www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=428
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - je nezmerný a ..., Orár, Lítia.     pohľadnice

11.07.2007 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(6295)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Modlitbou v sile Ducha

Modlitbou v sile Ducha

Už ste sa zamysleli nad tým, čo je modlitba? Alebo aký má zmysel modliť sa? Napísalo a povedalo sa o tom veľa, lenže ľudia akoby „hľadeli, ale nevideli“ a „počúvali, ale nechápali“ (porov. Mk 4, 12a). Od detstva nás učia, že modlitba je rozhovor – dialóg s Bohom. Zároveň nás nútia modliť sa. A my sa modlíme, ani nevieme čo, a už tobôž nepočúvame, čo hovorí ten druhý. Keby sme aspoň počúvali modlitbu. Veď už len samotné texty modlitieb, ktoré považujeme za tradičné, sú vlastne listom od Boha, ktorý si opakujeme, aby sme ho pochopili.

Modlitba napĺňa človeka láskou k Bohu, dáva mu istotu Božej prítomnosti a lásky. Veď sa nerozprávame s bezduchým výplodom ľudského umu a talentu, ale s Duchom, ktorý všetko napĺňa. Veď aj Ježiš nás v rozhovore so Samaritánkou upozorňuje na to, že Boh je duch. A preto sa mu netreba klaňať na nejakom špeciálnom mieste, ale v duchu a pravde.

Poznať a prijať to, že Boh je duch, znamená aj možnosť prežívať jeho prítomnosť všade, kde sme. Niet na tomto svete miesta, ktoré by Boh ako duch nenapĺňal. Kde sa pred ním skryjeme? Kam sa dá pred ním utiecť? Nikde – je duch. A tak rozprávať sa s ním, teda modliť sa, sa dá všade. A modliť sa dá rôzne – slovami, myšlienkami i skutkami, rovnako ako s ľuďmi môžeme komunikovať rôznym spôsobom. Nie je dôležité, aký spôsob si zvolíme, dôležité je modliť sa neustále. A na to nutne nepotrebuješ ani chrám, ani ikonu, ani nič, čo pochádza z tohto sveta. Jeho totiž nemožno vtesnať do štyroch stien, do ničoho.

Možno si tu položiť ešte jednu otázku. Ak sa naozaj s Bohom dá komunikovať všade, prečo komunikovať? Prečo sa modliť? Čo od modlitby očakávať? Aj keď komunikujeme s človekom, niečo získavame – poznanie, vedomosti ... alebo si budujeme a upevňujeme vzťahy. Rozhovor s Bohom je trocha iný – tu sa nedá podvádzať, aj keď to často robíme (viď mýtnik a farizej), ani klamať, ani nebyť úprimný. Zoči-voči Bohu človek stojí v nahote Adama – v prostote pravdy. On pozná aj naše skryté myšlienky.

Tak čo nám tento rozhovor prinesie? Jednu jedinú možnosť – pripodobniť sa znova Bohu, zbožštiť sa. Už nám totiž nič nestojí v ceste k dokonalosti prvého človeka v raji, len my sami. Boh odstránil prekážku úplnej dokonalosti človeka – premohol smrť a odstránil aj jej osteň – hriech. Ale tomu je potrebné veriť. Preto sa často hovorí o modlitbe s vierou. Bez nej by sme podliehali zákonu, s ňou sme spojení v jedno s Kristom. On, ako hovoria mnohí, je druhý Adam, nový – ten, ktorý nevidel porušenie hriechom. Ten, pred ktorým kapitulovala aj smrť. On je náš cieľ, to, čo máme dosiahnuť – dokonalosť človeka. Často sa spomína pripodobnenie v utrpení, ale to bol iba okamih jeho života. Mali by sme sa mu snažiť podobať v živote i v smrti. Byť ako on, konať ako on, myslieť ako on... Stať sa druhým Kristom pre seba i ostatných.

Nám je však ponechaná slobodná vôľa ako Adamovi. On bol dokonalý a rozhodol sa opustiť dokonalosť – zhrešil, keď prestal počúvať Boha. My nie sme dokonalí a môžeme si vybrať dokonalosť – posväcovať sa skrze modlitbu. Každý úkon Cirkvi sprevádza modlitba. A bez nej by to boli iba prázdne gestá. Práve modlitba dáva zmysel a silu gestám, lebo v sebe obsahuje nielen našu prosbu, ale aj Božiu odpoveď – jeho slovo, slovo pravdy. A jeho slovo tieto gestá oživuje mocou, ktorú má.

A tak nás modlitba sprevádza a privádza k cieľu nášho putovania – podobnosti Ježišovi a skrze neho Bohu, teda k jednote s nimi. A tak skrze modlitbu sa z nevládnych stanú mocní, zo slabých silní, z nedokonalých a hriešnych dokonalí a svätí. Modlitba nás nakoniec dovedie k jednote a naplneniu tak, ako priviedla apoštolov, Máriu a Pánových bratov od Paschy k Turícam. A až nás privedie k takej jednote s Bohom, ako ich, naplní sa aj v nás každé slovo evanjelia. Až vtedy pochopíme, že jeho slovo je naozaj pravda.

Zdroj: Slovo 2007, č. 11.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε