www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=399
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Svetlo, Solea, Veľkopôstne obdobie.     pohľadnice

05.06.2007 | Spiritualita | PhDr. Valéria Juríčková | Čítanosť(5684)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Svadba

Svadba

Zrazu zhasli sviece a do miestnosti priviedli nevestu. Jakub tušil, že sa ho chystajú oklamať, preto položil neveste dohodnuté otázky. Keď počul známy hlas a správne odpovede, upokojil sa.

Ako však mohla Lia (hebr. Lé’ah – ustatá, pomalá) poznať všetky odpovede na otázky, o ktorých vedela iba Ráchel? Keď sa Ráchel dozvedela o podlom úmysle svojho otca, nechcela spôsobiť verejnú potupu svojej sestre. „Ak nie som hodná toho, aby som sa stala pramatkou židovského národa, nech sa ňou stane moja sestra,“ rozhodla sa. Preto odhalila Lii odpovede na otázky, ktoré bude počuť od svojho ženícha pod svadobným baldachýnom. Okrem toho sa ukryla v miestnosti, kde sa malo všetko udiať, aby sama odpovedala na otázky namiesto sestry. Tak zabránila tomu, aby Jakub zistil jej plán. A Jakub ho skutočne neodhalil až do nasledujúceho rána.

Prečo Pán dovolil, aby sa Labanov podvod vydaril? Dal Jakubovi za manželku Liu, pretože ju chcel odmeniť za to, že sa mnoho rokov modlila, aby jej Pán dal za manžela spravodlivého človeka.

V jeden a ten istý deň sa narodili Ezau, Jakub i dve Labanove dcéry. Izák a Laban preto uzavreli dohodu, že starší syn Izáka bude zasnúbený so staršou Labanovou dcérou a jeho mladší syn s mladšou dcérou. Keď Lia dospela, chcela vedieť, akým človekom je Ezau. Dopočula sa však, že je vrah a zbojník. Vtedy sa začala modliť a prosiť Pána, aby zmenil svoj plán a dal jej za muža spravodlivého človeka. Plakala tak často, až začala strácať zrak. Keďže Jakub vedel, že Lia je zasnúbená Ezauovi, nechcel ju za manželku. Uvažoval: „Ak si vypýtam za ženu Liu, Ezau mi povie, že som ho obral nielen o právo prvorodeného a požehnanie, ale aj o nevestu.“ Preto si žiadal iba Ráchel. Ale Pánove plány boli iné. Napokon Lia tak, ako si žiadala v modlitbách, dostala spravodlivého manžela.

Keď sa svadba chýlila ku koncu, prišli si obyvatelia Haranu pýtať od Labana naspäť svoje zálohy za mlčanie. „Kde sú naše drahocennosti?“ pýtali sa ho. „Choďte ku kupcovi,“ odpovedal im. „Keď mu dobre zaplatíte, možno vám ich vráti.“

Keď Jakub odhalil podvod a zbadal, s kým sa oženil, opýtal sa Lii: „Ako si sa odvážila predstierať, že si moja nevesta a ozvala si sa na jej meno?“

Lia odpovedala: „Konala som ako tvoja žiačka. Od teba som sa to naučila. Či si neprišiel aj ty k svojmu otcovi a vydával sa za Ezaua? Spravila som len to, čo aj ty.“

Jakub pochopil, že jej konanie bolo podobne ako jeho v súlade s Božou vôľou.

„Ako ste mohli naložiť so mnou tak neúprosne? Či som neslúžil poctivo za Ráchel celých sedem rokov?“ pýtal sa Jakub Labana.

„U nás nie je vo zvyku vydávať mladšiu dcéru, pokým je strašia slobodná. O sedem dní ti môžem dať aj Ráchel, ale musíš za ňu slúžiť ďalších sedem rokov.“

Jakub súhlasil a v nasledujúcich siedmich rokoch pokračoval vo svojej službe.

Preložila a upravila Valéria Juríčková

Zdroj: Slovo 2007, č. 9.
Autor: PhDr. Valéria Juríčková - všetky články od tohto autora (28)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε