www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=425
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Ipakoj, Antikrist, Sviatky - pohyblivé.     pohľadnice

11.07.2007 | Teológia | Čítanosť(6100)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Potrebujem otcovu prítomnosť

Potrebujem otcovu prítomnosť

... aby obrátil srdcia otcov k synom.

(Lk 1, 17)

 

Každý chlapec potrebuje, aby sa otec aktívne zapájal do jeho života. Napriek tomu mnoho synov trpí vo vzťahu s otcom opustenosťou. Niektorí otcovia opustia svoju rodinu, čo je nesmierna rana, ktorú chlapec musí niesť. Iní otcovia, aj keď rodinu neopustili, často nie sú doma. Ďalší sú prítomní fyzicky, nie však citovo. Synovia takýchto otcov trpia pocitmi opustenosti.

 

Odišiel

Je zrejmé, že syn, ktorého otec opustil rodinu, utrpí najhlbšie zranenia. V niektorých prípadoch bol syn v dobe otcovho odchodu taký malý, že si naňho ani nespomína. V iných prípadoch syn ani nepozná svojho otca, nemá poňatie o jeho identite a nepoznal by ho, ani keby sa s ním stretol tvárou v tvár.

Títo synovia majú vo svojom vnútri obrovské vákuum, akúsi prázdnu dieru. Nikdy nemohli pozorovať svojho otca, aby videli, čo to znamená byť mužom, manželom alebo otcom. Širšia rodina týchto chlapcov je často taká nesúdržná, že nemajú možnosť vidieť, ako túto úlohu plní muž. Väčšinu vecí o živote sa naučia skôr vďaka svojim kamarátom, než vďaka vzťahu s otcom, strýkom alebo starým otcom. Títo synovia cítia veľkú hanbu a často vo svojom vnútri uvažujú: Čo je na mne také zlé, že tu otec nezostal? Prečo o mňa nestojí natoľko, aby tu bol? Čo som urobil, že odišiel? Prečo ani nechce vedieť, kto som? Niekedy je synovské zranenie týchto chlapcov také hlboké, že nikdy nedokážu nadviazať zmysluplný vzťah so žiadnym mužom.

 

Zaneprázdnený a prepracovaný

Zámerné trvalé opustenie je tragédia neuveriteľného rozsahu, ale aj omnoho menšia miera neprítomnosti zanecháva veľké rany. Mnoho otcov pracuje desať až pätnásť hodín denne, aby vybudovali firmu alebo aby postúpili vo firemnom rebríčku. Otec, ktorý takto pracuje, je mimo domu väčšinu času, keď je jeho syn hore, zvlášť kým je syn ešte malý. Ale aj keď je doma, je často taký unavený a citovo vyprázdnený, že je schopný urobiť len veľmi málo pre to, aby vybudoval citový most k svojmu synovi. Nemá čas sa s ním hrať, vnímavosť, aby mu načúval, ani energiu zdieľať s ním svoju silu, názory a hodnoty.

 

Závislý

Syn pociťuje túto fyzickú a citovú neprítomnosť ako opustenosť. Môže vyhľadávať náhradné zdroje – televíziu, počítač, internet, obľúbeného trénera, partiu – aby našiel, čo mu chýba vo vzťahu s otcom. Syn tiež cíti určitú dávku hanby, pretože si vykladá otcovu neprítomnosť ako dôsledok svojej nedostatočnosti a neschopnosti zapáčiť sa mu. K týmto pocitom môže dôjsť, aj keď je otec neprítomný vinou alkoholizmu, užívania drog alebo iných závislostí.

 

V inej rodine

Ďalší typ opustenosti prichádza k slovu, keď otec nadviaže mimomanželský vzťah. Keď má muž pomer, dáva citovo jasne najavo, že iný vzťah je preňho dôležitejší než vzťah k rodine, dôležitejší než vzťah k synovi. Keď má otec mimomanželský vzťah, syn je zdrvený a často rozhorčený. Zranený a zahanbený syn obvykle dôjde k záveru: Nič pre teba neznamenám! Synovské zranenie sa prehlbuje, keď sa otec rozvedie a znova ožení, zvlášť ak má jeho nová žena deti, ktoré s nimi žijú. Syn vidí, že sa jeho otec stará o deti, ktoré nie sú jeho, zatiaľ čo on ho môže vidieť len cez víkendy a školské prázdniny. Toto zranenie vedie k žiarlivosti a rivalite medzi nevlastnými deťmi, hlbšej nedôvere a pocitom hanblivosti medzi otcom a synom.

Drahý otec, si pozvaný, aby si odhalil dôležitosť svojej prítomnosti v živote svojho syna. Tvoja neprítomnosť spôsobí v jeho živote škody, ktoré sa budú len ťažko naprávať. Bez tvojej prítomnosti bude tvojmu synovi chýbať odvaha, sebavedomie a sebaúcta.

 

Podľa knihy E. R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci

Zdroj: Slovo 2007, č. 11.

všetky súvisiace odkazy (4) »

Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
06.07.2021 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(162)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
03.05.2021 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(215)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka
30.09.2020 | Teológia | sv. Otec, Pápež František, Amoris Laetitia | Čítanosť(702)
Amoris Laetitia - posynodálna apoštolská exhortácia svätého otca Františka

všetky súvisiace články (49) »

všetky súvisiace články (1) »

všetky súvisiace správy (12) »

všetky súvisiace audiosúbory (3) »

všetky súvisiace heslá (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε