www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=362
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - Najsvätejš..., Apoštolský dekrét, Elohim.     pohľadnice

11.10.2006 | Spiritualita | PhDr. Marko Rozkoš, PhD. | Čítanosť(4922)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vnášať život do života

Vnášať život do života

Tak znie nadpis jednej knihy, ktorá je vhodnou pomôckou pri úvahách človeka, ktorý chce skvalitniť svoj život. Vnášať život do života znamená dávať nášmu životu esenciu – obsah.

I dnes je  dosť ľudí, ktorí cítia, že nášmu životu niečo chýba. Autor uvedenej knihy to vyjadril takto: „Na to, aby sa život stal šťastnejším, nám nechýbajú vedomosti. Nechýbajú nám potraviny, aby sa nasýtilo celé ľudstvo. Nechýbajú nám predpisy, aby na celom svete zavládol mier. Nechýbajú nám zákony, aby vládla spravodlivosť. Chýbajú nám dobré srdcia. Chýba nám láska.“

Staroveký filozof Sokrates, považovaný za tvorcu etiky, si dobre všimol, že k esencii života patria v prvom rade hodnoty duše, chybu však urobil vtedy, keď povedal, že iba poznanie duchovných hodnôt stačí na to, aby bol človek šťastným. Svätý apoštol Pavol túto chybu vyjadril nahlas, keď práve v učenom Ríme povedal: „Viem totiž, že vo mne, to jest v mojom tele, nesídli dobro; lebo chcieť dobro, to mi je blízko, ale robiť dobro nie“(Rim 7,18).

Východisko nám ponúka Boh vo svojom zjavení prostredníctvom proroka Ezechiela, ktorý pred viac ako 2500 rokmi ohlásil svetu radostné posolstvo: „...dám vám nové srdce a nového ducha vložím do vás; odstránim z vášho tela kamenné srdce a dám vám srdce z mäsa“ (Ez 36,26).

Dať životu život znamená dať mu srdce, lebo hodnotou srdca je láska a láska je tou podstatnou esenciou nášho ľudského života.

Čo si však máme predstaviť pod pojmom láska?

Je to slovo, ktoré má nespočetné množstvo designátov (vyjadrení) v širokom spektre ľudskej bytosti, od jeho telesných až po hlboko duchovné túžby.

Poznáme lásku k prírode, veciam, poznaniu, vede, umeniu, kultúre a mnohé iné. Ktorá z nich je esenciou nášho života?

Ak povieme, že všetky, nie sme ďaleko od pravdy. Snahou človeka totiž je, aby všetko, s čím príde v živote do styku, naplnil láskou.

Existuje však spoločný menovateľ všetkých typov lásky? Áno. Poznáme ho všetci. Nazvali sme ho materinská láska.

Vzťah matky k  dieťaťu má obrovský význam pre jeho život. Dnes je už všeobecne známe, že prvé, čo vie dieťa v živote pocítiť a prijať, je láska mamy, prejavená tónom hlasu a láskavým dotykom, ktorú prijíma spolu s materinským mliekom. Veda tvrdí, že obdobie prvých troch rokov života človeka je pre rozvoj jeho osoby najdôležitejšie. Deficit materinskej lásky sa nedá dobehnúť ani poznaním, ani pohodlím, ani ničím iným. Materinská láska vnáša život – esenciu do života. Dáva mu obsah a naplnenie.

Keď Boh stvoril človeka, ako čítame v Písme (Gn 1,27), stvoril ho na svoj obraz. Preto Adamovi na začiatku k plnosti života chýbala žena – spoločenstvo s osobou. Keď mu Boh priviedol ženu, nazval ju menom Eva, aby vyjadril jej hodnotu – je matkou všetkých živých. Inak povedané, úlohou ženy je vnášať život do života a napĺňať ľudský život tým, čím ho napĺňa sám Boh – láskou.

Plnosť života v Bohu je zobrazená v milosrdnom a láskyplnom vzťahu k ľuďom, čo je v Biblii vyjadrené hebrejským výrazom rahamím, čo v preklade označuje materinské lono. Tým je vyjadrené, že plnosť vzťahu Boha k človeku znamená to, čo vzťah spontánnej nežnosti matky k svojmu dieťaťu (por. ž 25,6; 116,5). Boh vyjadruje svoj vzťah k ľuďom aj týmito slovami: „Ako keď niekoho teší matka, tak vás budem ja tešiť a v Jeruzaleme sa potešíte“ (Iz 66,13). A ako píše prorok Izaiáš, aj keby matka na svoje dieťa zabudla, Boh nezabudne nikdy (por. Iz 49,15).

Takejto láske Boh priúča ľudí a napĺňa ich esenciou života, aby aj oni svojím spôsobom prinášali životu život.

V Starom zákone sa Jeruzalem mal stať matkou všetkých národov (por. Iz 54,1), pretože všetci sa tam narodili (Ž 87,5) a stali sa duchovnými občanmi Božieho mesta, ktoré prostredníctvom Božieho slova neustále živí ľudí materinskou láskou. Starozákonný Jeruzalem sa však spreneveril tomuto poslaniu a stal sa duchovne neplodným (por. Lk 19,41-44). Preto je nahradený novým Jeruzalemom zhora, našou skutočnou matkou (por. Gal 4,26). Týmto novým mestom je Cirkev, ktorá vnáša láskyplný Boží život do ľudského života. A Cirkev – to sme my veriaci. S vierou sme prijali poslanie vkladať túto materinskú Božiu lásku do sŕdc ďalších ľudí. Nie sme v tomto poslaní sami. Cestu nám ukázala Ježišova Matka, ktorá obdarila osobnou materinskou láskou nielen svojho Syna, ale aj všetkých nás, ktorých dostala za svoje deti pod Ježišovým krížom. Do dnešných dní sprevádza svojou materinskou nehou ľudí v ich dejinách vo Fatime, Lurdoch, Ľutine i Klokočove.

Tejto láske sa od Márie naučili aj apoštoli, ktorí sa s materinskou láskou starali o svoje duchovné deti. Svätý apoštol Pavol v prvom liste kresťanom v Solúne píše: „Hoci sme ako Kristovi apoštoli mohli zavážiť, boli sme medzi vami malí, ako keď matka kŕmi a láska svoje deti“ (1Sol 2,7).

Je naším poslaním odovzdať túto podstatnú hodnotu života všetkým ľuďom, ktorým chýba v živote obsah – esencia, a ktorí v súčasnom blahobyte tela živoria nedostatkom milosrdného a láskyplného vzťahu od druhých. Je to úloha taká ťažká a zodpovedná, ako je ťažká a zodpovedná úloha mamy. Obracajme sa preto s dôverou na Bohorodičku, ktorá vie milovať, aby aj nás zapálila láskou a naučila nás odovzdávať ju druhým, a tak vnášať život do života.

Zdroj: Slovo 2006, č. 21.
Autor: PhDr. Marko Rozkoš, PhD. - všetky články od tohto autora (1)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε