www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=380
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Kerygma, Biskup, Ikonostas.     pohľadnice

27.02.2007 | Duchovné články | Čítanosť(6435)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Otec a syn

Otec a syn ... aby obrátil srdcia otcov k synom.(Lk 1, 17)
 

V našej lekárni otvárame novú sériu článkov zameranú na vzťah otcov k svojim synom, ktorý je strategický v budovaní šťastnej rodiny podľa Božieho plánu.Existuje jedno južanské príslovie: „Žiadny muž sa nestane mužom, kým mu otec nepovie, že sa ním stal.“ To znamená, že keď máte okolo tridsať, štyridsať rokov a ste už dospelí, príde ten muž, ktorého si vážite, milujete ho a túžite po jeho láske, položí vám ruku okolo pliec a povie: „Vieš, už si muž, nemusíš už robiť bláznivé veci a púšťať sa do bitiek, aby si ubránil svoju mužskú česť. Už nemusíš nič dokazovať. Si muž a ja ťa mám rád.“

Mnoho mužov nikdy nezažilo vo vzťahu s otcom to, že ich objal, pobozkal a povedal: „Mám ťa rád.“ Kvôli tomu stále zúfalo hľadajú niekoho, kto by im povedal: „Si veľký. Uznávam ťa. Mám ťa rád a toto už nemusíš robiť.“ Pripadajú si mnoho ráz stratení, neúplní, neschopní nadväzovať kontakty. Muži veľmi túžia po uznaní a láske ostatných mužov. Túžia po hlbokom citovom pute so svojím otcom. Keď im toto puto chýba a nedostáva sa im potrebnej lásky a uznania, sú hlboko zranení.

V reakcii na neuzdravené synovské zranenie robí mnoho mužov bláznivé veci, napríklad popierajú fyzickú bolesť, odmietajú navštíviť lekára, keď ich bolí chrbát alebo začína pobolievať na prsiach. Neuveriteľne riskujú, unáhlene sa vrhajú do nebezpečných zábav, ako sú motocyklové preteky, skoky s padákom alebo bungee jumping. Skúšajú, ako blízko okraja priepasti môžu žiť. Niektorí pracujú do úmoru, prepínajú sa za hranicu únavy a vyčerpania, až kým im nový výbuch adrenalínu neumožní pracovať ďalších pár hodín.

Takéto reakcie na vnútorné zranenia mužom aj ich okoliu veľmi škodia. Mnoho zúfalých problémov, s ktorými sa dnes stretáva spoločnosť a rodina, má korene v reakciách mužov na zranenia, ktoré utrpeli vo vzťahu s otcom. Uvedomujeme si, že je to silné tvrdenie, ale naša sedemročná skúsenosť so službou duchovného poradenstva nás presviedča o tom, že synovské zranenia, ak nie sú zdrojom všetkých mužských problémov, tak určite zohrávajú v mužských záležitostiach podstatnú úlohu. Domnievame sa, že kľúč k oživeniu rastu mužov spočíva v prvom rade vo vzťahu muža k otcovi a v druhom rade vo vzťahu k ostatným mužom.Nie je náhoda, že synovské zranenie má na muža obrovský vplyv. Boh stvoril vnútri každého chlapca (aj každého dievčaťa) základnú potrebu citového vzťahu k otcovi. Pri čítaní Biblie, ktorá odkrýva príbeh rodiny Adama a Evy, je zrejmé, že Boh stvoril vzťah medzi otcom a synom ako nesmierne dôležité puto.

Jakuub bol ochotný klamať, manipulovať a podviesť svojho otca, aby získal jeho požehnanie (Gn 27, 1 – 29). Absolon, Dávidov vypovedaný syn, tak zúfalo túžil po uznaní svojho otca, že bol radšej ochotný čeliť smrti, než žiť s odmietnutím (2 Sam 14, 28 – 33). Boh poslal k Hélimu posla, aby mu povedal, ako zlyhal vo vzťahu k svojim dvom synom a opísal mu dôsledky zlyhania (1 Sam 2, 22 – 36). V celej Knihe prísloví Šalamún oslavuje vyučovanie svojho otca.

Všetky aspekty vyvíjajúcej sa chlapcovej osobnosti ukazujú na potrebu vzťahu s otcom. Je pred nami ponuka nazrieť do svojich rodín, ale aj do svojich vlastných sŕdc a zamyslieť sa nad skutočnosťou, ktorú žijeme.

< >

Podľa knihy E.R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci.

všetky súvisiace odkazy (4) »

Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
06.07.2021 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(163)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
03.05.2021 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(216)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
30.09.2020 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(703)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka

všetky súvisiace články (49) »

všetky súvisiace články (1) »

všetky súvisiace správy (12) »

všetky súvisiace audiosúbory (3) »

všetky súvisiace heslá (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε