www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=350
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. január 2022     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Olej, Heréza, Dcéry Božskej lásky.     pohľadnice

11.10.2006 | Spiritualita | RNDr. Jozef Voskár | Čítanosť(5497)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Moderný človek

Moderný človek

V dejinách Cirkvi prisudzovali kresťanom ich súčasníci rôzne prívlastky. Už v prvotnej Cirkvi ich nazývali sektármi, o čom svedčia Skutky apoštolov (Sk 24,14; Sk 28,22). V neskorších dejinách a v súčasnosti sa najčastejšie vyskytujú prívlastky spiatočníci, tmári, nemoderní a pod.

 

Skúsme sa teraz pozrieť na najčastejší prívlastok, ktorý zaznieva z úst predstaviteľov liberálnych prúdov. Z ich pohľadu sú kresťania nemoderní ľudia, konzervatívni, nepokrokoví, tí, ktorí nepripúšťajú zmeny vo svojom zmýšľaní a vo svojom konaní. Čo si tu však treba uvedomiť, je skutočnosť, že kresťania prijali vierou (a potom aj reálne v skutočnostiach svojho života) Boží morálny kódex Desatora a Ježišovo evanjelium, ktorých normy sú nerelativizovateľné, majú absolútnu platnosť a sú zárukou radostného, zmysluplného a cieľavedomého života. Na tieto hodnoty móda nemala, nemá a nikdy nebude mať vplyv. Móda sa môže dotýkať akcidentov ( druhoradých vecí), ale nie podstaty. Keby sa dotýkala podstaty, tá by prestala existovať a my by sme boli mimo Božieho poriadku.

 

A to neprichádza do úvahy!

 

V živote Cirkvi, napr. pri voľbe nového pápeža, si mnohí súčasníci naivne robia plané nádeje, že nový pápež použije moc Petrových kľúčov a zaujme k závažným morálnym problémom dnešného sveta azda iný postoj ako jeho predchodca. Umelý potrat bude pre každého budúceho pápeža vždy vraždou a moc kľúčov sa na ňu nikdy nebude vzťahovať, pretože piaty Boží príkaz znie jasne a jednoznačne – Nezabiješ!, čo nepochybne patrí k podstate a nie k akcidentom.

 

Moc Petrových kľúčov sa vzťahuje na akcidenty, ktoré podliehajú dobovým zmenám a sú nielen vítané, ale aj veľmi potrebné.

 

„Ecclesia semper reformanda“ (stále sa reformujúca Cirkev) je neklamným dôkazom toho, že mala vždy záujem o premeny, ktoré prinášali kvalitu do jej života, novú dynamiku v ohlasovaní evanjelia a vydávaní živého svedectva o pravde nemennej podstaty, ktorá má pôvod v Bohu ako jej jedinom zákonodarcovi. To ľudské , slabé, premenné a dočasné len sprevádza to nemenné – Božie.

 

Ak sa pozrieme na módu v obliekaní v dejinách ľudstva, zistíme, že tam bolo nesmierne množstvo zmien podľa jednotlivých kultúr, etník – od nahoty cez figový list, kusy zvieracích koží, brokáty, hodváby, rôzne moderné látky a rôzne strihy, cez mini, midi, maxi módu až po nahotu súčasnej extravagantnej módy úpadkových civilizácií.

 

Ak si niekto myslí, že takéto zmeny by mali postihnúť podstatu Božieho poriadku a Božieho plánu spásy, kresťanstvo by už dávno upadlo do zabudnutia tak, ako celá móda minulých storočí.

 

K moderným prvkom v živote kresťanov a v živote Cirkvi však môžeme pri ohlasovaní evanjelia počítať nové formy a prostriedky, ktoré nová doba stále prináša. Sú tu nové pastoračné formy, moderné masovokomunikačné prostriedky – tlač, rozhlas, televízia, internet a mnohé ďalšie, ktorých počet bude stále narastať. V tomto je Cirkev taká moderná ako každá iná profánna inštitúcia a kresťania majú jedinečnú príležitosť tieto prostriedky využívať a ohlasovať svetu nemenné Božie pravdy, ktoré jediné nepodliehajú módnym trendom a sú zárukou šťastného, radostného, harmonického a zmysluplného života v láske, ktorá svetu dnes najviac chýba. V tomto sú praktizujúci kresťania nepochybne tí najspoľahlivejší ľudia, ktorí dávajú svetu nádej. Sú nepochybne najpokrokovejší a najmodernejší v tom pravom zmysle slova – v zachovávaní nemennej Božej pravdy v meniacich sa podmienkach ľudského života.

 

Výrok o prvých kresťanoch v pohanskom prostredí: „Pozrite, ako sa milujú“ bude azda tým najkrajším prívlastkom aj dnešných kresťanov, ktorí sú nádejou pre lepší svet.

Zdroj: Slovo 2006, č. 18.
Autor: RNDr. Jozef Voskár - všetky články od tohto autora (16)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε