www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=351
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Substancia, Ikonoklazmus, Trojica - Najsvätejš....     pohľadnice

11.10.2006 | Rozhovory | Čítanosť(4658)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

S Bohom máme vždy šancu

S Bohom máme vždy šancu

Aj keď to niekedy v každodennej realite nevidno, Boh stojí pri každom z nás, aby sme zvládli svoje poslanie na tomto svete. Pozýva nás, aby sme boli svetlom. Nie je to ľahké, pretože svetlo vidí každý. A každý môže zhodnotiť jeho skutky. Aj napriek chybám, ktoré urobíme, stále máme právo aj povinnosť byť svetlom. Boh nás pozýva nezabúdať na to ani na tých najvyšších spoločenských priečkach. O tejto téme sme sa rozhovorili s pánom Vladimírom Palkom, ktorý ešte v nedávnej minulosti zastával post ministra vnútra.

 
 

Zdá sa, že v našej spoločnosti sa kresťania stávajú akýmisi druhoradými občanmi. Keď sa Cirkev snaží o ochranu ich práv, médiá veľmi prudko reagujú a obviňujú ju z pokusu o nastolenie diktatúry. Ako vnímate tento fakt?

Priznám sa, že sa ma to často bolestne dotýka. Pamätám si postavenie kresťanov za komunizmu, bolo to i moje osobné postavenie. Žil som s tým, že sa nikdy nebudem môcť tak realizovať v zamestnaní ako tí, ktorí boli ochotní vstúpiť kvôli kariére do komunistickej strany. Po roku 1989 sa to zmenilo, ale prúdia i spiatočné politické prúdy. Prípad kandidáta na funkciu komisára Európskej komisie Rocca Buttiglioneho, ktorý sa v otázke homosexuality prihlásil ku Katechizmu Katolíckej cirkvi a bol preto kritizovaný, je dôkazom toho, že tieto prúdy prúdia i, či dokonca najmä, v západnej Európe. U nás tiež počuť hlasy: Ak nechceš robiť potraty, nebuď gynekológom! Ak nechceš vyučovať malé deti liberálnu sexuálnu výchovu, nebuď učiteľom! V budúcnosti môže pribudnúť: Ak nechceš sobášiť dvoch mužov, nebuď starostom obce! A ktovie čo ešte. 

 

Mnohí tvrdia, že strana, do ktorej patríte, chce zmeniť Slovensko na farskú republiku. Je to pravda? Čo vám v tejto súvislosti najviac vyčítajú?

Je to iba ideologická fráza. Neviem, čo sa pod tým myslí. V skutočnosti bojujeme proti veciam, ktoré sa v tomto štáte zaviedli proti vôli väčšiny ľudí. Áno, sme za maximálnu ochranu ľudského života, a preto sme jasne proti potratom, ale v tomto máme za sebou veľa ľudí. A v čase, keď ich pred 50 rokmi komunistický režim zaviedol, bola proti nim väčšina. Dnešný stav je ovplyvnený dlhoročným vymývaním mozgov. Áno, sme za to, aby médiá boli slušnejšie, ale to si želá väčšina ľudí i dnes.

Som politikom strany, ktorá sa výrazne zasadila za slobodu na Slovensku. KDH sa predsa zrodilo z odporu proti komunizmu, ktorý vyústil do novembra 1989. Dnes sa mi zdá, že slobodu obmedzujú z čisto ideologických dôvodov práve liberáli. Jedna zo slobôd, ktorú si kresťania, ale nielen oni, vymohli, je náboženská výchova v škole, ktorú si môžu pre svoje deti zvoliť. Kto chce, dá si dieťa na náboženstvo, kto chce, na etickú výchovu. Toto je veľká vec. A na túto slobodu sa im bežne siaha.

 

V ostatnej dobe sa pozdvihujú hlasy za odluku cirkví od štátu. A sú to hlasy nielen z ľavej strany politického spektra, ale množia sa aj zvnútra samotných cirkví. Vnímajú to ako šancu očistiť sa od ľahostajných a vlažných kresťanov a zároveň akési oslobodenie spod tlaku štátu. Aký je váš postoj?

Treba si ujasniť obsah pojmu odluky štátu a Cirkvi. Zdá sa mi, že jediné, čo je tu ešte neodlúčené, je to, že štát stále platí duchovných ako svojich zamestnancov. Vnímam pozorne hlasy, ktoré hovoria, že toto do istej miery môže oberať cirkvi o vnútornú slobodu pri vyjadrovaní. Viem si predstaviť, že toto by sa mohlo zmeniť. Príjmom cirkví na vykrytie platov by mohla byť tzv. asignačná daň. Inak by mal štát aj naďalej financovať údržbu sakrálnych budov, veď sú to kultúrne pamiatky, z ktorých sa tešia všetci občania, a mal by naďalej financovať  cirkevné školstvo tak ako každé iné.

 

Aké možnosti majú kresťania (a nielen oni) v tomto štáte, aby presadili svoje názory?

Môžu písať na rôzne inštitúcie, do médií. Môžu vo voľbách voliť, môžu sa organizovať do jednorazových akcií. Napríklad protestná demonštrácia proti bohorúhačstvu vo filme Da Vinciho kód, samozrejme, v miernom kresťanskom duchu, by bola celkom zaujímavá. Zatiaľ kresťania na Slovensku nemajú pocit, že by sa mali výraznejšie angažovať verejne v kresťanských otázkach.

 

S právami sa nevyhnutne spájajú aj povinnosti kresťanov. Sú „nadštandardné“ povinnosti (povinnosti nad rámec bežných občanov) , ktoré by mali prijať za svoje?

Môžem iba všeobecne odpovedať, že áno. Na každej sv. omši predsa vyznávame svoje hriechy, ktorých sme sa dopustili zanedbávaním dobrého.

 

Sú kresťania vo všetkých smeroch dostatočne pripravení na to, aby niesli zodpovednosť za rozhodnutia nielen na najvyšších miestach?

Po páde komunizmu na to určite pripravení neboli. Dnes sú na tom vari lepšie. Na každého kresťana v politike čaká jedno pokušenie. Budú ho tlačiť do polohy takzvaného liberálneho kresťana. To je taký, čo hovorieva: „ Áno, aj ja som kresťan, ale moderný, otvorený, tolerantný, atď., nie ako tento môj staromódny spoluveriaci.“

 

Čím je duša v tele, tým sú kresťania vo svete. Touto vetou charakterizoval istý starokresťanský autor vplyv kresťanov na vtedajšiu spoločnosť. Sú kresťania v našej spoločnosti naozaj jej dušou?

V niektorých momentoch sa mi vidí, že sú, a v niektorých chvíľach, že ani nie. Počkajme si ešte.

 

Stretli ste sa aj na politickej scéne so situáciami, v ktorých sa ľudia, o ktorých ste vedeli, že sú presvedčení kresťania, zachovali, mierne povedané, prekvapujúco?

Aj presvedčený kresťan je slabý tvor a môže zlyhať. Preto by nás také niečo v princípe nemalo prekvapiť, i keď je to smutné. Stať sa to môže i mne.

 

Dá sa vôbec zvládnuť život v našej spoločnosti na princípoch poctivosti, pravdy, vernosti, čistoty srdca a úmyslov? Má v tejto spoločnosti presvedčený kresťan šancu?

Učili ma, že Pán Boh od nás nežiada nemožné veci. Takže odpoveď by mala znieť áno.

 

za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová

Zdroj: Slovo 2006, č. 18.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε