www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=423
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Modernizmus, Pánovo nanebovstúpen..., Evanjelista.     pohľadnice

11.07.2007 | Spiritualita | Čítanosť(7155)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Deti

Deti

Ako odpoveď na neochotu modliť sa za ňu pripomenula Ráchel Jakubovi Abraháma, ktorý, hoci mal syna od Hagar, pokračoval v modlitbách za Sáru a žiadal, aby ju Boh požehnal deťmi.

„Dobre, ale si ochotná zachovať sa tak, ako Sára, a dovolíš ešte jednej žene vojsť do nášho domu, aby sa stala mojou ženou?“

„Súhlasím. Dám ti za manželku svoju slúžku Balu, ak ma Pán požehná deťmi.“

Keď sa Jakub oženil s Liou a Ráchel, dal mu Laban aj dve slúžky: Balu a Zelfu. Všetky štyri boli sestrami podľa otca, ale Tóra hovorí o Bale a Zelfe ako o slúžkach, keďže sa narodili Labanovým slúžkam.

Po tomto rozhovore Jakub oslobodil Balu od jej postavenia a oženil sa s ňou. Keď Bala porodila syna, Ráchel mu dala meno Dan, čo znamená Pán ma súdil a usúdil, že nie som hodna mať deti, ale teraz ma vypočul a dal mi syna vďaka mojej slúžke. Druhého syna nazvala Neftali, meno ktorého pochádza od slova tfila – modlitba. Povedala: „Prednášala som Pánovi modlitby, ktoré mu boli milé. Prijal ich a odpovedal mi – mám ešte jedného syna.“ Existujú aj ďalšie výklady tohto mena. Ak vezmeme do úvahy aramejský koreň ninfe – chupa, môžeme ho vyložiť ako Mohla som sa vydať skôr ako Lia, ak by som upozornila Jakuba, že pod chupou stojí ona. Tohto syna mi dal Pán ako odmenu za moje mlčanie. Tretí význam mena sa odvodzuje od koreňa nofet, ktorý v preklade znamená medové vafle, a práve týmto výrazom niekedy nazývajú Tóru. Meno Neftali by teda znamenalo Bol mi daný syn, ktorý bude vynikať v štúdiu Tóry.

Keď Lia videla, že už dlho nie je tehotná, dala Jakubovi svoju slúžku Zelfu v nádeji, že vďaka nej bude mať ďalšie deti. Prvého syna, narodeného zo Zelfy, nazvala Gad, čo znamená úspech. Lia vedela, že tohto jej syna bude sprevádzať úspech vo vojnách a bude silnou podporou pre ostatné kmene. Nato Zelfa porodila ešte jedného syna, ktorého nazvali Aser, čo je odvodené od koreňa ašerej – šťastný. Pán jej totiž ukázal, že zeme tohto syna budú oplývať úrodou olív a dcéry Asera sa budú vydávať za kráľov a veľkňazov. Všetky naše pramatky zasvätili svoje životy ustanoveniu židovského národa, ale Lia sa medzi nimi vyznačila osobitou snahou. Chcela porodiť čo najviac detí a ako odmenu dostala syna aj vtedy, keď už väčšina žien nemohla dúfať v materstvo. Narodeného chlapca nazvala Isachar so slovami: „Pán ma odmenil za to, že som dala svojmu mužovi slúžku“. Isachar pochádza z koreňa sachar – odmena. Jeho potomkovia sa preslávili ako znalci Tóry, ktorý jej štúdiu zasvätili celý život.

Šiesteho syna nazvala Zabulon, čo znamená Odteraz môj muž bude už navždy žiť so mnou, lebo mám toľko detí, koľko všetky jeho ostatné ženy dokopy. Zabul znamená hojnosť.

Keď však Lia čakala siedme dieťa, žiadala Pána: „Všemohúci Bože! Viem, že Jakub bude mať presne dvanásť synov. Šesť som už porodila ja, Bala a Zelfa porodili ďalších štyroch. Ak sa mi narodí siedmy, potom bude podiel mojej sestry Ráchel pri ustanovení židovského národa menší ako podiel slúžok. Urob, prosím, tak, aby sa mi narodilo dievča.“

A skutočne Pán spôsobil, že sa Lii narodilo dievčatko – Dina, čo znamená rozhodnutie, lebo sama rozhodla, že to nebude syn. Nielen Lia, ale aj ostatné sestry začali prosiť Pána: „Už nám stačí synov! Daj teraz deti Ráchel!“ Stačí – dosť v hebrejčine znie ako dajejnu. Meno Dina môže byť teda odvodené aj od tohto koreňa. Aj sama Ráchel sa denne modlila, aby jej Pán dal dieťa. Modlili sa za ňu aj Jakub, Lia, Bala a Zelfa. Až raz na sviatok Zichron Trua (známy aj ako Roš Hašana), keď na nebi prebieha súd nad skutkami každého človeka, ktoré vykonal v ostatnom roku, Všemohúci ustanovil, že je Ráchel hodna mať dieťa. Počala teda a porodila syna. Ráchel bola šťastná. Hovorila: „Pán zo mňa zobral hanbu. Doteraz ma ponižovali, hovorili: ,Keby si bola spravodlivá, Boh by ti dal dieťa.’“ Ráchel nazvala svojho syna Jozef, lebo dostala od Pána proroctvo, podľa ktorého jej syn bude stáť na čele jedného z kmeňov Izraela. Povedala: „Nech posledný, ktorý doplní počet, bude zo mňa.“ Jozef pochádza z hebrejského slova jásaf – doplniť.

 

Preložila a upravila Valéria Juríčková

Zdroj: Slovo 2007, č. 11.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε