www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=367
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Vincentky, Genesis, Presvätá Bohorodička....     pohľadnice

13.10.2006 | Spiritualita | PhDr. Valéria Juríčková | Čítanosť(4941)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ešte raz o ovečkách...

Ešte raz o ovečkách...

Ovce majú jednu zvláštnu vlastnosť. Nie je jednoduché ich presvedčiť, aby si ľahli a oddychovali. Upokojiť stádo a zabezpečiť všetko potrebné k ich odpočinku je pre pastiera veľmi namáhavou a veľmi dôležitou úlohou. Len ovečky, ktoré žijú v pokoji a majú dostatok odpočinku, môžu dobre prospievať a prinášať úžitok. Príčin, ktoré bránia stádu odpočívať, je zväčša niekoľko.

 
Ovečka si neľahne, ak:
 

1. má z niečoho strach;

Ovce veľmi ľahko podľahnú panike. Stačí napr., že lúkou prebehne zajac, ktorý vyplaší jednu z nich, a ostatné sa pustia do bezhlavého behu bez toho, aby sa presvedčili, čo sa deje. Ovečky sa nevedia brániť, pred nebezpečenstvom sú bezmocné. Len keď cítia prítomnosť pastiera, upokoja sa. Mnoho pastierov svedčí, že aj počas spánku majú pri sebe nabitú zbraň, aby v prípade potreby mohli hneď vybehnúť a brániť svoje stádo. Často uprostred noci niekoľkokrát vychádzajú von a obchádzajú svoje spiace ovečky, aby sa presvedčili, že je všetko v poriadku. V našom živote nás už neraz prekvapil nepriateľ, neraz prišli nečakane problémy... Môžeš žiť v strachu a trápiť sa každé ráno, čo zlé ti deň prinesie... Ale môžeš žiť aj v pokoji, že Pán podľa svojho prísľubu zostáva stále s nami.

 

2. v stáde panuje napätie, žiarlivosť, konkurenčný boj;

Je na pastierovi, aby zabránil všetkým konfliktom. V stáde oviec obyčajne udáva tón nejaká panovačná stará ovca. Presadzuje sa tak, že hlavou odstrkuje ostatné ovce a jahňatá. Tie sa rovnakým spôsobom snažia vydobyť si svoje miesto. Strkajú sa tak dlho, kým nedosiahnu uznanie a neupevnia svoju pozíciu. Keď sa na pastvine objaví pastier, všetky boje stíchnu a ovce sa zrazu správajú celkom inak. Podobne je to s nami, ľuďmi. Neustále súperíme o rôzne veci – byť lepší ako kolega, mať krajší byt ako susedia... Medzi ľuďmi prebieha neustály boj a ovzdušie je plné horkosti a závisti. Život pod vládou Dobrého Pastiera je iný: „A nábožnosť so spokojnosťou je naozaj veľkým ziskom“ (1Tim 6,6). Pri Ježišovi nemusíš súperiť, lebo on sa stará rovnako o všetkých. Správny pastier má súcit so slabou, úbohou ovečkou, ktorú silnejší odstrkujú. V spoločenstve s ním môžeš zažívať spokojnosť a radosť aj uprostred búrok. Ak si z jeho stáda, on si ťa vždy zastane a obháji a „vyvedie tvoju pravdu ako svetlo“.

 

3. trápia ju muchy a cudzopasníci;

Rovnakým nepriateľom ako dravci, sú pre ovečky aj drobní cudzopasníci a hmyz. Zvlášť v lete sa môžu ovce splašiť, keď sú plné dotieravých drobných nosných múch, ovadov a kliešťov. Pastier sa snaží chrániť ich pred týmto trápením. Nielenže používa rôzne dezinfekčné prostriedky proti hmyzu, ale napr. okolo pastvín zakladá pásy krovín a stromov, ktoré sa pre ovce stávajú útočiskom a úľavou. Dobrý pastier je neustále nablízku a pozoruje ovce, aby mohol potom robiť primerané opatrenia.

Parazitmi, ktoré spôsobujú medzi ľuďmi nepokoj a trenice, sú: sklamanie, nezhody, nepríjemnosti, veci, ktoré nám „idú na nervy“, vyvádzajú nás z rovnováhy. Už pri prvých útokoch týchto parazitov je treba vyhľadať Pastiera, aby zobral celú záležitosť do svojich rúk on.

 

4. je hladná;

Zelené pastviny v Izraeli nevznikli samé od seba. Najprv sa musela dôkladne obrobiť chudobná kamenistá pôda, bolo treba odstrániť húštiny, korene stromov, dôkladne pôdu zavlažiť.... To všetko pastiera stálo veľa námahy. Ale len dobre napasené ovce priberajú a prinášajú dostatok mlieka.

V Biblii sa veľa hovorí o zasľúbenej zemi. Toto nie je podobenstvo, ale reálny obraz krajiny. Ide o vrcholnú pastiersku sezónu v jari a v lete, kedy sú pastviny najvýdatnejšie. Biblia hovorí konkrétne o dobytku, ktorý sa tu pasie a o včelách, ktoré poletujú nad pastvinami a tak „vyrábajú“ rieky mlieka a medu. Zem, oplývajúca mliekom a medom, je teda zemou s bujnými zelenými pastvinami. Vyvedenie Izraela z Egyptu do zasľúbenej zeme je predobrazom Ježišovho vyslobodenia ľudí z moci hriechu a vovedenia do zasľúbenej zeme jeho kráľovstva.

Tento dobrý pastier odstraňuje balvany nevery, vytrháva korene horkosti, orie pyšné, tvrdé srdcia a zasieva do nich semeno svojho slova. Ak mu poskytneme možnosť rastu, prinesie bohatú úrodu pokoja, radosti a bezpečia. Pán ho zavlažuje rosou a dažďom svojej prítomnosti vo Svätom Duchu, okopáva, stará sa o klíčiaci život a teší sa na deň, keď sa všetko zazelená. Ako dobrý chovateľ vynakladá mnoho úsilia, aby boli jeho ovečky spokojné, dobre živené.

 
In: Cesta. Roč. III. September 2005. s. 24-25.
Autor: PhDr. Valéria Juríčková - všetky články od tohto autora (28)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε