božej slávy v tvári Ježiša Krista“ (2 Kor 4, 6). 

Ježiš chce teda v prvom rade osvetliť poznanie Boha Otca. Ježiš totiž neprišiel na svet len preto, aby za nás zomrel, ale aj preto, aby nám ukázal, kto je Boh Otec.

Tvoj obraz o Bohu Otcovi možno nie je správny.

Bolo by veľkým nešťastím pre človeka, ak by po smrti zistil, že Boh je vlastne niekto celkom iný, než akého si predstavoval a k akému sa modlil. Že to nie je Boh túžiaci po pomste ani Boh, ktorý sa teší, že hriešnik trpí a zomiera vo svojich hriechoch, ani Boh, ktorému je jedno, čo robíme, lebo máme slobodu.

Naša predstava o Bohu je formovaná mnohými podnetmi, no jeden z najhlavnejších spočíva v tom, aký je alebo bol náš vlastný pozemský otec. Lebo Boh sa nazýva otcom. A ty, keď to počuješ, tak si tento pojem otcovstva automaticky spájaš so vzťahom svojho otca k tebe. Teda tvoja predstava o Bohu sa v určitom slova zmysle stáva obrazom tvojho otca. Lenže tento tvoj pozemský otec nebol dokonalý. Možno bol veľmi prísny a za všetky, aj tie najmenšie, priestupky si bol trestaný. A tak si budeš predstavovať aj Boha Otca ako toho, kto ti každý tvoj pád dá hneď pocítiť a kto ti nič len tak neprepáči. A budeš mať pred ním strach. Alebo máš otca, ktorý ti všetko dovolí. Tak si môžeš myslieť, že aj Boh Otec je takýto. Že si môžeš robiť, čo chceš a nebude to mať žiadne veľké následky.

Prosme Boha, aby vložil do našich sŕdc ten pravý obraz o sebe. Najprv však musíme pred Pánom odpustiť svojmu otcovi.

To, aký je skutočne Boh, sa dozvieme

najlepšie z jeho slov: „Boh je láska“ (1Jn 4, 8). Je to ten, kto ťa miluje a prijíma takého, aký si, so všetkými chybami aj talentami, s  výzorom, postavou, nadaním, s tým, v čom si dobrý, aj s tým, čo ti veľmi nejde. On ťa neodsúdi, ak zhrešíš a s pokorou povieš: „Prepáč.“

Túži, aby si ho miloval, lebo kvôli tomu ťa stvoril. To má byť to najdôležitejšie v tvojom živote.

Túži po tom, aby si miloval aj ľudí okolo seba. Aj oni sú Božími deťmi. Ak od neho ešte neodišli. Ale aj tých máš milovať.

Miluje ťa preto, lebo sám je láska a stvoril ťa z lásky.

Nie si tu náhodou.

Nie je náhoda, že si sa narodil rodičom, ktorých máš, v krajine, kde žiješ, ani že si sa narodil v tejto dobe. Boh má s tebou jedinečný plán. Ako s nikým iným. S tebou má osobitný plán, lebo si originál a niet viac takého istého človeka, akým si ty. A aby ti to dokázal, poslal svojho syna – Slovo, aby ožiaril tvoj život, aby si videl pred seba, kam smeruješ.

Každý z nás je k niečomu povolaný.

Niekto je učiteľ, iný kňaz, niekto sa stará o deti a niekto maľuje. Každý z nás má nejaký dar od Boha, ktorý môže vo svojom povolaní rozvíjať. A ak to robí na Božiu slávu, môže sa týmto spôsobom posväcovať.

No Ježiš nám ukazuje a osvetľuje aj iné povolanie.

Povolanie k svätosti.

Aj toto je vôľa Boha Otca. Naša svätosť. Ba dokonca byť svätým je povinnosťou každého pokrsteného človeka. Človek, ktorý nie je svätým, nemôže byť šťastný. Lebo nie je tým, kým má byť a kvôli čomu ho Boh stvoril. Byť svätým znamená plniť vôľu Otca tam, kde som. Konať to, čo by robil Ježiš Kristus, ak by bol na mojom mieste. Žiť pod vedením Svätého Ducha. Lebo toho nám poslal Ježiš Kristus po svojom nanebovstúpení. A on nás má naučiť všetko, teda žiť sväto. Možno máme problém žiť svoju svätosť.

Hanbíme sa, lebo ľudia okolo nás tak nežijú.

Prečo by sme sa mali odlišovať?

Kresťania sa vždy odlišovali od iných. A iní si to všimli. A pre mnohých to bol jeden z impulzov na zmenu života.

Ponúka sa nám veľa návodov na šťastný život.

Ten pravý nájdeme len u toho, kto najlepšie vie, načo nás stvoril. Človek nájde zmysel svojho života jedine vtedy, ak bude žiť vo svetle. Vo svetle Ježiša Krista. V opačnom prípade nemôže nájsť nič a vždy bude len tápať v neistote a jeho duša nebude naplnená pokojom.

Boh je zmyslom tvojho života a nič krajšie nenájdeš, nech by si hľadal kdekoľvek a akokoľvek.

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
Autor: Mgr. Slavomír Palfi - všetky články od tohto autora (1)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε