www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=358
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - antitrinit..., Eljon, Sviatosť manželstva.     pohľadnice

11.10.2006 | Rozhovory | Čítanosť(4723)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Za vôňou ruží

Za vôňou ruží

Do chrámu vstupuje vždy ticho a pokorne. Cesty o. Ota Gábora Boh zaujímavo popreplietal. Ale vždy viedli „ružovou záhradou“ - cez Máriu. Aj dni jeho vysviacky (tajnej i podmienečnej po roku 1989), aj dátumy narodenia obidvoch detí zasvietili v kalendári práve v mariánskych mesiacoch. Božia Matka si pod svoje ochranné krídla zobrala povolanie k duchovnému i telesnému otcovstvu.

 

V týchto dňoch oslavujete 35 rokov kňazstva. V Prešovskej eparchii ste známym mariánskym ctiteľom. Akú úlohu zohrala Presvätá Bohorodička vo vašom živote?

Ochranu a príhovor Božej Matky pociťujem už od detstva. Ako deväťročný som v jednom roku stratil obidvoch rodičov. Ostalo nás šesť detí. Vtedy som veľmi pociťoval ochranu Božej Matky. Vedel som, že vedie môj život. Odmalička som chodil miništrovať a od detstva som túžil stať sa kňazom. Ako 11-ročného ma zobral predstavený do františkánskeho kláštora v Bardejove a staral sa o mňa štyri roky. Keď som vstúpil k františkánom, denne sme sa modlili svätý ruženec.

Veľmi ma oslovil a veľmi sa mi páčil františkánsky radostný ruženec. Má sedem desiatkov. Zvláštny je tým, že okrem klasických tajomstiev sú pridané ďalšie dva a pri tajomstvách sa pridáva slovo radosť, napr. Panna Mária s radosťou počala Ježiša z Ducha Svätého. Stále je tam zaradená radosť. Veľmi mi tento ruženec prirástol k srdcu a denne sa ho modlím. Ako 13-ročný som vstúpil do mariánskej kongregácie a  odvtedy som zjavne pociťoval jej ochranu.

V roku 1950 rehoľu zrušili. Nastúpil som do práce a 40 rokov som pracoval ako lesný technik. Moja cesta ku kňazstvu sa tým skomplikovala, ale po dvadsiatich rokoch čakania som túto milosť dostal.

Zaujímavé je aj to, že deň mojej tajnej vysviacky pripadol na 30. október, v mariánskom mesiaci, a aj podmienečná vysviacka, ktorá sa konala po novembri 1989, sa uskutočnila v máji, ktorý sa tiež spája s mariánskou úctou. Pán biskup prišiel za mnou do hájovne, v ktorej sme bývali. Našťastie som bol doma sám. Manželka bola v nemocnici. Prišlo auto s bardejovskou značkou, vystúpili dvaja páni a povedali: „Prišli sme vás vysvätiť.“

Ako slobodný som sa trikrát usiloval o tajnú vysviacku, ale nikdy sa mi to nepodarilo, až potom, keď som bol ženatý.

 

Kedy ste sa stretli s Mariánskym kňazským hnutím?

Prvýkrát som sa s ním stretol ako tajne vysvätený kňaz. Otec Mastiliak, ktorý ovládal viacero rečí, preložil v roku 1974 rozjímania dona Gobbiho. Tu v okolí Prešova sme boli niekoľkí kňazi, ktorí sme sa potom schádzali a spolu sme sa modlievali.

 

Skúsenosť hovorí, že keď sa niekto modlí ruženec s dôverou a vytrvalosťou, skôr či neskôr pocíti, že sa mu v srdci rodí ustavičná modlitba Ducha. Často vás možno stretnúť na večeradlách, kde je hlavnou náplňou modlitba sv. ruženca. Ako prežívate túto modlitbu?

Keď som chodil ako chlapec miništrovať, v októbri sa v chráme modlieval sv. ruženec. Túto modlitbu som si veľmi obľúbil. Stále som sa modlil, využíval som na túto modlitbu všetok voľný čas (pri cestovaní, keď bolo potrebné niekde čakať). Aj dnes sa takto modlievam. Je veľmi jednoduchá, krátka a praktická. Môžete sa ju modliť kdekoľvek. Žiadna prekážka nie je. Takže ja sa podľa možnosti modlievam aspoň jeden ruženec denne. Ak sa to dá, tak aj všetky štyri. A zároveň chodím aj na večeradlá, ktorých hlavnou náplňou je práve sv. ruženec.

 

Pápež Benedikt XVI., ešte ako známy teológ a kardinál J. Ratzinger, napísal vo svojej knihe o svojom osobnom vzťahu k modlitbe ruženca. Poukazuje na to, ako je táto „ľudová zbožná úcta“ základným prameňom pre dušu, ktorá z neho čerpá vnútorný pokoj a tichosť. Aké ovocie prináša do vášho života?

Modlitba ruženca mi dala silu a naučila ma vytrvalosti, pretože som vytrval v túžbe po kňazstve. Dvadsať rokov som čakal na kňazstvo a ďalších dvadsať rokov už ako kňaz, aby som vôbec mohol pôsobiť.

 
V čom vidíte účinnosť tejto modlitby?

V jej jednoduchosti.

 

Mnohí, najmä mladí, majú s ňou problém. Čo vám pomáha sústrediť sa na modlitbu?

Najviac mi pomáha tajomstvo, rozjímanie na začiatku každého desiatku ruženca. Cez toto zahĺbenie sa potom ľahšie sústreďuje na modlitbu.

 

Prežívate nejako výnimočne mesiac október, ktorý ponúka hlbšie ponorenie sa do tejto modlitby?

Vždy som ho prežíval ako výnimočný mesiac. Aj v máji, aj v októbri sa vždy konajú celoslovenské mariánske večeradlá, na ktorých sa pravidelne zúčastňujem.

 

Ktoré tajomstvo vás najviac oslovuje a prečo?

Najviac ma oslovuje a priťahuje tretie tajomstvo slávnostného ruženca – zoslanie Svätého Ducha. Svätý Duch je veľmi dôležitý pre náš život. Tak, ako bol dôležitý v živote Márie. On nám pomáha a uschopňuje nás plniť Božiu vôľu.

 

Máte nejakú osobnú skúsenosť s príhovorom Panny Márie?

Mám viac takýchto skúseností.

Najmocnejšia je asi tá, ktorú som zažil, keď mi zistili koxartrózu. V tom čase som bol aj s deťmi na Spiši na vysviacke otca biskupa Tondru. Dlho sme tam stáli. Celý deň som si ani nesadol. Až keď sa to skončilo, sadli sme si na lavičku, a potom som sa už nemohol postaviť. Keď sme sa nejako dostali domov, zašiel som k lekárovi. Povedal som mu, že sa chcem ešte dostať do Bratislavy, keď príde Svätý Otec. Lekár mi nasadil injekcie, ktoré ma postupne postavili na nohy. Poslednú som vybral v deň, keď prišiel Sv. Otec do Bratislavy. Bolo to v roku 1990 Viem, že sa tak stalo na príhovor Božej Matky, lebo ja som sa potom naozaj do tej Bratislavy dostal. Zaujímavé je, že po požehnaní Svätého Otca som prestal cítiť bolesť v kĺboch. A dodnes ma nebolia.

Ešte mám jednu milú spomienku na púť do Lúrd. Keď som sa prezliekal v sakristii chrámu, prišiel ku mne jeden chlapec. Vôbec som ho nepoznal. Nič nepovedal, iba mi vložil do ruky tri ruže. Cítil som, že je to prejav náklonnosti Božej Matky. Ruže som potom zaniesol pred jej sochu, ktorá stojí na priestranstve pred chrámom.

 

Určite ste dostali do daru viacero ružencov. Je medzi nimi taký, ktorý si zvlášť ceníte?

Aj keď ich mám viacero, žiaden nie je výnimočný. V podstate je mi úplne jedno, na ktorom sa modlím. Snáď najviac si cením ten, ktorý mi priniesol syn z Talianska a je posvätený Svätým Otcom.

 
za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová
Zdroj: Slovo 2006, č. 21.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε