www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=424
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Akaftistnik, Nábederník, Irmologion.     pohľadnice

11.07.2007 | História | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5825)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Moslimovia v Európe

Moslimovia v Európe

Stáva sa, zvlášť v ostatnom čase, že dochádza k zrážkam medzi civilným štátnym právom a právom náboženských komunít. Všeobecne v Európe je deklarovaná náboženská sloboda. Práve ona spolu s migráciou obyvateľstva z Malej Ázie a severnej Afriky prispieva k nárastu moslimských veriacich v tradičných kresťanských krajinách. Jednou z nich je aj Nemecko. Navyše tu, paradoxne, túto „novú“ vieru prijímajú aj sami Nemci.

Ako však posudzovať skutky moslimov? Podľa európskeho práva, ktoré je založené na kresťanských hodnotách (a možno pokojne dodať aj civilizačných), alebo podľa Koránu? Túto dilemu riešila aj istá nemecká sudkyňa, ktorá nakoniec rozhodla v spore kultúr, ale i štátu a náboženstva, v prospech moslimskej viery, resp. Koránu.

O čo išlo? Nemecká sudkyňa dala za pravdu moslimskému manželovi. Podľa Koránu môže
biť svoju ženu. Príbeh 26-ročnej Maročanky vyrazil Nemcom dych. Sudkyňa vyhlásila, že obaja manželia marockého pôvodu vyznávajú Korán, ktorý právo telesne trestať zahŕňa.
Rozhorčenie Nemcov bolo obrovské. „Keď postavíme Korán nad nemeckú ústavu, tak potom môžeme už len povedať: Dobrú noc, Nemecko,“ zareagoval kresťanský demokrat (CDU) Ronald Pofalla s tým, že rozsudky sa predsa udeľujú v mene ľudu, nie v mene Koránu.

Mladá žena, ktorá žije so svojimi deťmi vo Frankfurte nad Mohanom, je z rozhodnutia súdu veľmi sklamaná. Povedala to pre Spiegel Online, ktorý ju našiel a zverejnil jej príbeh. Zmenil jej meno, aby ju nijako neohrozil. V jednej z frankfurtských kaviarní rozpovedala svoj príbeh. „Keď milujete, vydržíte naozaj veľa,“ povedala. Manželstvo s mužom, do ktorého sa v 14 rokoch zamilovala na prvý pohľad, sa však po niekoľkých rokoch spolunažívania stalo bremenom. Manžel sa rozhodol stať sa takou hlavou rodiny, akou bol aj jeho otec.
Manželka má byť doma s deťmi a nič viac. O domácom násilí nechcela mladá žena hovoriť. „Môžem povedať len toľko, že mi pravidelne ubližoval,“ povedala. V máji minulého roka sa to ešte zhoršilo. Vtedy sa manžel vrátil domov nadránom a mlátil svoju ženu, až kým neprišla polícia a neodviedla ho v putách.

Rozhodnutím súdu neboli pobúrení len Nemci, ale aj moslimská obec. V právnom štáte, ktorý dávno odoprel právo telesne trestať nielen ženy, ale aj deti, požehnal násiliu v prípade moslimského páru, ktorý žije v tej istej krajine. Podľa berlínskej advokátky tureckého pôvodu a obhajkyne práv žien Seyran Atesovej je to pohŕdanie človekom. „Vyjadrila tým, že v určitých kultúrach sveta je násilie povolené a že väčšinová spoločnosť to akceptovala,“ povedala pre Berliner Zeitung Atesová, ktorá zo strachu o život už zatvorila svoju advokátsku kanceláriu. A ako dodala: „Mnohí moslimovia si samozrejme myslia, že výklad Koránu, podľa ktorého môžu biť ženu, je absurdný. Fundamentalisti to však vidia ináč.“

Tak vznikol zaujímavý stav, keď sa na ten istý čin v rovnakom štáte hľadí rôzne. Ľudovo povedané, meria sa dvojakým metrom. Je to len výsledok dlhoročnej politiky Európy v oblasti migrácie i oddeľovania štátu a náboženských spoločností. Na jednej strane je človek členom spoločnosti a tu si väčšinovým spôsobom vytvára isté zákony, na druhej je v náboženskej skupine (cirkvi), kde prijal isté zákony. A tak to, čo sa odohralo v nemeckej súdnej sieni, sa bežne v menšom či väčšom meradle odohráva v každom z nás.

Ľudská spoločnosť nedokáže vytvoriť také prostredie, kde by mohli paralelne bez konfliktov platiť štátne i náboženské zákony. Lebo nielenže tieto dve skupiny stoja proti sebe, ale náboženské zákony ako také stoja sami proti sebe. To, čo je pre nás absurditou, je inde bežnou vecou. Zvlášť je to vidieť v moslimských krajinách, kde je islam štátnym náboženstvom. Tu sú napr. kresťania kameňovaní. Tento život ohrozujúci postoj islamu badať aj v iných islamských krajinách. V Turecku nedávno zabili pracovníkov tlačiarne, kde sa tlačila Biblia.

Ako ďalej? Stojíme pred dilemou a nedá sa nájsť stred. Slovami Ježiša – nedá sa slúžiť dvom pánom. Keď povýšime štátne zákony nad cirkevné, hrozí to, čo sa deje v Európe, že štát bude určovať, čo Cirkev môže a nemôže, ba aj to, čo môže hovoriť. Ak urobíme opak, mnohé náboženské spoločenstvá s nekalými úmyslami sa budú skrývať za svoje zákony a nič pre nich nebude trestné. Možno je načase zastaviť sa a zamyslieť sa, kde sme v snahe rozhodovať o človekovi došli. Zamyslieť sa, aká budúcnosť čaká Európu a jej obyvateľov. A čo čaká Cirkev.

Zdroj: Slovo 2007, č. 11.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Katolícka cirkev a Európska únia
01.06.2006 | Publicistika | SLOVO 2006, č. 11. | Čítanosť(6956)
Katolícka cirkev a Európska únia

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε