www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=360
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 29. november 2022     Meniny oslavuje: Vratko

Zoεpédia - náhodný výber: Františkáni, Trojica - novozákonn..., Orár.     pohľadnice

11.10.2006 | Spiritualita | ThLic. Radko Blichár | Čítanosť(5219)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Víťazný meč

Víťazný meč

Z histórie svätého ruženca

 

Každá modlitba tvorená  opakovaním kra tšej modlitby sa stretáva s jedným problémom. Veriaci nikdy nevie presný počet modlitieb, ktoré sa pomodlil. Aby sa modliaci nezmýlil, pomáha si rôznymi spôsobmi: počítaním prstov alebo počítadlami.

S takýmito „počítadlami“ sa stretávame takmer vo všetkých civilizáciách. V starovekom Ninive sa našli sochy, ktoré v modlitebnom postoji držali modlitebné „reťaze“. V islame sa tento reťazec nazýva tasbih, v budhizme mala.

 

Zvyk modliť sa s modlitebným reťazcom prenikol aj do kresťanstva. Pripisuje sa mníchom a pustovníkom, ktorí sa snažili naplniť Ježišovu výzvu k ustavičnej modlitbe. Tento ruženec sa neskôr stal jedným zo základných znakov mníšstva. Ním sa mních uvádzal do duchovného sveta, do sveta duchovného boja, kde sa jeho ruženec stal mečom proti diablovi. Používanie tohto „meča“ je v gréckej cirkvi predpísané v 89. pravidle Nomocannonu. Takýto „meč“ pozostáva zo 100 uzlov (v ruskej tradícii 103).

Tento reťazcový spôsob modlitby sa z východu dostal na západ cez križiacke výpravy. Križiaci ho rozšírili medzi jednoduchých a chudobných ľudí, ktorým dlhé modlitby v latinčine spôsobovali ťažkosti. Opakované modlitby viedli v Európe okolo 11. až 12. storočia k vytvoreniu modlitebných reťazí z kostí, kamienkov alebo ovocia. Takýto ruženec mal jednu výhodu - zasýtil modlitbou vysileného človeka. Dnes sa, bohužiaľ, musíme nasýtiť niečím iným. V niekoľkých európskych kontinentálych jazykoch sa pre takéto modlitebné reťazce dodnes zachoval názov paternoster (Otče náš v latinčine). V tomto období sa objavuje aj modlitba Raduj sa, Bohorodička.

Tradícia pripisuje vznik tejto modlitby sv. Dominikovi (12.-13.stor.). Údajne sa mu zjavila Panna Mária a prikázala mu modliť sa ruženec a učiť ho aj veriacich. Modlitbe ruženca sa pripisovali účinky „uzdravenia chorej Európy“, plnej hriechu a vojen. Tomuto účelu sa prispôsobil aj spôsob modlenia. Rukopis Corpus Christi z polovice 12. stor. podáva spôsob správneho modlenia sa ruženca: 50 - krát „Raduj sa“ sprevádzané úkonmi pokľaknutia (alebo padnutia na tvár) po každom desiatom „Raduj sa“. Na prehĺbenie duchovného rozmeru sa do ruženca dodali meditácie. Meditácie mali za úlohu pomôcť ľuďom stotožniť sa s osobou jednoduchej ženy Panny Márie. Ženy, ktorá celý svoj život prežila v uskutočňovaní Božej vôle. Významné rozšírenie modlitby ruženca – „žaltára Panny Márie“ je spojené s kazateľskou činnosťou dominikánskeho mnícha Alana de Rupe (15.stor.), pôsobiaceho na území severného Francúzska a Flanderska. Založil Spolok bratstva svätého ruženca, ktorý začal publikovať prvé knižné návody modlitby ruženca. Ruženec - mníšsky „meč“ vďačí za svoje rozšírenie paradoxne práve meču. Podľa tradície modlitba ruženca prispela k porážke armády albigencov v roku 1213 alebo k víťazstvu v námornej bitke proti Turkom v roku 1571. Ako pamiatku na tieto udalosti pápež Pius V. ustanovil pamätný Deň svätého ruženca na prvú októbrovú nedeľu. Klement XI. tento sviatok rozšíril na celú Cirkev po krvavom víťazstve nad Turkmi v roku 1716.

Preto dobrá rada na koniec: Nikdy nechoďte bez svojho „meča“! Jedine s ním odoláte aj tej najväčšej armáde.

Zdroj: Slovo 2006, č. 21.
Autor: ThLic. Radko Blichár - všetky články od tohto autora (2)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε