www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=398
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Dcéry kresťanskej lá..., Exegéza, Misijné sestry.     pohľadnice

05.06.2007 | Publicistika | Čítanosť(5216)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

V znamení mladosti, radosti a kvetov - Kvetný víkend v Košickom apoštolskom exarcháte

V znamení mladosti, radosti a kvetov - Kvetný víkend v Košickom apoštolskom exarcháte

Piatok

Je slnečné piatkové popoludnie. Pomaly sa vezieme autobusom do Košíc. Cesta je dlhá, ale my sa už tešíme na to, čo si pre nás pripravil Pán a organizátori Kvetného víkendu.

S plnými batohmi a spacákmi sa blížime k tunajšej základnej škole, kde je pre nás od piatka až do nedele pripravený zaujímavý program. Pri nej už všetkých netrpezlivo očakáva o. Peter Paľovčík. Stretávame známe i menej známe tváre mladých, ktorí prišli z rôznych kútov exarchátu. Po krátkom oddychu sa v budove začína registrácia. O. Peter, ktorý sa o nás vzorne staral počas celého víkendu, si spolu so svojím pomocníkom zapisuje mená účastníkov. Nezabudne utrúsiť nejakú tú vtipnú poznámku, ktorou nám vyčarí úsmev na tvári.

S celou batožinou sa presúvame do tried, v ktorých budeme počas celej víkendovky bývať. Rozložíme si veci a pohodlne sa usadíme. Sme napätí. Očakávame, čo sa bude diať. Keďže cesta bola namáhavá, máme asi dve hodinky voľna. Využívame ho rôzne. Niektorí si idú obzrieť terén, iní nadväzujú kontakty so svojimi dočasnými spolubývajúcimi.

Po oddychu sa za spevu známych gospelových pesničiek presúvame na chodbu. Tu je už prichystané veľké premietacie plátno. Začína sa večer v znamení kontroverzného filmu Da Vinciho kód. Prichádza aj vladyka Milan spolu so svojím sprievodom. Po krátkej večernej modlitbe, ktorú vedie, nasleduje premietanie. Keďže viacerí ešte nemali to „šťastie“ vidieť tento film, do jeho deja nás vovedie o. Róbert Jáger. Zaujímavý dobrodružný film, ale nič viac. „Podobný väčšine filmov, ktoré si môžeme pozrieť v televízii,“ konštatujú viacerí počas záverečných titulkov.

A potom sa rozvíri debata o filme. Na naše zvedavé otázky odpovedá o. Róbert, a pritom nás upozorňuje na rôzne dôkazové materiály, na ktoré autor románu i filmu akosi pozabudol. Odporúča nám rôzne internetové stránky i zaujímavé publikácie. Debata trvá až do neskorých večerných hodín. Potom sa s nevôľou odoberáme do svojich tried. Niekoľkí statoční, ktorí majú ešte dostatok energie, sa rozhodnú pre nočný futbal. My ostatní ich len s obdivom pozorujeme.

Lazárova sobota

A máme tu sobotné ráno.

Budík nás neúprosne upozorňuje, že treba vstávať. Hoci neradi, predsa sa rozhodneme, že bude lepšie opustiť teplé spacáky. Po výdatných raňajkách sa opäť presúvame na starú známu chodbu. Tu nás už čakajú o. Martin a o. Peter.

Sprievodkyňou dopoludňajším programom bude psychologička pani Dr. Viera Michalková. Rozpráva o dôležitosti partnerských vzťahov a o tom, čo by mali dievčatá a chlapci vedieť skôr, než vstúpia do manželstva. Sme veľmi radi, že si pre nás pani doktorka našla čas. Prišla až z Bratislavy, aby sa s nami podelila o svoje skúsenosti a obohatila nás o svoje zážitky. So zatajeným dychom a záujmom počúvame jej rozprávanie, oživené o príklady zo života ľudí, ktorých pani doktorka počas svojej celoživotnej psychologickej praxe stretla a ktorí to v živote určite nemali ľahké. Zaujímavo rozpráva aj o svojej vlastnej rodine.

A čo sa nám najviac páčilo?

„Prednáška bola super! Veľmi sa mi páčili príklady, ktoré pani doktorka uviedla. Určite mi poskytla základy do partnerského vzťahu a predstavu o tom, ako by mal dobrý vzťah vyzerať,“ hovorí Majka, jedna z účastníčok.

Po oslovujúcej prednáške nasleduje posilnenie tela.

A opäť stará známa chodba. Tentoraz už nejde o spoločnú aktivitu. Delíme sa do skupín. Môžeme si vybrať, čo je komu milšie.

Prichádza vladyka a je pripravený na futbalový zápas, kde si zmeria sily s našimi perfektnými futbalistami. My, ktorí sa nepovažujeme za veľmi športovo zdatných, si radšej vyberáme tvorivú dielňu. Nie je však čo ľutovať. Spolu s Mgr. Michaelou Hlatkou si môžeme otestovať šikovnosť svojich ručičiek a vyskúšať rôzne výtvarné techniky. Jedni vytvárajú nádherné obrázky na skle, druhí stavia na staré dobré nožnice a farebný papier a vyrábajú záložky. Tí najodvážnejší majú možnosť vyskúšať si prácu s moduritom. Každý si tu môže nájsť to, čo ho najviac baví.

Naša práca sa nesie v duchu blížiacich sa sviatkov, preto i väčšina výrobkov patrí do tejto kategórie. Vyrábame ovečky, kačičky, zajačikov i symboly kresťanstva. Práca nás baví, hoci slniečko začína pripekať. Niektorí z nás to predčasne vzdajú a uchýlia sa do svojej triedy alebo sa idú prejsť do blízkeho okolia.

V čase večere sa opäť všetci stretávame v jedálni. Po krátkej prestávke sa chystáme na slávenie Eucharistie v miestnom Chráme Božej Múdrosti. Liturgiu celebruje o. Peter, ktorý nám približuje evanjelium o vzkriesení Lazára – predprípravu na radostnú Kvetnú nedeľu. Tí z nás, ktorí cítia potrebu, pristupujú k sviatosti zmierenia. Celú liturgiu vedieme svojím spevom a počas svätého prijímania nechýbajú mládežnícke piesne.

Po odznení posledných tónov modlitieb a piesní nás čaká asi najväčšie prekvapenie dňa – známa skupina Anastasis. „Anastasis na jednej strane priniesla oživenie. Na druhej strane sa mi páčilo to, že to všetko bolo v rámci normy a chlapci mali vo svojom repertoári pesničky, ktoré nás upozornili aj na pôstne obdobie a jeho duchovné prežívanie. Určite to bolo spestrenie programu po zaujímavých prednáškach, ktoré sme počuli. Bolo to aj veľké prekvapenie, pretože sme to vôbec nečakali,“ hovorí mi o svojich dojmoch z koncertu Vladka.

Všetko pekné sa však raz musí skončiť, takže i tento večer sa pomaly, ale isto chýli ku koncu. Chlapci si zbalia svoje nástroje a opäť sa vracajú do seminára. Večer pokračuje ďalej. Otec Peter má pre nás pripravené ďalšie prekvapko – netradičnú večernú modlitbu, počas ktorej zaznievajú mládežnícke piesne. Každý sa môže zahĺbiť do svojho vnútra. „Modlitba ma duchovne povzbudila. Opäť som si uvedomila, aký dôležitý je pre mňa rozhovor s nebeským Otcom,“ uvažuje ďalšia z účastníčok.

Po tejto úžasnej modlitbe sme uvažovali o tom, že si pozrieme pekný film, ale keďže v nasledujúci deň nás čakalo vyvrcholenie – sv. liturgia s vladykom, rozhodli sme sa, že bude najmúdrejšie troška si zdriemnuť.

Kvetná nedeľa

Na Kvetnú nedeľu sa mládež Košického exarchátu stretla so svojím biskupom Milanom v košickej Katedrále Narodenia Bohorodičky. Modlili sa za vytrvalosť mladých vo viere.

V homílii vladyka Milan poukázal na vrtkavosť slávy tých, ktorých médiá ukazujú ako momentálne úspešných. Mladým dnes vo výbere vzorov vyhovujú také typy, ktoré bez práce na sebe sú na výslní slávy. „Ale to je nebezpečné a vedie to k pasivite,“ uviedol vladyka a vyzval mladých, aby dali hlas svojho života tomu, kto si to zaslúži morálnym svedectvom. „Skutočné plody v živote dosahujeme len pri námahe a sebazapieraní. Kristus nás vykúpil na kríži a my máme poznať jeho lásku a vytrvať pri ňom svojim vnútorným presvedčením.“

Po bohoslužbe sa dokorán otvorili dvere novej rezidencie, aby si malí i veľkí zvedavci mohli prezrieť priestory biskupského úradu a výstavu zo života Košického exarchátu. Po občerstvení na farskom dvore sa mládež pomodlila s vladykom posvätný ruženec a stretnutie pokračovalo v bývalom kine Slovan.

Vladyka Milan predniesol posolstvo Svätého Otca Benedikta XVI. adresované mladým. Spoločný spev a spontánne poskladaná hudobná skupina Mišung pomohli prežiť vzájomné spoločenstvo lásky s Kristom uprostred.

Pútavým rozprávaním i mediálnou technikou nám väzenskí duchovní o. Peter Nižník z Košíc a o. Štefan Blanár z Prešova priblížili prostredie väznice i službu lásky odsúdeným, psychicky zničeným a spoločnosťou pohŕdaným delikventom.

Počas tejto časti programu mladšie deti pripravovali a nakoniec odovzdali vladykovi Milanovi darček a vlastnoručne vyrobené kvetinové ozdoby. Veľká drevená tabuľa z jednej strany zobrazovala košickú katedrálu. Z druhej strany popísaná menami všetkých účastníkov stretnutia symbolizovala nové odhodlanie mládeže aktívne prežívať svoj náboženský život.

Nekončiaca radosť zo živého spoločenstva bola odmenou moderátorovi stretnutia o. Pavlovi Bardzákovi a všetkým organizátorom. Ostáva veriť, že na záver vyslovené vrúcne želanie vladyku Milana, aby si mladí nachádzali osobný vzťah k Bohu a Cirkvi, neostane iba prázdnym slovom, ale prinesie naplnenie v ich životoch.

Autori: Katka Potocká, Michal Hospodár

Zdroj: Slovo 2007, č. 9.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε