www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=407
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Evanjelizátor, Boh - Božie milosrde..., Amen.     pohľadnice

11.07.2007 | Teológia | Čítanosť(5696)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Keď prelievaš synovu krv

Keď prelievaš synovu krv

... aby obrátil srdcia otcov k synom.

(Lk 1, 17)

 

Chlapec je veľmi zranený, ak ho otec fyzicky týra. Dokonca ani v kresťanských rodinách nie je týranie také neobvyklé, ako by sme si radi mysleli. Často je súčasťou výchovy.

Otec často skĺzne k týraniu, keď stratí kontrolu pri trestaní syna za priestupky alebo zvolí príliš hrubý a tvrdý telesný trest. Smutné je, že mnoho týrajúcich otcov – kresťanov verí, že keď udeľujú hojné dávky fyzických trestov, nasledujú biblický model autority. Musíme to však dobre pochopiť.

 

Hlboké rany

Je jasné, že liberálna alebo príliš zhovievavá výchova je zlá a rodičia musia svojim deťom stanoviť pevné hranice. Je nutné konfrontovať deti s hriešnym konaním, ale skúsenosť hovorí, že je mnoho dospelých kresťanov, ktorí v mene biblického poriadku trpeli v detstve fyzickým týraním zo strany rodičov. Prejavuje sa to v neustálom boji s hnevom, depresiou a rôznymi závislosťami, ktoré sú dôsledkom týrania, ktoré títo už dospelí muži nosia hlboko vo svojom vnútri. Je mnoho dospelých mužov, ktorí sa pri spomienke na hanbu a zranenia, ktoré utrpeli vplyvom otcovho „napomínania“, neubránia slzám. Skutočná biblická výchova po sebe nezanecháva takéto hlboké zranenia.

Ešte väčšou tragédiou je, že týranie kresťanskými otcami po sebe zanecháva viac než len šrámy a hanbu. Aj keď sa chlapec môže naučiť vyhýbať určitému správaniu, za ktoré je trestaný, môže byť tiež veľmi zmätený vo vzťahu k rodičom a k Bohu. Chlapec, ktorý bol otcom fyzicky týraný, často vidí aj Boha ako trestajúceho. Môže mať pocit, že keď sa mu nepodarí žiť v každom ohľade dokonalo, Boh sa naň rozzúri, akoby čakal na príležitosť, aby mohol na neho vyliať svoj hnev a odsúdenie.

 

Aj hnev týra

Významným typom týrania je hnev. Zranenie, ktoré chlapec týmto otcovým týraním zažíva, je podobné tomu, ktoré vychádza z  fyzického týrania. Pri oboch cíti chlapec hanbu a citovo sa od svojho otca dištancuje. Tiež sa učí potláčať svoje pocity a často sa uchyľuje k rôznym typom správania, ktoré ho majú izolovať od citovej bolesti. Niektorí otcovia týrajú svojich synov tým, že reagujú hnevom na ich chyby. Chlapec napríklad nechcene rozbije okno pri hre. Keď otec reaguje hnevom a kričí na syna pred kamarátmi, zraňuje ho. Chlapec môže svoju bolesť prejaviť tak, že sa buď stane skvelým hráčom, alebo sa bude báť čokoľvek riskovať. Hlboko vnútri bude žiť so strachom, že keď sa dopustí chyby a neurobí niečo úplne správne, stane sa mu niečo zlé.

 

Zahanbenie a poníženie

Staré židovské príslovie hovorí, že verejne zahanbiť muža je ako preliať jeho krv. Zahanbenie je jedno z najhlbších rán, ktoré synovia dostávajú od svojich otcov a spoločnosti. Mnoho mužov má v sebe vrstvy hanby, ktoré im zabraňujú vnímať ich emócie.

Zahanbenie neprichádza, len vtedy, keď sa otec na syna hnevá, ale aj počas ich každodenného spolužitia. Syn cíti hanbu, keď jeho otec hovorí. „Tak buď už veľký! Veľký chlapci neplačú. Nie je dôvod plakať!“ Syna ponižuje otcova opilosť v spoločnosti. Ponižuje ho tiež, keď otec nedodrží svoj sľub. Otec, ktorý si všíma synove nedokonalosti a zlyhania viac než úspechy, nakladá naňho obrovské bremeno hanby. Otec zahanbuje syna, keď očakáva, že zvládne také úlohy, ako je výmena oleja alebo pokosenie trávnika bez správneho poučenia. Keď otec týmto spôsobom týra syna, každý citový most, ktorý medzi nimi predtým existoval, je zničený. Neexistuje už žiadny spôsob, ako by syn mohol rozumne hovoriť so svojím otcom.

Keď je syn drvený otcovým hnevom a hanbou, jeho jedinou možnosťou je odísť. Ak syn nie je schopný opustiť svojho otca fyzicky, odreže sa od neho citovo.

Múdry otec po prečítaní týchto riadkov bude zvažovať každé svoje slovo a prejav voči svojmu synovi.

 

Podľa knihy E. R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci

Zdroj: Slovo 2007, č. 12.

všetky súvisiace odkazy (4) »

Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (12)
08.04.2015 | Duchovné články | Prof. ThDr. Jozef Jarab, PhD. Rodina v učení pápeža Jána Pavla II. (Pastorálna reflexia) | Čítanosť(6945)
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (12)
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (11)
26.01.2015 | Duchovné články | Prof. ThDr. Jozef Jarab, PhD. Rodina v učení pápeža Jána Pavla II. (Pastorálna reflexia) | Čítanosť(7391)
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (11)
Akú hodnotu mal márnotratný syn?
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4205)
Akú hodnotu mal márnotratný syn?

všetky súvisiace články (49) »

všetky súvisiace články (1) »

Biskupská synoda o mladých
30.11.2018 | Čítanosť(3958)
Biskupská synoda o mladých

všetky súvisiace správy (12) »

všetky súvisiace audiosúbory (3) »

všetky súvisiace heslá (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε