www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=427
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Bona fide, Zvonica, Kontemplácia.     pohľadnice

11.07.2007 | Publicistika | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(8387)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Keď sa minulosť preplieta s dneškom

Keď sa minulosť preplieta s dneškom

Ak sa chcete dostať do rodnej obce bl. biskupa-mučeníka Vasiľa Hopka, do Hrabského, musíte zamieriť na severovýchod Slovenska, k Bardejovu. Táto rusínska obec sa nachádza neďaleko hraníc s Poľskom.

Míňame ladné krivky hôr, rozkvitnuté púpavové lúky a polia zaliate žiarivou repkou, aby sme nazreli do farnosti, v ktorej vyrastal jeden z troch blahoslavených Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

 

Kľukatú cestu tesne pred cieľovou dedinou prerušia rómske deti, ktoré si priamo na ceste vytvorili ihrisko a veselo skáču gumu. Neskôr nám správca farnosti s úsmevom porozpráva o ich kúpeľoch. Na jar poskáču do potoka a potom si políhajú na rozohriatu cestu, aby čím skôr vyschli. Motoristi majú s tým poriadny problém.

Vystupujeme pri farskej budove. Jednoduchý dom, ktorý už má svoje roky. Skôr, než nás na schodíkoch privíta miestny správca, rozhliadame sa po okolí. V záhrade je novovybudovaný jednoduchý prístrešok, ktorý slúži na rozličné slávnosti, pri ktorých kapacita chrámu nepostačuje. Pred plotom je navŕšená kopa štrku, ktorá čaká na svoje využitie.

V očakávaní, čo sa dozvieme o rodnej obci nášho blahoslaveného biskupa, vchádzame do farských priestorov. Miestny správca o. Radovan Kuzmiak sa iba pred chvíľou vrátil zo školy, kde vyučuje náboženstvo. Hovorí, že je to naozaj vyčerpávajúca práca, lebo v triedach sú prevažne deti, ktoré vyžadujú špeciálny prístup.

Usádzame sa v pohodlných kreslách a o. Radovan nám po niekoľkých zvedavých otázkach potvrdzuje, že sa tu bude stavať. Pri šálke čaju vysvetľuje, že štrk použijú na stavbu novej farskej budovy. A potom sa už rozhovoríme o iných stavbách – ľudských.

Otec Radovan je tu spokojný, Hrabčania sú dobrí ľudia. Pravidelne asi dvakrát za týždeň navštevuje aj malú filiálnu obec Kríže. Nachádza sa v nej chrám, ktorý je zapísaný medzi národné kultúrne pamiatky a zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky.

Keď spomenieme stretnutie s deťmi z rómskej osady, rozhovorí sa na túto tému. Asi dvesto Rómov žije vo veľmi biednych podmienkach, nielen materiálnych, ale hlavne duchovných. Veľmi ťažko sa včleňujú do života obce i farského spoločenstva. 

„Nemôžem od nich zatiaľ nič očakávať,“ hovorí o tomto probléme otec Rado. „Pokúsili sme sa urobiť so spoločenstvom Rómov pod vedením o. Martina Mekela evanjelizáciu pre miestnych Rómov. V prvý deň ich prišlo asi osemdesiat, no na druhý už iba polovica. Ich spolubratia – Rómovia zo spoločenstva o. Martina im hovorili o svojom obrátení veľmi jednoducho a pozývali aj ich, aby svoj život odovzdali Bohu. Bolo to veľmi oslovujúce.“

No potom priznáva, že jeho očakávania boli väčšie, aj keď ho o. Martin vopred upozorňoval, že vôbec nemusia prísť. Napriek tomu to bol prvý krok, za ktorým by mal nasledovať ďalší.  

Keďže obyvatelia obce sú prevažne gréckokatolíckeho vierovyznania, vyhli sa v nej problémom a treniciam, s ktorými zápasia iné obce na východnom Slovensku.

Napriek tomu, že väčšina okrajových alebo pohraničných obcí sa vyľudňuje, v Hrabskom nájdete veľa mladých a detí. Na fare sa ich pravidelne a aktívne stretáva asi 14. V ostatnom čase sa zameriavajú hlavne na spev, aby mohli prispieť touto krásou na sv. liturgiách alebo pri sobášoch. Dve z nich – sestry kantorujú v chráme. Ďalšie deti sa každú sobotu pripravujú na prvé sväté prijímanie.

Hovorí aj o plánoch do budúcnosti. V septembri bude v obci znova príležitosť na väčšiu slávnosť – výročie blahorečenia. V rámci nej by chcel otec Radovan pripraviť pre farnosť bohatý duchovný program. Zrejme najviac práce však bude so stavbou fary.

Dvíhame sa z kresiel, aby sme si obzreli okolie fary a chrámu. Duchovný otec nám ukazuje miesto aj projekty budúcej farskej budovy, ktorá bude hneď medzi starou farskou budovou a potokom. Zaujímavosťou je, že by sa v nej mala zriadiť aj pamätná izba bl. biskupa Vasiľa Hopka. Pred novou farou a prístreškom na slávenie tak vznikne malé priestranstvo – malé námestie 

Poza farskú budovu prechádzame k chrámu. Na čelnej stene je vsadená pamätná tabuľa pri príležitosti 100. výročia narodenia bl. Vasiľa Hopka. Všetko je tu jednoduché a útulné. Otvárame vstupné dvere. V priestore pod zvonicou sú vitríny s osobnými vecami a rúchom o. biskupa Hopka, ktoré sa podarilo ukryť a uchovať. Nájdete tu trebník, hodiny, ale aj písací stroj či osobnú korešpondenciu.

Ďalšími dverami vstupujeme do hlavnej lode Chrámu sv. veľkomučeníka Demetra. Bohatý ikonostas oživujú ikony, ktoré sú maľované na plátne. Pôsobia veľmi pokojne a vyvážene, aj keď sú badateľne ovplyvnené západným umením. Hneď vedľa na stolíku sa zastavujeme pri portréte a relikviách blahoslaveného rodáka. Tu je miesto, kam prichádzajú spolurodáci, pútnici  i náhodní návštevníci, aby si hlbšie uvedomili, že majú príhovorcu v nebi. Len nedávno sa tu zastavili pútnici z Torysiek. Medzi plány otca Radovana patrí aj zhotovenie ikony s relikviami blahoslaveného biskupa, ktorá by putovala po dedine. Chce, aby v každej rodine pobudla istý čas, a tak pomohla duchovnej obnove rodín.

Pri podrobnejšej prehliadke chrámu poznamenáva, že veľkú zásluhu na jeho obnove má jeden z jeho predchodcov – otec Martin Zlacký. Dôkazom jeho neúnavného úsilia je aj zaujímavo vynovený baldachýn nad oltárom. Nezmerateľnú zásluhu na pozdvihnutí farnosti aj úcty k blahoslavenému biskupovi Vasiľovi má jeho ďalší predchodca – otec František Dancák, ktorý biskupa osobne poznal a vydal o ňom niekoľko kníh.

Opúšťame tento Boží príbytok, ktorý neraz navštívil aj sám otec biskup Vasiľ. Vyjdeme bočnou uličkou, aby sme mohli zahliadnuť vežu druhého chrámu v Hrabskom.

Keď sa vraciame späť na hlavnú cestu, dozvieme sa, že v dedine žije ešte niekoľko príbuzných blahoslaveného biskupa. Otec Radovan nám ukáže domček jedného z nich, a potom sa rozlúčime. Zídeme o niečo nižšie. Cestičku k domu pána Michala Hopka i k  rodnému domu otca biskupa pretína potôčik s malým vodopádom. Zopár krokov po ploských kameňoch a sme na druhej strane. Napravo pri prístupovej ceste stojí rodný dom otca biskupa. Povyše dom pána Michala. Otváram bráničku. Ešte mierne do kopca a už som pri jednoduchom domci. Tri schodíky. Zaklopem. Možno bude doma. „Áno,“ ozve sa zvnútra. Poteším sa a odchýlim dvere. Hneď vstupujem do kuchyne. Pri piecke na diváne sedí postarší pán s barlou, bratranec o. biskupa. Predstaví sa. Sadáme si, aby sme sa mohli aspoň krátko pozhovárať. Býva tu sám, ale chodí za ním dcéra z Bardejova. Je o 15 rokov mladší ako otec biskup. A raz sa mu podarilo navštíviť ho vo väznici v Ilave. So slzami v očiach priznáva, že stále naňho myslí: „Bolo to niečo strašné pozerať sa na človeka vo väzení. Keď sme išli do väzenia, povedali mi: ,Pán Hopko, a aby ste neplakali, lebo návšteva sa potom zruší.’ Mohol som tam byť iba 25 minút. Otec biskup sa vypytoval, ako to v dedine vyzerá, či sa krstia deti, či ľudia chodia do chrámu.“

Potom sa opatrne a sťažka zdvihne a pomaly prechádzame do prednej izby, kde je stolík s relikviou o. biskupa. Otvára zásuvku a vyberá fotky, ktoré oživujú spomienky. Tiež bol na blahorečení svojho výnimočného bratranca v Bratislave. Bol jedným zo siedmich, ktorí išli prijať Eucharistiu z rúk samotného pápeža Jána Pavla II. „Naposledy som ho navštívil niekoľko dní pred smrťou. Bol som s dcérou na prijímacie skúšky. A potom som sa dozvedel, že zomrel. Bol som aj na pohrebe.“ Ešte chvíľu postojíme pri fotografiách, a potom sa srdečne rozlúčime. Možno sa niekedy znova naskytne príležitosť stretnúť sa a zaspomínať si.

Dvere na domci sa zatvárajú. Po mäkučkom sviežom trávniku sa príjemne schádza k autu. Znova nás čaká kľukatá cesta späť na dolniaky.

Zdroj: Slovo 2007, č. 11.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε