www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=359
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Kathizmalión, sedale..., Bula, Epikléza.     pohľadnice

11.10.2006 | Rozhovory | Čítanosť(4728)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor s Jeho blaženosťou Gregorom III., melchitským patriarchom z Damasku.

Rozhovor s Jeho blaženosťou Gregorom III., melchitským patriarchom z Damasku.

Vaša Blaženosť, tento rok oslavujete štvrťstoročie svojej biskupskej vysviacky.

Ako sa spätne pozeráte na tých 25 rokov?

Nebudem oslavovať toto výročie kvôli vojne, ktorá je v Libanone, ale oslavujem ho v srdci a s väčšou živosťou pre službu Cirkvi. Ďakujem Pánovi, že som 26 rokov strávil ako patriarchálny vikár v Jeruzaleme. A je to viac ako tých 25 rokov biskupstva, ktoré som strávil vo Svätej zemi. Je to veľký dôvod, aby som poďakoval Pánovi. A chcem poďakovať mnohým priateľom z Európy: z Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Belgicka, Luxemburska a Francúzska, ktorí mi pomohli zrealizovať mnoho projektov, aby sme zachovali prítomnosť kresťanov vo Svätej zemi.

 

Kde vy osobne ako zakladateľ ekumenického časopisu Al-Wahdah (Jednota vo viere) vidíte príčiny nevraživosti medzi kresťanmi, moslimami a židmi? Dá sa táto nevraživosť, zloba odstrániť?

Tento časopis som založil v roku 1962, aby bol priestor na vyjadrenie východnej tradície v arabskom jazyku a aby bolo miesto na vyjadrenie snáh o jednotu v kresťanskom spoločenstve na Blízkom východe. Čo sa týka troch monoteistických náboženstiev - islamu, kresťanstva a židovstva, ich spoločný život nebol bez problémov, ale bol to model, ktorý dostatočne dobre fungoval. Bolo to dosť dobré spolunažívanie. Keď bol založený štát Izrael, židia zvolali židov zo všetkých okolitých arabských krajín, aby žili v Izraeli. Židia dovtedy boli priateľmi ostatných Arabov, kresťanov aj mohamedánov, robili s nimi dobrý obchod. Potom ich odlúčili a preniesli do Izraela, aby z nich urobili geto a aby ich vyčlenili od ostatných. A tak odlúčení sa stali nepriateľmi ostatných. Dnes je možno politikou Spojených štátov, aby vznikali getá, hranice medzi skupinami na Blízkom východe. Tu sú suniti, tu sú šiíti, tu sú drúzi, tu sú kurdi, tu kresťania a tu židia. Ale toto nie je prirodzený chod sveta. Zničenie modelu spolužitia týchto troch monoteistických náboženstiev na Blízkom východe je zločinom proti ľudskosti. A preto musíme v Európe, aj na Slovensku, pracovať proti týmto projektom, aby sme znova posilnili tento model spolužitia kresťanov, židov a moslimov. Toto je chod sveta arabského aj európskeho. Ak nie je mier kvôli palestínsko - izraelskému konfliktu, rastie fundamentalizmus, rastie islam, rastie Hamas (politické hnutie, ktoré je v USA a EÚ považované za teroristickú organizáciu, pozn.red.), rastie nenávisť v srdci 60-tich % obyvateľov arabských krajín. A preto sa musíme snažiť, aby tých 60 % obyvateľstva, ktoré tvoria mladí ľudia, vyrastalo v atmosfére prirodzeného a pokojného spolužitia. Toto je úloha nás kresťanov na Blízkom východe, a toto je aj dôvod, prečo sa Európania musia snažiť a pracovať pre mier na Blízkom východe.

 

Spomenuli ste izraelsko-libanonský konflikt. Vaši veriaci sú určite poznamenaní aj týmto konfliktom.

Áno, odchádzajú z krajiny. Preto je taký dôležitý mier. Aby neodišli, neemigrovali.

 
V čom vidíte prameň – zdroj mieru?

Dať spravodlivosť Palestínčanom, zabezpečiť mier v Palestíne aj v  Izraeli. Neexistuje bezpečnosť pre jedného bez toho druhého. Neexistuje prosperita pre jedného bez toho druhého. Uznať druhého, ako povedal Ján Pavol II. v liste Pokoja z roku 2005, a podstata človeka znamená byť „s“(niekým) a byť „pre“(niekoho), a toto je budúcnosť sveta. A toto je Emanuel - Ježiš s nami a pre nás.

 
za rozhovor ďakuje Radko Blichár
Zdroj: Slovo 2006, č. 21.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε