www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=383
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Olej, Asketika, Prestol, svätý stôl.     pohľadnice

05.06.2007 | Rozhovory | Mgr. Peter Rusnák | Čítanosť(7834)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor s akademickým maliarom Mikulášom Klimčákom pri príležitosti odovzdávania Rádu sv. Silvestra (4. 3. 2007)

Rozhovor s akademickým maliarom Mikulášom Klimčákom pri príležitosti odovzdávania Rádu sv. Silvestra (4. 3. 2007)

Majstre, dovoľte, aby som vám v prvom rade v svojom mene, v mene veriacich a v mene čitateľov Slova zablahoželal k vyznamenaniu, ktoré ste dnes dostali. Ako ho vnímate?

Bol som skutočne prekvapený a dojatý týmto vyznamenaním. Som vďačný vladykovi Jánovi Babjakovi, že o to požiadal, a Svätému Otcovi, že ocenil moju celoživotnú prácu pre Cirkev a na slávu Božiu.

Nikdy ste nezapreli v sebe gréckokatolíka a vždy ste sa hrdo hlásili k tejto cirkvi. Malo to nejaký vplyv na vašu tvorbu?

Samozrejme. V našej cirkvi sa prelínajú rôzne duchovné prúdy východu i západu. Už od svojich mladých liet som sa snažil vyplniť absenciu východného umenia v našej cirkvi a svojou tvorbou ju usmerniť k starobylým tradíciám. Svoj hold a vďaku našim vierozvestom Cyrilovi a Metodovi sa mi čiastočne podarilo vzdať aj výstavou v Istanbule. Bolo to svojho druhu unikátne, že v tomto prostredí bola prezentovaná a priaznivo prijatá výstava s čisto kresťanskou tematikou. K našej gréckokatolíckej cirkvi som sa vždy hrdo hlásil, lebo ona je dcérou a nositeľkou tejto tradície.

Majstre, vyzdvihli by ste zo svojej bohatej tvorby nejakú ikonu, ku ktorej máte zvlášť intímny vzťah?

Áno. Chcel by som spomenúť ikonu Matky Jednoty, ktorú som napísal pre ľutinskú baziliku minor, keď som tam v 70-tych rokoch pracoval. Inšpirovalo ma stretnutie pápeža Pavla VI. s patriarchom Atenagorasom. Uvedomil som si, že Bohorodička je inšpirátorkou jednoty kresťanov. A tento typ ikony vo východnej ikonografii chýbal. Za túto inšpiráciu som Pánu Bohu nesmierne vďačný.

Akú úlohu má umenie v živote Cirkvi?

Umelci, a to aj pohanskí, vždy dávali svoje schopnosti do služby a na slávu svojich bohov. O to viac by mali kresťanskí umelci oslavovať nášho Boha a Spasiteľa, a tým povznášať aj ducha veriacich. Je to veľké poslanie najmä v dnešnej dobe, ktorá je svojimi umeleckými prejavmi často povrchná, plytká, ba až vulgárna.

Dožili ste sa požehnaného veku 85 rokov. Ako by ste bilancovali svoj osobný a umelecký život?

V prvom rade som vďačný Bohu za talent, ktorý mi dal, za to, že mi slúžilo zdravie a mohol som tento talent rozvíjať. Ešte i dnes som primerane svojim silám činný. Mám aj svoje umelecké plány do budúcnosti, ale všetko nechávam na Božiu prozreteľnosť.

Zdroj: Slovo 2007, č. 8.
Autor: Mgr. Peter Rusnák - všetky články od tohto autora (10)
Cena za celoživotné dielo - Majster Mikuláš z Humenného
05.06.2007 | Publicistika | Slovo 2007, č. 8. | Čítanosť(9701)
Cena za celoživotné dielo - Majster Mikuláš z Humenného

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε