www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=354
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Púť, putovanie, Veľký piatok, Ikonostas.     pohľadnice

11.10.2006 | Rozhovory | Čítanosť(5195)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rodina – obraz Boha

Rodina – obraz Boha

Rozhovor s vladykom Milanom Chauturom, predsedom Rady pre rodinu a mládež pri KBS a účastníkom V. svetového stretnutia rodín vo Valencii

 

Ako sa pripravovala Katolícka cirkev na Slovensku na V. svetové stretnutie rodín vo Valencii?

V príprave na stretnutie rodín vo Valencii sa v rámci Katolíckej cirkvi na Slovensku

udiali rozličné podujatia, a to na úrovni farskej, dekanátnej i  eparchiálnej a exarchátnej. Čo sa týka farskej úrovne, boli to pravidelné týždenné stretávania sa so zamysleniami nad témami, ktoré pripravila Pápežská rada pre rodinu a do jednotlivých farností boli poskytnuté Radou pre rodinu a mládež pri KBS. Samozrejme, okrem týchto spoločných zamyslení tu boli rozličné aktivity typu návštevy kňaza pri ikone Sv. rodiny a osobný rozhovor s kňazom v jednotlivých rodinách farností. Dekanátna úroveň sa zvýraznila prípravou na fatimské soboty, počas ktorých mali veriaci možnosť zúčastniť sa prednášok a dialógov na pálčivé témy vzťahujúce sa na problém súčasnej rodiny. A to už naznačuje i celodiecéznu úroveň, ktorej vyvrcholením bola púť rodín do diecéznych mariánskych svätýň, ktorá bola organizovaná v rámci Stredoeurópskych katolíckych dní v dňoch 10.- 11. júna 2006.

 

Stretli sa rodiny aj na celoslovenskej úrovni?

Nedá sa tu nespomenúť celoslovenské stretnutie rodín organizované Diecéznym centrom pre rodinu Banskobystrickej diecézy v prepojení na Valenciu.

 
Aký je význam týchto podujatí?

Samozrejme, všetky tieto aktivity, ktoré by sa dali počítať na desiatky, sú len vonkajším prejavom toho, čo sa má v oveľa väčšej miere prejaviť na duchovnom chápaní významu rodiny v stvoriteľskom Božom pláne.

 

Dá sa spojiť masovosť tohto podujatia s rodinnou intimitou?

Ak hovoríme o svetovom stretnutí rodín vo Valencii, objaví sa v našich myšlienkach masovosť, ktorá akoby protirečila intimite rodiny. Je to však len vonkajší klam. Lebo ak tú masu niekto spája, potom sa i z  miliónovej masy stáva jedna veľká rodina. A toho som bol svedkom vo Valencii. Aj keď zo Slovenska tam prišiel len jeden autobus, predsa sa mohli ako krajina cítiť súčasťou veľkej rodiny sveta.

 
Ako sa Slováci „udomácnili“ vo Valencii?

Mali sme svoj národný program so slovenskou sv. omšou. Včlenili sme sa aj do spoločného programu posvätného ruženca detí, vigílie so Svätým Otcom Benediktom XVI. a vyvrcholenia pri hlavnom oltári v stretnutí sa s Kristom v najsvätejšej eucharistickej obete. Treba povedať, že na teologicko-pastoračnom kongrese našu radu, okrem mňa, zastupovali dva rodinné páry.

 
Čo si odnášate z tohto stretnutia?

Všetky pohľady na súčasnú rodinu sme si priniesli nielen vo svojich srdciach a mysliach, ale budú ponúknuté v preklade do slovenčiny aj našim farnostiam. Chceme sa ujednotiť ako svetová rodina Cirkvi aj v postupoch a postojoch vzhľadom na problémy súčasnej rodiny.

 

Má tradičná rodina v tomto svete budúcnosť?

Tým najzjednocujúcejším elementom v týchto otázkach ostáva Svätý Otec. Svojím príhovorom sústredil pozornosť všetkých na biblické chápanie rodiny a na správny život v kresťanskej rodine. A tak už nie je dôležité hovoriť o tzv. tradičnej rodine, lebo pojem rodina sa môže správne chápať len cez pravdu o trojjedinom Bohu, ktorú vložil do rodiny ako svoj obraz a podobu. V tomto trojičnom rozmere svoju úlohu zohráva otec, mama i deti (duchovné i telesné). A len takto chápaná rodina môže byť nádejou ľudstva.

za rozhovor ďakuje redakcia
Zdroj: Slovo 2006, č. 19.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε