www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=400
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 23. september 2023     Meniny oslavuje: Zdenka

Zoεpédia - náhodný výber: Duchovný zážitok, Panagia, Koadjútor.     pohľadnice

06.06.2007 | Rozhovory | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(7084)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

O láske s mladými - rozhovor zo zákulisia stretnutia mladých na Kvetnú nedeľu

O láske s mladými - rozhovor zo zákulisia stretnutia mladých na Kvetnú nedeľu

Borí sa s množstvom nepredvídateľných situácií, aké stretávajú človeka, ktorý sa podieľa na rozbehnutí veľkého diela. Žije obklopený prírodou, no jeho prvoradou úlohou je slúžiť ľuďom, a hlavne tým z generácie juniorov. V zariadení, ktorému velí, sa neraz ozýva mladistvý smiech i vážne slová. Pod jeho dohľadom sa v Juskovej Voli pravidelne stretávajú animátori, deti na ikonopiseckých minikurzoch, usporadúvajú sa rozličné pracovné i oddychové stretnutia a priestory si mohli vyskúšať aj bratia Rómovia počas rómskeho festivalu. Popri týchto povinnostiach otec Ivan Bojčuk ako predseda Komisie pre mládež pri Prešovskej eparchii koordinoval aj prípravu stretnutia mladých na Kvetnú nedeľu.

Pracujete ako predseda Komisie pre mládež pri Prešovskej eparchii. Čo je vašou hlavnou pracovnou náplňou na tomto poste?

Momentálne zastupujem túto funkciu, ktorú mi zveril náš vladyka Ján. Mojou úlohou je organizovať a usmerňovať prácu s mládežou v celej Prešovskej eparchii. Je to však tímová práca. Komisia pre mládež vznikla s úmyslom tvoriť akcie pre mládež, zjednocovať tých, ktorí s mládežou pracujú. Ponúknuť priestor, aby si medzi sebou odovzdávali skúsenosti a súčastne motivovať aj ostatných k tejto práci. Je to veľmi dôležité, pretože pastoráciou mládeže Cirkev plní svoje poslanie a chytá nový dych pre svoj život.

Komisia je zložená z kňazov a laikov zodpovedných za jednotlivé protopresbyteráty eparchie, cez ktorých sa všetky informácie šíria do všetkých našich farností. Všetky väčšie akcie v Prešovskej eparchii, ako sú Kvetná nedeľa, turistický deň, stretnutie mladých na Bystrej, futbalový či volejbalový turnaj, Týždeň modlitby za mladých či modlitba mladých za mladých pripravuje Komisia pre mládež.

Na našich stretnutiach spoločne premyslíme cieľ každého stretnutia a určíme tím ľudí, ktorí sa snažia danú akciu dotiahnuť do konkrétnej podoby.

V tomto roku ste boli zodpovedný za prípravu stretnutia mladých na Kvetnú nedeľu. Ako vyzerala príprava? Čo sa odohrávalo skôr, než nadišiel deň „D“?

Musím poopraviť, že spoluzodpovedný, lebo viacerí prispeli k takejto podobe Kvetnej nedele, či už nápadom, alebo vybavením jednej, alebo viacerých záležitostí, týkajúcich sa tejto akcie, a hlavne organizáciou.

Skôr, než nastal deň „D“, sme spolu so všetkými členmi komisie ešte raz prehodnotili Kvetnú nedeľu z predchádzajúceho roka, zamysleli sa nad posolstvom Svätého Otca. Potom sme si rozdelili úlohy. Bolo potrebné zabezpečiť priestory, hudbu, pripraviť metodiku, pozvať hostí, ktorí nás bližšie zasvätia do jednotlivých tém, vybaviť a pripraviť ešte veľa iných vecí s tým súvisiacich.

Aj keď komisia pre mládež programovo pripravovala toto stretnutie, hlavným režisérom bol náš vladyka Ján, nakoľko stretnutie na Kvetnú nedeľu je stretnutie s vladykom. Vladyka celý program prehodnotil, doplnil svoju predstavu a dal nám požehnanie na jeho realizáciu.

Stretnutie vychádzalo z posolstva Svätého Otca mladým. Akých tém sa dotýkalo tohtoročné posolstvo Svätého Otca na Kvetnú nedeľu?

Téma, ktorú Svätý Otec dal pre tohtoročný Svetový deň mládeže, sa týkala predovšetkým lásky: „ Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás“. Úžasná téma nielen pre mladých, ale pre celý svet. Obracia sa však predovšetkým na mládež, keďže mladí sú budúcnosťou a nádejou ľudstva. Tému Svätý Otec rozdelil do ôsmich kapitol, ktoré ukazujú cestu k jej prameňu: Trojica, Kríž, Blížny, Cirkev, Manželstvo, Vzťahy, Svätí, Modlitba a Eucharistia. V týchto témach chcel Svätý Otec poukázať len na jedno, a to najdôležitejšie, že „ Boh je Láska“.

Akým spôsobom ste ponúkli na stretnutí mladým pravdy posolstva Svätého Otca?

Najlepšie sa pracuje v menších skupinách, preto sme rozdelili toto veľké spoločenstvo mladých do už spomínaných workshopov, aby adresát bol vtiahnutý do deja danej témy a priamo oslovený. Myslím si, že sa nám to podarilo, aj keď nie na sto percent.

Ako ste vnímali atmosféru?

Atmosféru som od samého začiatku vnímal ako pokojnú, uvoľnenú a príjemnú. Úvodným slovom nás povzbudil náš eparcha Mons. Ján Babjak. Programom nás sprevádzal o. Rastislav Baka, ktorý mal stále niečo vtipné poruke. Krv v žilách rozprúdila gospelová skupina Anastasis, ktorej piesne zaznievali počas celého programu.

Čo vás na tomto stretnutí najviac oslovilo?

Všetky workshopy, ktoré boli pripravené, boli hodnotné a plné Božej lásky, z ktorých som si aj ja veľa odniesol. Páčilo sa mi, ako o. Michal Kočiš cez ikonu Najsvätejšej Trojice mladých voviedol do tajomstva Najsvätejšej Trojice a do tajomstva jednoty, ktorú by mal človek vytvárať s Bohom, Cirkvou a spoločenstvom, do ktorého patrí. Zaujalo ma, ako o. Jozef Voskár odkryl hodnotu kríža v živote človeka a spôsob, ako ho v živote prijímať, ale aj ako Ing. Malatinec v téme o blížnych varoval pred mnohými nástrahami života, ktoré rozdeľujú blížnych, a aké majú následky v živote jednotlivca. Pútavé bolo aj rozprávanie o. Leontína Lizáka o manželstve, o kresťanskom manželstve a jeho vplyve na profánne manželstvá a rodiny. Taktiež zaujímavé bolo rozoberanie témy o medziľudských vzťahoch a identity muža a ženy, ktoré rozoberal vo svojom workshope o. Marek Petro.

No najviac času som strávil v skupine, kde sa hovorilo o Cirkvi a o povolaní človeka k rôznym stavom. Ku kňazstvu, k rehoľnému životu, k manželstvu, ale aj k celibátu. To bola téma, ktorá ma najviac oslovila.

Máte už nejaké plány do budúcnosti, niečo na vylepšenie a oživenie budúcoročného stretnutia?

Myslím, že je vždy potrebné niečo vylepšovať a dopĺňať, ale to nebudem prezrádzať. Bude to prekvapenie pre našich mladých, ktorých už teraz touto cestou pozývam na stretnutie s vladykom o rok na Kvetnú nedeľu.

V čom vidíte najväčší prínos stretnutia mladých na Kvetnú nedeľu?

Ako všetci dobre vieme, naša Cirkev je putujúca, tak aj my veriaci celý pozemský život putujeme do Božieho kráľovstva. Aj v tomto stretnutí na Kvetnú nedeľu sme mohli vidieť a cítiť tento znak a zároveň vidieť túžbu mladých stretnúť sa s naším vladykom Jánom.

Za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová

Mgr. Ivan Bojčuk – gréckokatolícky kňaz, ženatý, otec štyroch detí. V roku 1997 prijal z rúk vtedajšieho prešovského biskupa Jána Hirku kňazskú vysviacku. V rokoch 1997 – 2003 pôsobil ako správca farnosti Osturňa, v rokoch 2003 – 2006 ako farár farnosti Kružlov. Od roku 2006 je riaditeľom Eparchiálneho centra mládeže v Juskovej Voli (Cirkevná škola v prírode a Centrum voľného času). Súčasne pracuje ako predseda Komisie pre mládež pri Prešovskej eparchii a ako člen Komisie zodpovednej za pastoráciu mladých pri KBS.

Zdroj: Slovo 2007, č. 9.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)
Kvetná – Palmová nedeľa
10.04.2006 | Liturgia | Čítanosť(13707)
Kvetná – Palmová nedeľa

všetky súvisiace články (2) »

Stretnutie mladých v Prešove
17.03.2008 | Čítanosť(8597) | Foto
Stretnutie mladých v Prešove
Kvetná nedeľa v Prešove
09.04.2006 | Čítanosť(8542)
Kvetná nedeľa v Prešove

všetky súvisiace správy (7) »

Stretnutie mladých v Prešove
17.03.2008 | Čítanosť(9990)
Stretnutie mladých v Prešove

všetky súvisiace fotogalérie (1) »

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε