www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=366
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Turistika a Cirkev, Trojica - pochádzani..., Sviatosť manželstva.     pohľadnice

13.10.2006 | Spiritualita | PhDr. Valéria Juríčková | Čítanosť(6919)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

O ovečkách a pastierovi

O ovečkách a pastierovi
alebo: Akým pastierom je Ježiš...
 

Koľkokrát si už počul, že Pán je dobrý Pastier, ty si jeho ovečka ... Mnohokrát, viem. A hoci sa ti toto prirovnanie zdá ako milý sentimentálny obraz, nie je to vôbec tak. Pre Židov bol obraz pastiera veľmi blízkym. Sám kráľ Dávid bol pôvodne pastier. Aj Ježiš poznal charakter ovečky veľmi dôverne. Keď teda používa „pastiersku“ symboliku, vie, že každá ovečka:

- je hlúpa – Príde na pole. Uvidí krásnu zelenú lúku a dá sa do roboty. Krásnej zelenej trávy je toľko, že chce stále viac. Keď sa prežerie, vie, že je zle a ona môže zomrieť. Ale to všetko preto, že chcela mať viac, ako v skutočnosti potrebovala. Podobne kresťan. Toľko vecí by chcel. Toľko vecí si myslí, že potrebuje a je smutný, že ich nedostáva. Pán je jeho Pastier. My vieme, čo chceme, ale Pán vie, čo potrebujeme. Tí, ktorí Pána hľadajú, nemajú nedostatku v ničom dobrom. (porov. Ž 34,11).

- nevie sa sama očistiť – Rada sa túla. Zmáča sa, zašpiní, nalepia sa ňu bodliaky. Pod ťarchou vody a špiny spadne. Príde pastier, aby ju očistil? Sama to nevie. Ak ju pastier nezdvihne, zomrie. Ani človek sa nevie očistiť od hriechu sám. Potrebuje Ježišovu milosť. Len Pán nás môže očistiť krvou Baránka. Krv Ježiša, jeho Syna nás očisťuje od každého hriechu. (porov. 1 Jn 1,7b).

- neunesie žiadne bremeno – Bremená nosia somáre a kone, ovečky nie. Ak na ňu naložíte náklad, zomrie. Ježiš hovorí, že máme všetky starosti zložiť na neho a prísť k nemu, keď sme preťažení (prov. Mt 11,28-30).

- nevie bojovať – Keď sa blíži nepriateľ, zajac ujde, vlk sa možno bráni... ale ovečka nevie utekať. A nevie ani bojovať. Ostane stáť. Kde je pastier, aby ju zachránil? A náš boj je vážny – nie proti krvi a telu, ale proti kniežatstvám a mocnostiam, proti pánom sveta tejto temnosti, proti zlým duchom v nebesiach (porov. Ef 6,12). Ježiš už vybojoval každý náš boj. Ak je on pri nás, kto je proti nám?

Pán nestvoril ovečky také preto, že chcel, aby boli hlúpe. Ale aby boli závislé na pastierovi!

Ja sám budem pásť svoje stádo a ja mu umožním odpočívať“ (Ezch 34,15).

Sú však aj iné ovečky, ktoré utekajú od stáda. Ak taká v stáde je, pastier ju chytí a zlomí jej nohu. Bolí to. Zlomeninu potom ošetrí, obviaže a nezbednú ovečku si položí na plecia. Je ťažká, zapácha. Ale pastier ju musí neustále niesť. Deň čo deň jej preväzuje ranu. Kým sa noha zahojí, ovečka spozná, aký dobrý pastier je. Zamiluje si ho a hoci už bude môcť znovu utekať, nepôjde od neho ďaleko. Lebo on raní, on aj obväzuje. On udiera, ale jeho ruky aj liečia (Jób 5,18). Ak sa vzďaľuješ on Pána a ak so sebou ešte ťaháš aj iných, „zlomí ti nohu“, dovolí v tvojom živote ťažkosti. Nie preto, že by sa tešil z tvojej bolesti. Chce ti dať zakúsiť, že on je dobrý Pastier. On vie, čo potrebuješ a dá ti to. Postará sa o teba. Nič ti nebude chýbať. A nie je dôvod utekať. Kráľ Dávid takúto skúsenosť mal. Práve v tomto kontexte znejú jeho slová (Ž 23):


Pán je môj pastier, nič mi nechýba: pasie ma na zelených pašienkach.

Vodí ma k tichým vodám, dušu mi osviežuje.
Vodí ma po správnych chodníkoch, verný svojmu menu.

I keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo ty si so mnou.

Tvoj prút a tvoja palica, tie sú mi útechou.
Prestieraš mi stôl pred očami mojich protivníkov.

Leješ mi olej na hlavu a kalich mi napĺňaš až po okraj.

Dobrota a milosť budú ma sprevádzať po všetky dni môjho života.

A budem bývať v dome Pánovom mnoho a mnoho dní.

 
In: Cesta. Roč. III. č.3. 2005. s. 13.
Autor: PhDr. Valéria Juríčková - všetky články od tohto autora (28)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε