www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=401
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Kríž - prenesenie Kr..., Plaščenica, Innatizmus.     pohľadnice

06.06.2007 | Teológia | Čítanosť(5752)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Budovanie citového mosta

Budovanie citového mosta

... aby obrátil srdcia otcov k synom.

(Lk 1, 17)

Každý chlapec túži po tom, aby si ho otec všímal. Keď chlapcovi chýba citový kontakt, jeho prirodzenou reakciou je urobiť niečo, čo prinúti otca prejaviť svoju lásku, ktorá medzi nimi vytvorí citové puto. Chlapci skúšajú rôzne spôsoby správania sa. Možno, keď sa mi bude v škole dariť alebo sa stanem členom basketbalového tímu, uvažuje, otec si bude myslieť, že som jedinečný. Iný chlapec bude robiť problémy doma alebo v škole, kým nezíska otcovu pozornosť. Bez ohľadu na vonkajšie správanie sa, motivácia je rovnaká – nadviazať citové spojenie s otcom alebo sa mu priblížiť. Jeden mladý muž sa vyznáva: „Keď som bol mladý, vynikal som v hudbe a v športe. V deviatej triede som hral prvú trúbku v školskej kapele a ďalší rok som hral v školskom basketbalovom tíme. Vždy, keď sa mi darilo, chcel som, aby ma otec objal a povedal mi to, ale nikdy to neurobil. Keď som bol starší, pociťoval som stále väčšiu depresiu. Málokedy som sa smial a trávil som veľa času v samote, pretože bolo jednoduchšie izolovať sa, keď som sa cítil zranený. Potreboval som, aby otec spozoroval moju bolesť, priblížil sa ku mne a nadviazal so mnou citový kontakt, ktorý by moju bolesť čiastočne vyriešil. Jeho neschopnosť reagovať na moje pocity k depresii len prispievala.“

Každý chlapec si myslí, že môže urobiť niečo pre to, aby nadviazal citové spojenie so svojím otcom. Domnieva sa, že keď urobí tú správnu vec, jeho otec ho bude brať a získa jeho náklonnosť. Bohužiaľ, nie je to pravda. Je to otec, nie syn, kto medzi nimi musí vybudovať citový most. Ale mýtus prežíva a v duši mnohých dospelých mužov sa skrýva malý chlapec, ktorý sa stále snaží dokazovať otcovi svoju hodnotu. Pri neprítomnosti citového puta s otcom bude muž robiť všetko možné, len aby zaplnil bolestnú stratu v svojom srdci. Niektorí muži sa uchyľujú k zlostnému deštruktívnemu správaniu. Niektorí utápajú svoju bolesť v rôznych závislostiach – od práce, alkoholu, sexu, jedla alebo drog. Niektorí muži sa ponoria do húževnatej náboženskej aktivity, slúžia v cirkevných radách a pod., ale málokedy sa dotknú ľudských sŕdc. Niektorí vložia všetok svoj cit a vášeň do svojho poľa. Úzkostlivo ho plejú a starajú sa o neho, ale zanedbávajú starostlivosť o seba a svoju rodinu.

Niekedy má muž také šťastie, že sa snaží naplniť svoju prázdnotu pozitívnym spôsobom pomocou hlbokých vzťahov s inými mužmi. Keď takéhoto muža stretnú, môžu si uvedomiť, že celé roky hľadajú náhradných otcov – mužských priateľov, ktorí by sa mohli dotknúť potrieb zraneného malého chlapca v ich vnútri – dieťaťa, ktoré sa kvôli bolestivému vzťahu k otcovi cítilo príliš mladé a nedostatočné, aby zdolalo výzvu. Od tohto muža túžia získať odvahu žiť a vyrastať v mužskom svete, túžia mu môcť dôverovať, čo je jedna z najcennejších a najúžasnejších vecí na svete. Všetci muži túžia zakúsiť to, čo objavil Dávid vo vzťahu s Jonatánom. Keď Dávid nariekal nad Jonatánovou smrťou, povedal: „Krušno mi je pre teba, brat môj Jonatán, veľmi si mi bol milý. Tvoja láska bývala mi vzácnejšia ako láska žien“ (2 Sam 1, 26).

Ak si sa našiel v týchto riadkoch, pros Ježiša, aby zaplnil túto tvoju prázdnotu. Zároveň hľadaj vo svojom okolí zbožných, šľachetných, čestných, pracovitých mužov, pri ktorých môžeš zakúsiť pocit vlastnej hodnoty.

Podľa knihy E. R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci

Zdroj: Slovo 2007, č. 9.

všetky súvisiace odkazy (4) »

Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
06.07.2021 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(265)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
03.05.2021 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(333)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
30.09.2020 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(878)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka

všetky súvisiace články (49) »

všetky súvisiace články (1) »

všetky súvisiace správy (12) »

všetky súvisiace audiosúbory (3) »

všetky súvisiace heslá (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε