www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=386
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Dogmatika, Askéza, Boh - je nezmerný a ....     pohľadnice

05.06.2007 | Teológia | Čítanosť(5122)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ty si môj milovaný syn

Ty si môj milovaný syn

..., aby obrátil srdcia otcov k synom.

(Lk 1, 17)

Pre syna je zložité cítiť sa v bezpečí otcovej lásky, ak otec svoj cit nevyjadrí slovami a skutkami. Otec môže povedať synovi, že ho má rád, tým, že mu dá auto, alebo môže dať najavo svoju lásku tým, že ho vytiahne z problémov. Tieto úprimné prejavy lásky však nestačia na to, aby sa syn cítil milovaný. Každý chlapec v svojom vnútri volá po láske, potvrdení a prijatí, ktoré zúfalo potrebuje od svojho otca. Potrebuje vedieť, či mu muž, ktorého si váži a ktorého nadovšetko obdivuje, skutočne verí. Každý syn potrebuje cítiť hlboko vo svojom vnútri otcovu lásku. Otec svoju lásku prejavuje tým, že udržiava so svojím synom citový vzťah. Upevňuje svoje puto so synom, keď dáva najavo, že mu záleží na jeho pocitoch – jednoducho ho objíme, keď plače. Skutočne ocení počmáraný kúsok papiera, ktorý mu podáva jeho trojročný chlapec, ocení synove postrehy a pozorne vypočuje jeho sťažnosti na nespravodlivosť medzi kamarátmi. Upevňuje puto spoločnými zážitkami, keď otec a syn vyrážajú stanovať do prírody. Keď takéto citové puto chýba, syn sa bude cítiť stratený, nemilovaný a bude robiť rôzne bláznivé veci.

Väčšina mužov si neuvedomuje, že vo vzťahu s otcom majú hlbokú ranu. Keď má muž okolo dvadsať rokov, má plnú hlavu športu, žien, práce, a len málo sa zaoberá pocitmi svojho vnútra. Muži neuvažujú o svojich pocitoch, pretože sa od nich všeobecne očakáva, že sa nimi nebudú zaoberať. Ostatní muži ich pocity nedoceňujú a neskúmajú, takže ich zhodia zo stola a ignorujú svoju bolesť a zmätok. Kým muž nepije alebo neužíva drogy, kým nie je citové napätie doma také veľké, že deti začnú vystrájať, kým manželka nie je natoľko frustrovaná, že trvá na poradenskej pomoci alebo rozvode, dokiaľ nejaké životné udalosti nerozvíria tieto hlboké pocity, väčšina mužov svoje zranenia nerieši. Vo svete mužov sa o citoch hovorí veľmi málo. Cenená je ťažká práca a pokladá sa za vznešené niesť tento údel so stoickým pokojom navzdory citovej či fyzickej bolesti. Nepísaným pravidlom je, že muži necítia. V mnohých rodinách muži veľmi málo vedia o vyjadrovaní citov. Málokedy je počuť srdečný smiech či cítiť objatie niečích silných paží, málokto ponúkne spontánne: mám ťa rád.

Väčšina synov vie, že ich otec miluje a že mu na nich záleží. Mnohí otcovia ťažko pracujú, obetujú sa pre svoju rodinu a dobre sa o ňu starajú, ale nevedia, ako pomôcť svojim synom vnímať ich lásku. Je to preto, že ani oni sa necítili milovaní svojimi otcami, dostalo sa im málo prijatia a skoro nikdy teplo a útecha otcovského milujúceho objatia. Nie sú schopní dať to, čo nikdy nedostali. Nevedia sa citovo priblížiť k svojim synom, pretože sa takto nikto nepriblížil k nim.

Najsmutnejšie na tejto situácii je, že väčšina otcov o svojich synov zmýšľa dobre. Vážia si ich a sú pyšní na ich úspechy, len jednoducho nevedia tieto pocity prejaviť. A tak mnohí muži – synovia si pripadajú stratení, osamelí a neúplní. Pociťujú hlboký smútok, pretože nikdy naozaj nevedia, čo k nim ich otec cíti. V dnešnej dobe je pocit prázdnoty ešte väčší než v minulosti, pretože mnoho synov trávi so svojím otcom veľmi obmedzené množstvo času. Výskumy hovoria, že je to menej než desať minút a zväčša je to rozhovor v odmeranom tóne, ako napríklad: „Máš upratanú izbu? Neberieš drogy?“ Dôsledkom toho je, že väčšina mužov sa po celý svoj život snaží o dve veci: dokázať otcovi svoju hodnotu a zaplniť prázdnotu v duši.

Dnešní otcovia, ak chcete, aby sa vaši synovia cítili milovaní, musíte sa rozhodnúť prejaviť im lásku. Cesta k tomu vedie cez odpustenie vašim vlastným otcom.

Podľa knihy E.R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci.

Zdroj: Slovo 2007, č. 8.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε