www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=416
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Nedele veľkonočného ..., Boží Duch v tebe vol..., Minea.     pohľadnice

11.07.2007 | Spiritualita | Čítanosť(5783)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Plán návratu

Plán návratu

Po narodení Jozefa sa Jakub rozhodol, že sa vráti do krajiny Izrael. Povedal teda Labanovi: „Dovoľ mi vrátiť sa domov spolu s mojimi manželkami a deťmi, veď som pracoval pri tebe poctivo. Viac už nemôžem ostávať v tvojom dome. Ale musím ťa upozorniť, že som sa pevne rozhodol vrátiť sa domov, a nič ma od môjho úmyslu neodradí. Ani tvoj nesúhlas.“

„Prečo si začal uvažovať o návrate až po narodení Jozefa?“ spýtal sa Laban.

„Viem, že jedine Jozef môže premôcť Ezaua. Preto sa až teraz môžem vrátiť domov a nemusím sa báť stretnutia s mojím bratom.“

Tóra hovorí, že Ezaua premôžu iba potomkovia Ráchel. Ezau sa prirovnáva k slame a Jozef k ohňu, ktorý strávi slamu. Jozef v budúcnosti získa víťazstvo nad Ezauom, lebo Ezau je stelesnenie nečistoty, zatiaľ čo Jozef stelesňuje čistotu. Okrem toho, ak by sa v budúcnosti kmene Izraela spýtali Ezaua, prečo prenasledoval svojho brata Jakuba, ten sa bude môcť ohradiť podobnou otázkou: „A vy ste prečo prenasledovali svojho brata Jozefa?“ Ale ak sa na túto vec spýta Jozef, Ezau sa nebude môcť vyhovoriť. Jozefovi sa Ezau nemôže vyhovárať na to, že mu Jakub spôsobil veľa zla, lebo Jozefa bratia predali do otroctva, a predsa im odpovedal dobrom.

Laban povedal Jakubovi: „Viem, že vďaka tebe ma Pán požehnáva. Skôr, ako si k nám prišiel, mal som len niekoľko oviec, ale po tvojom príchode sa môj majetok začal rozmnožovať a každý mesiac stále rástol. Predtým, ako si prišiel, sa mi rodili iba dcéry a až po tvojom príchode mi Boh dal aj synov.“

Existuje zákon, že ak niekam príde spravodlivý človek, požehnanie, ktoré dostáva, sa rozširuje na všetkých, ktorí ho obklopujú.

Tak sa Jakub začal poberať domov a Laban sa s ním musel vyrovnať a vyplatiť mu mzdu za odpracované roky. Laban sa však zdráhal, a preto mu Jakub navrhol: „Ako výplatu mi daj všetko zo svojho stáda oviec a kôz, čo je strakaté a bodkované.“ Labanovi sa ponuka zdala výhodnou, a tak súhlasil. Pán požehnával Jakuba, a tak sa v ich stádach rodilo stále viac pruhovaných a strakatých mláďat. Akokoľvek Laban menil podmienky výplaty, Pán vždy riadil všetko v prospech Jakuba, a tak mnohonásobne rozmnožil jeho majetok. Srdcia Labana a jeho synov boli zatvrdnuté a stále nechápali, že zažívajú požehnanie len vďaka Jakubovi. Nenávisť k nemu nemala hraníc a nezastavila sa ani pred obvinením z krádeže a podvodu. Keď sa Jakubovi po čase prihovoril Pán, prikázal mu oddeliť sa od života medzi hriešnikmi a vrátiť sa do krajiny Izrael. Jakub sa teda začal pripravovať na cestu. Bolo však zjavné, že Laban sa bude snažiť zabrániť mu v tom. Jedného dňa si Jakub zavolal Liu a Ráchel na pole ďaleko od Labanovho domu a tam im oznámil plán návratu domov. Obe ženy súhlasili, lebo Laban sa aj k nim správal ako k cudzím. Veď už počas svadby namiesto toho, aby za nich vyplatil ich manželovi veno, žiadal od Jakuba, aby si ich zarobil prácou. V deň, keď Laban odišiel na dlhší čas ďaleko od domu strihať ovce, Jakub s rodinou zbalil všetky svoje veci a vydal sa na cestu domov. Pred odchodom Ráchel tajne zobrala od otca terafimy – predmety, pomocou ktorých modloslužobníci predpovedali budúcnosť. Spravila tak v mene Pána, jediného Boha, lebo nechcela, aby otec pokračoval v modloslužbe. Bez ohľadu na jej dobré úmysly však bola neskôr za túto krádež potrestaná.

Laban ani netušil, že Jakub odišiel späť do krajiny Izrael, lebo sa nachádzal ďaleko od domu. Ale na tretí deň pribehol k nemu sluha a oznámil mu: „Pred tromi dňami všetky naše studne vyschli. Požehnanie, ktoré im dvadsať rokov nedovoľovalo vyschnúť, zmizlo. Čakali sme tri dni, ale vody niet.“

Vtedy Laban pochopil, o čo ide. Znamená to, že Jakub odišiel. Po návrate zmobilizoval všetkých svojich ľudí, aby dohonili Jakuba.

Postupovali rýchlejšie, lebo Jakuba zdržiaval náklad a stáda dobytka. Ale Labanovi sa vo sne zjavil anjel Michael, ktorý ho upozornil, aby neubližoval Jakubovi, lebo bude zničený. „Nesmieš mu povedať nič – ani dobré, ani zlé!“ Bolo treba ochrániť Jakuba pred Labanovými slovami (dobrými aj zlými), lebo aj keď Laban prednášal priateľské slová, spomínal svojich bôžikov, čím vzťahoval na druhých prekliatie.

 

Preložila a upravila Valéria Juríčková

Zdroj: Slovo 2007, č. 12.
V Sicheme
20.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 22. | Čítanosť(7174)
V Sicheme
Stretnutie
20.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 21. | Čítanosť(7299)
Stretnutie
Dina
20.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 23. | Čítanosť(7451)
Dina

všetky súvisiace články (10) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε