www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=393
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Heretik, Trojica - antitrinit..., Kapucíni.     pohľadnice

05.06.2007 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5266)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slepá spravodlivosť

Slepá spravodlivosť

Mnohí istotne poznáte obraz spravodlivosti so zaviazanými očami, držiacej v rukách váhy pravdy. Naozaj, ľudská spravodlivosť neprihliada na osobu človeka. Božia áno, no nie tak, že tých svojich zvýhodňuje, ale „kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho požadovať, a komu veľa zverili, od toho budú viac žiadať“ (Lk 12, 48b). A to je jeden zo zásadných rozdielov medzi ponímaním pravdy, spravodlivosti a rovnosti.

Človek si vytvoril zákony, a tak sa pripodobnil Bohu. Lenže Bohu stačilo na definovanie jeho zákonov 10 prikázaní, no v pravde vlastne dve – „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojim srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou!“ (Mt 22, 37) a „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!“ (Mt 22, 39). Človek potrebuje množstvo zákonov a paragrafov, až si niektoré protirečia, iné sa navzájom vylučujú a mnohé idú proti právam človeka a požiadavkám Boha. A pritom ide neraz o záležitosti života.

Taliansko sa neraz chápe ako kresťanská krajina, podobne ako Poľsko a Slovensko, ba možno ešte viac. Kresťanstvo u Talianov však nie je také živé, ako sa navonok zdá. Taliansky sudca v meste Turín odsúdil 13-ročné tehotné dievča na povinnosť prerušiť tehotenstvo proti jej vôli. Hoci dievča si chcelo dieťa nechať, jej rodičia ju prinútili k potratu. O šokujúcom rozhodnutí turínskeho súdu informoval taliansky denník La Stampa.

Trinásťročné dievča, ktoré otehotnelo so svojím pätnásťročným priateľom, muselo proti svojej vôli ísť na potrat. Podľa talianskych zákonov totiž maloleté dieťa nemá právo o svojom tehotenstve rozhodnúť. O tom, či si dieťa nechá, alebo nie, rozhodujú rodičia. A tí v tomto prípade s tehotenstvom nesúhlasili. Dievča, ktorého meno denník nezverejnil, sa vzápätí pokúsilo o samovraždu a museli ho zveriť do starostlivosti psychológov. Proti rozsudku protestoval aj turínsky arcibiskup Severino Poletto. „Spýtajme sa sami seba, ako sa toto mohlo stať trinásťročnému dievčaťu,“ vyhlásil arcibiskup pre noviny La Stampa.

Tu sa ukazuje, ako je zmenený hodnotový rebríček spoločnosti. Zdá sa to absurdné, ale dnešná spoločnosť sa čoraz viac podobá spoločnosti za Hitlera. Nie sú tu síce vojaci a gestapo, ale tí už ani nie sú potrební. Trinásťročné dievča chápe v svojom mladom veku vďaka materstvu hodnotu života a jeho dôležitosť. Uvedomuje si, že to, čo nosí v svojom lone, nie je zhluk buniek, ale živý človek. Rodičia, ktorí zanedbali výchovu, naraz chcú pre svoje dieťa to najlepšie – pohodlný život. A do tohto života nepatrí dieťa, tobôž keby bolo postihnuté kvôli nízkemu veku matky.

Ale ak sa pozrieme na vek matky, musíme dodať, že pred sto rokmi a skôr bol tento jav bežný. Prvorodičky mali 16 a menej rokov. Dokonca aj apokryfy hovoria o Márii, že počala ako dievča v podobnom veku. A ženský organizmus dospieva skôr ako mužský. Takže hranica 18 rokov je umelou hranicou ustanovenou človekom.

Aké následky malo toto rozhodnutie súdu a rodičov? Pokus o samovraždu! Vďaka tejto „snahe“ rodičov o pohodlný život skazili dieťaťu šancu žiť pokojný život a zverili ho do opatery psychológov. Naozaj nesmierna námaha a obetavosť rodičov. Skôr to vyzerá, akoby zahladzovali stopy po svojej opatere a starostlivosti o vlastné dieťa. Pre dievča táto zmena pobytu možno ani nič neznamená – vlastne ani nemalo pravých rodičov.

V opačnej, no tiež absurdnej situácii, sa ocitlo jedno kanadské dieťa. Vďaka rozhodnutiu odvolacieho súdu v Ontáriu má až troch rodičov. Tento súd uznal za právoplatných rodičov jedného dieťaťa troch ľudí: biologického otca, biologickú matku a jej lesbickú partnerku. Všetci majú podľa neho voči dieťaťu rovnaké práva a povinnosti. Súd tak zrušil prvostupňové rozhodnutie nižšej inštancie, ktorá priznala dieťaťu iba dvoch rodičov. Katolícke prorodinné organizácie v Kanade okamžite reagovali požiadavkou na vypracovanie vládnej štúdie o manželstve a právach detí.

„Potrebujeme výskum o vplyve takto chápaného rodičovstva na deti,“ povedala riaditeľka katolíckej Organizácie pre život a rodinu Michele Boulvová. „Tento prípad volá zároveň po vytvorení globálnej rodinnej politiky, ktorá by uprednostňovala práva a potreby detí pred chúťkami dospelých, lebo deti sú naša budúcnosť. Vlády nemôžu nechať súdy rozhodovať o týchto záležitostiach.“

Naozaj, súd nie je vždy tou najlepšou inštitúciou či autoritou na posudzovanie otázky života a jeho aspektov. V dnešnej dobe je vďaka informáciám známe veľké množstvo rozhodnutí súdov, ktoré sú chybné či omylné. Práve táto omylnosť človeka, a teda aj súdu, by nás mala viesť k tomu, aby sme chránili život v akomkoľvek štádiu a rodinu ako miesto vzniku a vývoja ľudského jedinca. Ináč si sami pílime pod sebou konár a je len otázkou času, kedy sa ulomí.

Zdroj: Slovo 2007, č. 8.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε