www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=395
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Fokoláre, Kánon, Trojica.     pohľadnice

05.06.2007 | Rozhovory | ICLic. ICEODr. Jaroslav Lajčiak, archimandrita | Čítanosť(5047)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor s Dr. Andreasom Theirmayerom, rektorom Collegium Orientale v Eichstätte

Rozhovor s Dr. Andreasom Theirmayerom, rektorom Collegium Orientale v Eichstätte

Aké sú vaše kontakty s Gréckokatolíckou cirkvou na Slovensku?

Moje kontakty s Gréckokatolíckou cirkvou na Slovensku sú veľmi dobré. Mám veľmi dobré kontakty s o. biskupom a s kňazským seminárom. Eichstätt, Prešov a Košice udržujú vzájomné kontakty od roku 1998 cez vzájomné návštevy a cez možnosti vzdelávania a štúdia gréckokatolíckych seminaristov v Eichstätte. S hrdosťou môžem povedať, že doteraz všetci slovenskí študenti Gréckokatolíckej cirkvi, tak z Prešova, ako aj z Košíc, úspešne dokončili svoje štúdium, vrátili sa do svojej miestnej cirkvi a vykonávajú rôzne cirkevné úlohy, či už vo farnostiach, alebo v úradoch. S väčšinou našich bývalých študentov sme vo veľmi dobrom a úzkom spolubratskom vzťahu.

Ako ste prežívali slávnosť pri príležitosti 10. výročia ustanovenia Košického exarchátu?

Bola pre mňa veľmi pôsobivá a dojímavá. Bola to veľmi dôstojná liturgická slávnosť, ktorá vydala veľkolepé svedectvo katolicity Cirkvi na Slovensku v pravom zmysle slova.Veľmi príjemná bola aj oslava po sv. liturgii. Bolo to srdečné a povzbudzujúce spolubratské stretnutie, na ktorom sa vladyka Milan prejavil ako veľkorysý hostiteľ, za čo mu chcem z mojej strany srdečne poďakovať.

Čo ponúka univerzita v Eichstätte našim študentom?

Katolícka univerzita v Eichstätte ponúka gréckokatolíckym študentom, spolu s pravoslávnymi a staroorientálcami, vo všednom každodennom spolunažívaní v kolégiu a spoločnom štúdiu na univerzite predovšetkým živý ekumenický dialóg. Collegium Orientale je platformou pre vzájomné spoznávanie sa rozličných východných cirkví a príležitosťou na to, aby študenti lepšie spoznali a okúsili západnú cirkev. Študenti majú na univerzite možnosť dosiahnuť základné vysokoškolské štúdium, licenciát a doktorát.

Zdroj: Slovo 2007, č. 9.
Autor: ICLic. ICEODr. Jaroslav Lajčiak, archimandrita - všetky články od tohto autora (1)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε