www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=429
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Panagia, Stichár, Dvernik.     pohľadnice

11.07.2007 | Publicistika | Mária Pešeková | Čítanosť(6639)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Českí gréckokatolíci si uctili pamiatku blahoslaveného biskupa Hopka

Českí gréckokatolíci si uctili pamiatku blahoslaveného biskupa Hopka

Takmer 150 českých gréckokatolíkov navštívilo 8. mája 2007 severočeské mestečko Osek, aby si pripomenulo pamiatku blahoslaveného biskupa a mučeníka Vasiľa Hopka. V miestnom Chráme Nanebovzatia Panny Márie slúžil slávnostnú archijerejskú liturgiu emeritný biskup pražského Apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš, ktorý v kázni pripomenul najdôležitejšie momenty Hopkovho života.

Na púti si veriaci pripomenuli predovšetkým 60. výročie biskupského svätenia biskupa Hopka, ktoré sa uskutočnilo 11. mája 1947 v Prešove. Vtedy sa novovysvätený biskup stal prvým pomocným biskupom v histórii Prešovskej eparchie.

Vzťah českých gréckokatolíkov k Vasiľovi Hopkovi je osobitý a blízky. V roku 1929 prišiel ako novokňaz do Prahy, aby v tomto meste vytvoril a spravoval gréckokatolícku farnosť. V tom istom roku sa zúčastnil na svätováclavskej púti do Starej Boleslavi, kde sa podpísal do pamätnej knihy spolu s vtedajším apoštolským vizitátorom arcibiskupom Angelom Giuseppem Roncallim. Ten sa neskôr stal pápežom Jánom XXIII.

V. Hopko sa v roku 1934 stal farárom mladej pražskej farnosti. Za svoje výborné organizačné schopnosti pri jej utváraní dostal v roku 1936 titul monsignor. V tom istom roku sa vrátil na Slovensko, aby v Prešove nastúpil do služby špirituála prešovského kňazského seminára.

Do Čiech viedli jeho cesty ešte niekoľkokrát. Do mestečka Osek v severozápadných Čechách sa dostal po prepustení z väzenia v roku 1964, a to na príkaz štátnych orgánov. Bol internovaný v budove bývalého cisterciánskeho kláštora, kde sa vtedy nachádzalo veľké množstvo slovenských rehoľných sestier rôznych kongregácií a vyše 300 z nich je na tamojšom cintoríne pochovaných. Biskup Hopko sa stal ich duchovným radcom. V roku 1968 sa na tomto mieste stal na tri mesiace jeho sekretárom Ján Eugen Kočiš, neskorší pražský pomocný biskup.

A práve tento pobyt pripomína pamätná tabuľa, ktorú v roku 2005 slávnostne odhalili na stene znovuobnoveného oseckého cisterciánského kláštora. Vtedy českí gréckokatolíci založili tradíciu každoročných pútí, účasť veriacich na nich sa každoročne zvyšuje.

Zdroj: Slovo 2007, č. 11.
Autor: Mária Pešeková - všetky články od tohto autora (1)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε