www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=347
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické postoje, Kerygma, Proskomídia – „Na če....     pohľadnice

11.10.2006 | Osobnosti | Čítanosť(5364)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

o. Vendelín Javorka, SJ

o. Vendelín Javorka, SJ
Smer východ

Vendelín Javorka sa narodil 15. októbra 1882 v Černovej ako prvý z desiatich detí. Bol príbuzným významného slovenského národného dejateľa o. Andreja Hlinku. V r.1903 vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Trnave s úmyslom stať sa misionárom. Študoval v Sankt-Andrä, v Bratislave a v Innsbrucku. 29. júna 1915 bol vysvätený za kňaza. V rokoch 1916-1918 pôsobil ako vojenský kurát na východnom fronte. Posledné rehoľné sľuby zložil 2. februára 1920. V roku 1925 prijal v Ríme byzantský obrad, aby mohol ísť na misie do Ruska. V roku 1926 pôsobil medzi gréckokatolíkmi na východnom Slovensku a Podkarpatskej Rusi, aby sa zdokonalil v byzantskom obrade v praxi a aby pomohol miestnym gréckokatolíckym biskupom.

 
Veľké úlohy

Od roka 1926 dostal na starosť stavbu Pápežského ruského kolégia v Ríme. Zároveň bol ministrom na Pápežskom východnom inštitúte a 24. októbra 1929 bol vymenovaný za jeho prvého rektora. V roku 1934 bol poslaný do Harbinu v Mandžusku ako dočasný administrátor exarchátu ruských katolíkov byzantského obradu. V roku 1939 spravoval ruskú katolícku farnosť byzantského obradu v Šanghaji v Číne. V tom istom roku sa vrátil do Ríma do Russica ako vicerektor a minister. V roku 1941 bol poslaný do jezuitskej misie v Černovciach v Bukovine (dnes Ukrajina, v tom čase Rumunsko).

 
Väzenie

V roku 1943 sa územie dostalo pod kontrolu sovietskej armády a 13. júna 1945 bol o. Vendelín Javorka zatknutý. V novembri 1945 bol v Moskve bez súdu odsúdený za špionáž v prospech Vatikánu na 10 rokov nápravno-výchovného tábora. Prešiel viacerými väzeniami a tábormi, väčšinu trestu si odpykal v tábore Inta blízko polárneho kruhu.

 
Návrat domov

Prepustený bol v roku 1954 a v apríli 1955 sa mu podarilo vrátiť sa na Slovensko. Tu žil u svojich príbuzných, úrady mu však nepovolili verejne pastoračne pôsobiť. Takisto mu nedovolili vrátiť sa do Ríma do Russica. Zomrel 24. marca 1966, v predvečer Sviatku zvestovania Presvätej Bohorodičke. Pochovaný je na Mestskom cintoríne v Žiline. 1. novembra 1990 bol plne rehabilitovaný prokuratúrou ZSSR. V súčasnosti sa uvažuje nad začatím procesu jeho blahorečenia.

 
Konferencia

V Pápežskom ruskom kolégiu v Ríme sa 30. marca konala konferencia pri príležitosti 40. výročia smrti o. Vendelína Javorku, SJ, prvého rektora tohto kolégia, prvého slovenského jezuitu byzantského obradu. Organizátormi boli Pápežské ruské kolégium (Russicum) a Veľvyslanectvo Slovenskej republiky pri Svätej stolici v spolupráci s Pápežským východným inštitútom v Ríme a Slovenskou provinciou Spoločnosti Ježišovej.

Konferenciu otvoril v ruskom katolíckom Chráme sv. Antona Veľkého rektor kolégia p. Lojze Cvikl, SJ. Nasledovala panychída v byzantsko-ruskom obrade.

Vo veľkej sále kolégia sa konala akademická časť konferencie. V úvode sa prítomným prihovorila veľvyslankyňa Slovenskej republiky pri Svätej stolici Dagmar Babčanová. Poukázala na duchovné hodnoty, ktoré Slovensko môže ponúknuť spoločenstvu európskych národov a ktorého nositeľmi boli a sú také osobnosti slovenského národa ako o. Vendelín Javorka, SJ.

P. Juraj Dolinský, SJ, dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity, priblížil životnú púť o. Vendelína. O. Constantin Simon, SJ, profesor histórie na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, predostrel historický pohľad na účinkovanie dvanástich slovenských študentov Russicu v súvislosti s rozvíjajúcou sa myšlienkou evanjelizácie Ruska v prvej polovici 20. storočia. Archimandrita Robert F. Taft, SJ, emeritný profesor liturgiky na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, z pozície odborníka, ale aj bývalého študenta Russica, načrtol zápas o liturgickú čistotu obradu od počiatkov Russica až podnes. Vyzdvihol fakt, že verné a presné zachovávanie byzantského obradu bolo podporované a vyžadované rímskymi pápežmi.

Akademickú časť konferencie zavŕšil o. Cyril Vasiľ, SJ, prorektor Pápežského východného inštitútu v Ríme a dekan Fakulty cirkevného práva tohto inštitútu. Venoval sa myšlienke východnej vetvy Spoločnosti Ježišovej, jej historickým premenám, a to obzvlášť vo vzťahu k ruskej misii. Načrtol aj možné perspektívy budúceho vývoja.

Po odborných vystúpeniach predstavil moderátor večera Andrej Škoviera výstavku fotografií a dokumentov „Vendelín Javorka a prvé roky Russica“, ktorú umelecky pripravil o. Rastislav Dvorový.

Potom sa prítomní presunuli do obnovenej sály kolégia, ktorá od tohto dňa nesie meno Sála Vendelína Javorku. Obraz Vendelína Javorku slávnostne odhalil kardinál Tomáš Špidlík, SJ. V refektóriu kolégia bola na záver pripravená recepcia.

Na slávnosti sa zúčastnili kardinál Tomáš Špidlík, SJ, arcibiskupi Jozef Zlatňanský a Dominik Hrušovský, veľvyslanec Českej republiky pri Svätej stolici Pavel Jajtner a veľvyslanec Koréjskej republiky pri Svätej stolici Seong Youm Bosco. Prítomný bol aj Silvester Krčméry, jeden z organizátorov podzemnej cirkvi v Česko-Slovensku v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia, ktorého pokrstil o. Vendelín Javorka.

Kardinál Angelo Sodano, štátny sekretár Vatikánu, poslal pozdravný list. Vyjadril v ňom želanie, aby „konferencia venovaná pamiatke takej hrdinskej osobnosti vo veľkej miere prispela k dobru a pokroku celej Cirkvi a osobitne partikulárnych cirkví v slovanských krajinách.“

 
Pápežské ruské kolégium v Ríme

Russicum, čiže Pápežské ruské kolégium, v Ríme bolo založené v roku 1929 pápežom Piom XI.. Jeho cieľom bolo vychovávať budúcich misionárov pre Sovietsky zväz. Väčšina študentov nakoniec našla svoje uplatnenie medzi ruskými emigrantmi na Západe alebo v rôznych akademických inštitúciách. Od začiatku bolo Russicum silne spojené so Slovenskom. Slováci tvorili druhú najpočetnejšiu národnostnú skupinu v prvých rokoch jeho existencie. Určitý zlom v orientácii Russica nastal po Druhom vatikánskom koncile, ale najmä po páde komunistických režimov vo východnej Európe. Dnes Russicum slúži najmä pre východné katolícke cirkvi byzantsko-slovanského obradu (je oporným bodom pre slovenských gréckokatolíkov), je však domovom aj pre niekoľko pravoslávnych študentov a katolíkov latinského obradu.

 

Rastislav Dvorový, Andrej Škoviera

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε