www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=388
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - biblické Božie..., Žaltár, Myropomazanie.     pohľadnice

05.06.2007 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5415)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pápež je mŕtvy

Pápež je mŕtvy

Cisár sa znova ujal slova a povedal: „Spoznávam medzi vami, milí kresťania, i tých, ktorí si najviac v kresťanstve vážia osobné presvedčenie o pravde a slobodné štúdium Svätého písma. Aký mám na to názor, to nemusím rozširovať. Snáď viete, že som ešte v mladom veku napísal dielo z biblickej kritiky, ktoré v tej dobe vyvolalo istý rozruch a bolo základom mojej popularity. A práve v týchto dňoch mi, určite na počesť tejto mojej práce, univerzita v Tübingene ponúkla čestný diplom doktora teológie. Dal som príkaz odpovedať, že toto vyznamenanie s potešením a poďakovaním prijímam.

A dnes som spolu so založením múzea kresťanskej archeológie podpísal zakladajúcu listinu pre svetový ústav slobodného štúdia Svätého písma zo všetkých možných stránok a vo všetkých smeroch a pre štúdium pomocných vied s ročným rozpočtom 1 a pol milióna mariek. Komu je táto moja priazeň príjemná a kto ma môže s čistým srdcom pokladať za svojho zvrchovaného vodcu, nech vystúpi sem, k novému doktorovi teológie.“ A cez krásne ústa cisára sa mihol akýsi divný úškľabok.

Viac než polovica učených teológov vystúpila smerom k pódiu, aj keď s istým zaváhaním a zakolísaním. Všetci sa ohliadli na profesora Pauliho, ktorý ako by prirástol k svojmu sedadlu. Hlboko sklonil hlavu, nahrbil sa a schúlil. Teológovia a učenci, ktorí vystúpili na pódium, boli v rozpakoch, jeden z nich mávol rukou, zoskočil dolu cez zábradlie schodiska a utekal k profesorovi Paulimu a menšine, ktorá pri ňom zostala. Ten zdvihol hlavu, vstal, urobil neurčité gesto a vykročil okolo prázdnych lavíc odprevádzaný svojimi vernými, ktorí pri ňom zostali, aby sa posadil bližšie k starcovi Jánovi a k pápežovi Petrovi s ich skupinami. Prevažná väčšina snemu a skoro celá hierarchia východu a západu bola na pódiu. Dole zostali iba tri skupinky ľudí, ktoré sa navzájom zblížili a tlačili okolo starca Jána, pápeža Petra II. a profesora Pauliho.

Cisár ich smutne oslovil: „Čo pre vás ešte môžem urobiť? Vy ste ale zvláštni ľudia! Čo ešte odo mňa chcete? Neviem. Tak mi povedzte vy sami, kresťania, opustení väčšinou svojich bratov a vodcov, odsúdení vlasteneckým cítením: čo je vám na kresťanstvu najdrahšie?“ Vtom sa starec Ján vzpriamil ako biela svieca a miernym hlasom povedal: „Veľký vladár! Najdrahší v kresťanstve je nám sám Kristus – on sám, od neho pochádza všetko, pretože vieme, že v ňom prebýva skutočne všetka plnosť Božstva. Ale i od teba, pane, sme ochotní prijať akékoľvek dobro, pokiaľ v tvojej štedrej ruke spoznáme svätú ruku Krista. A na tvoju otázku, čo pre nás môžeš urobiť, je tu naša priama odpoveď: Vyznaj tu pre nami Ježiša Krista, Božieho Syna, ktorý prišiel v tele, vstal z mŕtvych a opäť príde – vyznaj ho a prijmem ťa s láskou ako pravého predchodcu jeho slávneho druhého príchodu.“

Odmlčal sa a upriamil pohľad na cisárovu tvár. S ním sa dialo niečo nedobré. V jeho vnútri sa rozpútala rovnaká diabolská búrka, akú prežíval v onú osudnú noc. Úplne stratil vnútornú rovnováhu a všetky jeho myšlienky sa sústredili na to, aby sa naďalej navonok ovládal a predčasne sa neprezradil. Vyvinul nadľudské úsilie, aby sa s divokým krikom nevrhol na hovorcu a nezahryzol sa do neho. Náhle začul hlas z iného sveta: „Mlč a ničoho sa neboj“. Mlčal. Iba jeho mŕtvolná a pochmúrna tvár sa skrivila a z očí mu sršali iskry. Kým starec Ján hovoril, veľký mág, ktorý sedel celý zahalený do svojho trojfarebného plášťa, zakrývajúceho kardinálsky purpur, akoby pod plášťom niečím manipuloval, zrak mal sústredený a pery sa mu chveli. Otvorenými oknami chrámu bolo vidno približujúce sa čierne mračno a o chvíľu sa v chráme zotmelo. Starec Ján neodvrátil svoj zdesený pohľad z tváre mlčiaceho cisára a naraz z hrôzou cúvol, obrátil sa a priduseným hlasom zvolal: „Deti, veď je to Antikrist!“ V tej chvíli vzplanul s ohromným hlukom hromu guľový blesk a zasiahol starca. Všetko na okamžik zamrelo, a keď sa omráčení kresťania spamätali, starec Ján ležal mŕtvy.

Bledý, ale pokojný cisár oslovil zhromaždenie: „Videli ste Boží súd. Nechcel som smrť nikoho, ale môj nebeský Otec pomstil svojho milovaného syna. Je rozhodnuté. Kto by sa chcel prieť s Najvyšším? Tajomníci! Zapíšte, že cirkevný snem všetkých kresťanov po tom, čo oheň z nebies zničil šialeného odporcu božského majestátu, jednomyseľne zvolil panujúceho cisára Ríma a celého vesmíru za svojho zvrchovaného vodcu a vládcu.“ V tom sa chrámom rozľahlo hlasné a zreteľné slovo: „Nesúhlasím.“

Pápež Peter vstal červený v tvári a trasúc sa hnevom zdvihol svoju berlu smerom k cisárovi. „Naším jediným vládcom je Ježiš Kristus, Syn živého Boha. A kto si ty, už si počul. Choď od nás, Kain, bratovrah! Choď, diablova nádoba! Ja, sluha sluhov Božích, z Kristovej moci teba, odporného psa, naveky vyháňam z Božej ohrady a odovzdávam ťa tvojmu otcovi Satanovi! Buď prekliaty, buď prekliaty, buď prekliaty!“ Kým hovoril, veľký mág robil pod svojím plášťom čulé pohyby. Vtom silno zaburácal hrom a posledný pápež klesol bezduchý na zem.

Podľa diela V. Solovjova spracoval Juraj Gradoš.

Zdroj: Slovo 2007, č. 8.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε