www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=382
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Irmos, Boh - Božia svätosť, Koruna.     pohľadnice

01.03.2007 | Spiritualita | Čítanosť(8105)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pastiersky list pre Veľký pôst

Pastiersky list pre Veľký pôst

Sláva Isusu Christu!

 

Milovaní biskupi, duchovenstvo, mníšstvo a laici,

 

Prišiel Veľký pôst. Vy a ja sme povolaní pripraviť sa na sviatok Paschy. Cirkev nám dáva tento zvláštny čas, aby pomohla v našej príprave.

 

Prešli sme už cez Nedele Zacheja, Mýtnika a farizeja, Márnotratného syna, Mäsopôstnu a Syropôstnu. Teraz vstupujeme do samotného Veľkého pôstu. Prepásaní pôstom, modlitbou a almužnou, vydajme sa na vnútornú cestu a vstúpme do oceána temnoty v našich životoch aby sme došli do bezpečného prístavu v svetle Vzkriesenia Ježiša Krista na Paschu.

 

Vstúpiť do oceánu temnoty v našich životoch, to potrebuje odvahu, dôveru a nádej. Je príslovie, že vieme odpustiť dieťaťu, ktoré sa bojí tmy, ale skutočnou tragédiou života je, ak sa dospelí boja svetla. Bojíme sa svetla? Ktoré temné oblasti našich životov držíme ukryté pred svetlom? Kto nám pomôže prejsť z tmy do svetla? My vieme, že je to Kristus, vzkriesený Kristus, ktorý jediný je schopný rozsvietiť temnoty našich životov, ktoré pre niekoho môžu byť také husté ako bahno.

 

Každý z nás dostal silu prejsť z tmy do svetla Bohom – Otcom, Synom a Svätým Duchom – v tajomstve krstu, nazvanom aj Tajomstvo Osvietenia, alebo Osvetlenia. Klement Alexandrijský nám hovorí, že ak sme pokrstenými, sme osvietenými a stávame sa deťmi Božími, a tak v krste stojíme na hranici tajomstva – tajomstva svetla Božieho.

 

Sú tri oblasti, na ktoré sa treba zamerať a ktoré nám môžu pomôcť na našej ceste cez Veľký pôst.

 

Zúčastnime sa počas Veľkého pôstu na dare ticha. Ale musíme pamätať, ako nám to hovoria aj Otcovia púšte, že iba jednoduché zrieknutie sa rozprávania, bez srdca načúvajúceho Bohu nie je tichom. Ak musíme hovoriť, nech sú naše slová pozitívnymi, čestnými, chváliacimi, a vážiacimi si obraz Boha v našich bratoch a sestrách. Ak by sme mali nájsť niečo nie pozitívne, čosi nezasluhujúce chválu, alebo nehodné obrazu Boha, potom o tom hovorme Bohu v modlitbe za našich bratov a sestry. Pamätajme, že za každé slovo vyslovené o blížnom budeme zodpovední v Kráľovstve. Aký je lepší čas na praktizovanie ticha než teraz? Zúčastnime sa počas Veľkého pôstu na dare odpustenia. Odpustenie nám umožňuje putovať z temnoty do svetla, zo smrti do vzkriesenia, od Adama ku Kristovi. Komu máme odpustiť? Od koho máme žiadať odpustenie? Sme schopní sa radovať, ak je odpustené nášmu nepriateľovi? Umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša sú všetky o odpustení, bez ktorého nikdy nevojdeme do kráľovstva. Zobujme naše sandále v odpustení počas veľkého pôstu pred tajomstvom druhej osoby, ktorú stretneme na našej ceste, v ktorej Tajomstvo koná svoje Bohozjavenie. Veľký pôst je špeciálny čas zúčastniť sa tajomstva zmierenia. Aký je lepší čas ísť na spoveď než teraz?

 

Zúčastnime sa počas Veľkého pôstu na dare spoločenstva. Nie sme povolaní cestovať osamote. Sme povolaní cestovať jeden s druhým. Najväčším nebezpečenstvo pri putovaní z temnoty do svetla je oddelenie sa nás navzájom. Družnosť v spoločenstve nám umožňuje mať podporu na tejto ceste. Koinonia je charakteristickým znakom cirkvi zvlášť počas veľkého pôstu. Nedokážeme to sami. Sv. Bazil nám pripomína: Ak cestuješ sám, čie nohy umyješ? Kiež nám modlitba, almužna a pôst pomôžu mať plnšiu účasť v spoločenstvách našich životov. Aký je lepší čas budovať spoločenstvo než teraz?

 

Putujme teda spolu v spoločenstve – chráme, eparchii, monastieri a rodine – udržujúc modlitebné ticho v snahe lepšie vstúpiť do tajomstva odpustenia, bez ktorého Veľký pôst nemá žiadne zmysel.

 

Kiež modlitba sv. Gregora Sinajského bude počas Veľkého pôstu aj našou. „Kiež sa staneme, kým sme. Nájdime Toho, ktorý je už náš. Načúvajme Tomu, ktorý neprestáva hovoriť k nám. Vlastnime Toho, ktorý nás už vlastní.”

 

Pamätajúc na každého z vás v modlitbe počas Veľkého pôstu, ostávam

 

V mene Pánovom!

 

+ Basil SCHOTT

Metropolitný arcibiskup Pittsburghu


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε