www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=394
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Koruna, Iniciácia, Kvetná nedeľa.     pohľadnice

05.06.2007 | Spiritualita | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(5952)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Turín

Turín

Turín (tal. Torino) – mesto v severozápadnom Taliansku na rieke Pád, správne stredisko kraja Piemont. Druhé najvýznamnejšie priemyselné centrum Talianska. Pôvodne stredisko kmeňa Taurinov, od 1. stor. pred Kr. rímskou kolóniou Augusta Taurinorum. Od r. 1418 súčasť Savojského vojvodstva, od r. 1562 jeho hlavné mesto. Od r. 1720 hlavné mesto Sardínskeho kráľovstva. V rokoch 1861-1865 hlavné mesto Talianska.

Mesto známe pôsobením sv. Jána Bosca a od r. 1578 aj tým, že tu bolo prenesené známe plátno Santa sindone (sväté rúcho), plachta, do ktorej bolo zavinuté mŕtve telo Ježiša Krista pred jeho uložením do hrobu (Mt 16, 59). Prívlastok „turínske“ poukazuje na to, že v súčasnosti sa originál plátna uchováva v Turíne.

V ose Katedrály sv. Jána Krstiteľa, ktorú v rokoch 1491-1498 dal postaviť kardinál Domenico della Rovere, postavil Guarino Guarini v rokoch 1688-1694 kaplnku s polookrúhlym záverom, v ktorej je umiestnené pohrebné plátno s odtlačkom tváre a tela muža vysokého asi 180 cm.

Z histórie sa dozvedáme, že na západ sa táto relikvia dostala pravdepodobne v súvislosti s križiackymi výpravami. Od r. 1353 je jeho existencia potvrdená vo Francúzsku. V r. 1452 patrilo manželke vojvodcu Ľudovíta Savojského a bolo uchovávané v Chambéry. Na želanie milánskeho kardinála Karola Boromejského (1538-1584), ktorý sa chcel ako pútnik tomuto plátnu pokloniť, prikázal vojvodca Emanuel Filibert, aby bola táto relikvia prenesená z Chambéry do Turína, a tak sa skrátila kardinálovi cesta.

Do r. 1694 bolo plátno uložené v Chráme San Lorenzo, čo pripomína vyobrazenie v Kaplnke Bolestnej Panny Márie.

Založenie novej kaplnky malo byť spojené s postavením hrobky vládnucej dynastie. Na pokyn kardinála Mórica Savojského poveril vojvodca Karol Emanuel II. realizáciou výstavby Amadea di Castellamonte. Jeho projekt započatý v r. 657 sa v r. 1662 dostal do ťažkostí. Až vynikajúcemu teológovi a matematikovi Guarinovi Guarinimu (1624-1683) sa podarilo navrhnúť dômyselnú stavbu pre najvýznamnejšiu relikviu kresťanstva. Po architektonickej stránke bola táto stavba vrcholom barokového staviteľstva.

Obloženie stien čiernym mramorom vyvoláva dojem hrobky. Architektúra symbolizuje pozemskú smrť a vykúpenie na druhom svete. Dovnútra sa vchádza po schodisku cez dva okrúhle vstupné priestory. Symboliku Najsvätejšej Trojice pripomínajú korintské stĺpy združené po troch. Steny sú členené pilastrami, na ktorých je kupola členená veľkými, väčšinou slepými okrúhlymi oknami.

Pozornosť celého sveta upútalo plátno po r. 1898, keď pri fotografovaní jeho negatív vyjavil celkom zreteľný odtlačok mužského tela, ktoré nieslo znaky bičovania a ukrižovania. Vzápätí sa stalo predmetom nielen obnovenej náboženskej úcty, ale aj intenzívneho vedeckého skúmania.

Tu treba poznamenať, že verná kópia tohto plátna v pôvodných rozmeroch, zhotovená najnovšou fotografickou metódou, bola 17. novembra 2003 slávnostne prenesená do Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Podobná kópia je umiestnená v samotnej turínskej katedrále, kde je sprístupnená pútnikom a turistom, keďže originál sa verejnosti bežne neukazuje.

Kto sa chce pokochať pohľadom na Turín, môže vyjsť lanovkou na Kapucínsky vrch (Monte dei Capussini), malý Montmartre Turína. Stredom a srdcom mesta je Zámocké námestie (Piazza Castello) s kráľovskými budovami. Podobne aj Námestie sv. Karola a Námestie Viktora Emanuela, ktoré je po vatikánskom Námestí sv. Petra v Ríme najväčším námestím na svete. A nepochybne tu patrí aj Bazilika Panny Márie Pomocnice na predmestí Valdocco, ktorú vybudoval sv. Ján Bosco (1868). Od toho času 24. mája, na deň Panny Márie Pomocnice, sem putujú nekonečné zástupy vďačných ctiteľov Panny Márie.

V ostatných rokoch však bazilika nestačila veľkému návalu pútnikov zo všetkých strán, preto ju v r. 1935-1941 saleziáni rozšírili, aby získali ešte raz toľko priestoru.

Zdroj: Slovo 2007, č. 8.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε