www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=385
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Almužna, Eucharistia, Babtistérium.     pohľadnice

05.06.2007 | Duchovné články | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(6196)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Budem ako strom sadený pri vode

Budem ako strom sadený pri vode

Krása a bohatstvo Božieho stvorenia odnepamäti fascinuje človeka. Odkedy si to uvedomuje, ponára sa do hĺbok jeho tajomstiev. Skúma ho pod lupou vedy, no často zabúda, že všetko je v prvom rade odrazom Boha. Naučiť sa tento „prastarý jazyk“ stvorenia a rozumieť mu nedokáže hocikto.

Keď Boh stvoril všetko potrebné, aj človeka, vysadil v Edene rajskú záhradu. V nej dal vyrásť zo zeme všetkým druhom stromov, i stromu života a stromu poznania dobra a zla. Ťažko by sme dnes hľadali na zemi tieto stromy. No keď sa dotýkate stromov, akoby vás ovanul dych raja. Aj dnešné stromy šepocú o Bohu a jeho životodarnej láske, o živote človeka, jeho podstate, nasmerovaní a túžbach.

Stromy prichádzajú na svet veľmi jednoducho. Drobné semeno vo vhodnej úrodnej zemi v pravom čase vyklíči. Skôr než prekvapujúcou silou nadvihne ťažobu pôdy a prederie sa na svetlo, zapustí prvý koreň a hľadá vodu. Nie hocijakú, ale naplnenú budúcnosťou. Keď narazí na prameň, korienky zhustnú a krehučký výhonok, ohrozovaný nepohodou a vnútornými i vonkajšími nepriateľmi, sa vydá na svoju púť bližšie k slnku. A nezastaví sa, kým v jeho „tele“ prúdi výživná miazga. Všetky vnútorné časti stromu neúnavne pracujú. Voľným okom tento pohyb nezachytíš. Až dlhodobé skúmanie odhalí, že sa čosi deje. Každým rokom mohutnie a stúpa. Každý rok prežíva svoju smrť i zmŕtvychvstanie. Každý je iný, nenájdeš dva rovnaké. Každý prináša iné ovocie alebo plody. S neuveriteľnou dôstojnosťou prijímajú svoje poslanie. Bez nich by život na tejto planéte nebol možný.

Stromy priťahujú mnohých škodcov, ktorí im podrývajú korene, zavrtávajú sa pod kôru a niekedy ich nenapraviteľne zraňujú. Akoby si to uvedomovali, a preto nerepcú, keď ich orezávajú, čistia, vyrovnávajú, priväzujú, štepia, postrekujú alebo mladučké presádzajú. A nešomrú ani vtedy, keď ich mohutné telá padajú na zem, aby poslúžili svojou „smrťou“. Aj vtedy ponúknu všetko. Ak prirodzene nespráchnivejú na hnojivo, potom sa pod vrstvami zeminy menia na uhoľné sloje. Niektoré sa sklátia pod zubami píly. Potom už iba zavzdychajú a čakajú na pracovité a tvorivé ruky.

Jedno africké príslovie hovorí: Nikdy nezahadzuj malé zrniečko, lebo raz z neho bude veľký strom. Ak rozšliapneš semienko, zničíš strom, ktorý ti v strieborných rokoch mohol poslúžiť tieňom. Mohol ťa osviežiť a nasýtiť svojím ovocím. Jeho drevo starostlivo usporiadané v hustom plote okolo tvojej záhrady ťa mohlo chrániť pred dravou zverou a zlodejmi alebo v tuhých zimách rozpálené v piecke ohriať tvoje skrehnuté prsty. A možno by z neho niekto vystrúhal jasle, kolísku alebo kríž.

Život človeka sa veľmi podobá stromu.

Ak prijmeš ukrižovanie na jeho dreve, stane sa pre teba i pre mnohých, ktorí prejdú popri tebe, stromom života.

Zdroj: Slovo 2007, č. 8.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε