www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=439
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 29. január 2023     Meniny oslavuje: Gašpar

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božie milosrde..., Presvätá Bohorodička..., Indiktion, indikt.     pohľadnice

02.10.2007 | Rozhovory | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(7393)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

O Bystrej, futbale a jubileu. Rozhovor s jubilujúcim vladykom Milanom Chauturom, košickým apoštolským exarchom

O Bystrej, futbale a jubileu. Rozhovor s jubilujúcim vladykom Milanom Chauturom, košickým apoštolským exarchom

Ako pomocný biskup Prešovskej eparchie ste sa dotkli sŕdc mnohých mladých ľudí. Dotkli sa aj oni toho vášho?

Biskupská konferencia mi ako mladému biskupovi pridelila rodinu a neskôr aj mládež. Nezávisle od toho som cítil, že toto bude moja oblasť na dlhé roky, nakoľko mám s mladými ľuďmi ešte stále veľa spoločného, a to nielen vekom, ale i víziou budúcnosti. Hneď som začal rozmýšľať, čo podniknúť, aby som zhromaždil okolo Krista mladých ľudí.

Svet zhromažďuje mládež okolo rôznych vecí. Toto všetko ma doviedlo k prvému stretnutiu gréckokatolíckej mládeže, lebo dovtedajšie „partizánčenie“ po farnostiach už bolo nedostačujúce. Pomohol nám pán Nižník, ktorý prevádzkoval objekt na priehrade Ružín, kde sme sa s  mládežou Slovenska mohli stretnúť.

 

Dnes je toto podujatie jedným z najmasovejších stretnutí mládeže na Slovensku. Ako to bolo na počiatku dejín týchto stretnutí?

Začiatky boli vďaka ekonomickým nárokom ťažké. Žijeme v priestore, ktorý nikdy nevynikal ekonomickou silou. Ale keďže sme vedeli, že je to nutnosť, našli sme riešenie. Tieto stretnutia potom pokračovali vďaka pánovi Lakatošovi v Juskovej Voli, aby sa nakoniec usadili v Bystrej pri Humennom. Práve tu som mal známych ľudí z čias, keď som pôsobil v Humennom alebo v Kalinove, napr. pani Hrisenkovú. Otvoril sa nám priestor, ktorý patril Chemesu a dnes slovo Bystrá už pre našu mládež niečo znamená. Tieto letné stretnutia nemajú byť len športovo-rekreačnými podujatiami, ale majú predovšetkým mladých ľudí formovať cez modlitbu, prednášku či prácu v skupinách, ktoré sú zakomponované do celodenného programu. Má tu svoje miesto aj oddych a šport, ale nemajú byť dominantou stretávania.

 

Bystrá nie je jediné podujatie pre mládež, ktorému ste pomáhali pri vzniku. Spomínate si ešte na niektoré?

Ďalšie podujatie inicioval pán Anton Mesároš, ktorý prišiel s návrhom športového stretnutia. Tak vznikli vianočné turnaje, do ktorých je dnes zapojené celé Slovensko. Z diecéznych turnajov totiž víťazné mužstvá neregistrovaných hráčov postupujú do celoslovenského turnaja o pohár predsedu Konferencie biskupov Slovenska.

Potom existujú rôzne cyklotúry a májové túry do prírody. Sú to síce vonkajšie aktivity, ale vždy som zdôrazňoval, že zvlášť pri takomto návale aktivít nesmie chýbať duch – modlitba a pohľad na Boha. Tieto aktivity aj dnes oslovujú mladých ľudí a teší ma, že sa stále zaujímajú o budúcnosť týchto podujatí.

 

Pôsobíte aj v Rade pre mladých KBS. Aké aktivity vyvíjate na tejto úrovni?

Keď som vstupoval do biskupskej služby, nemyslel som si, že moja práca s mládežou bude mať také dlhodobé pokračovanie a takúto perspektívu.

Napriek tomu, že práca v KBS na celoslovenskej úrovni je viac-menej administratívna, z našich stretnutí vychádzajú nové podnety a aktivity, ktoré myšlienkovo zjednocujú mládež. Takisto sa spolupodieľame na organizácii Svetových dní mládeže. Aj vďaka tomu mládež stále vnímam ako jednu z priorít svojho biskupského pôsobenia nielen na svojom území, ale v rámci celého Slovenska. Ak sa nebudeme venovať mládeži, tak ju duch tohto sveta zmätie a roztriešti sa na množstve rôznych názorov a lákadiel. Chceme ju zachovať vo vernosti Bohu, ktorý odmeňuje a dáva radosť a šťastie tým, ktorí v neho veria a  svojím životom ho vyznávajú.

 

Vladyka, ste známy ako vášnivý futbalista. Ako môže šport pomôcť pri duchovnom dozrievaní človeka?

Ak by sme hrali futbal pre futbal, nemalo by to zmysel. Futbal je (ako každý iný šport) morálne neutrálna hra. Hodnotu futbalu dáva práve zameranie, ktoré mu určia hráči. Za totality som hľadal spôsob, ako sa stretnúť s mladými ľuďmi. Oni do chrámu nemohli, ja som zasa nemohol do krčmy. Tak zostal ešte futbalový trávnik. Tu som mal možnosť nielen si zahrať futbal, ale zájsť do osobných problémov mnohých z nich. Niektorým som pomohol riešiť rodinné problémy, dať cirkevne do poriadku manželstvá. Iným som takto dopomohol k pristúpeniu k sviatosti zmierenia. Z ihriska som si vytvoril akési predĺžené pastoračné pracovisko.

Keď som si s deťmi zahral futbal mimo profesionálnej ligy, teda v tej našej, horskej lige, tak sme hru vždy začali modlitbou a zakončili desiatkom ruženca. Tým som dal všetkým najavo, že futbal bude pekný, ak bude vložený do celku, kde má miesto aj modlitba. Je dôležité, aby sa kresťanská mládež dokázala zabaviť aj športom.

 

Ako je to však dnes?

Futbal je potrebné brať ako niečo neutrálne a potrebné na relax. Duchovnú hodnotu mu môže dať spôsob komunikácie s hráčmi. Vrcholový šport je o mnohých negatívach, lebo tam už neraz hra či relax nehrá dominantnú úlohu. Tam hrá hlavnú úlohu komercia, financie a neraz i nešportové zásahy. A nemyslím tým len fauly. Tento systém ako futbalista, ktorý si rád zahrá futbal, neschvaľujem.

Uvažoval som urobiť ligu neregistrovaných futbalistov, ktorí by si zahrali futbal bez bočných vplyvov, ktoré by narúšali krásu a celkový charakter hry. Svätý don Bosco na športoviskách získaval mládencov nielen pre modlitbu, ale zároveň spoznával aj ich charakter a mentalitu. Tak mohol vstúpiť do ich výchovy.

 

Kto je podľa vás najlepším futbalistom?

Ronaldino sa naozaj zaskvel v celej svojej kráse. Zdá sa mi však, že jeho hviezda, podobne ako u Zidana či Ronalda, pomaličky zapadla. Je to pochopiteľné. Šport je záležitosť kondície aj veku. Človek sa musí zmieriť, že vo fyzickej oblasti nebude vždy taký výkonný, aby mohol žiariť na futbalovom nebi ako jasná hviezda. A hoci vekom fyzická sila ubúda, môže narastať duchovná sila.

 

Máte rád aj turistiku. Ktoré vrcholy ste už pokorili?

Hneď si spomínam na najvyššiu horu Grécka – Mitikas (bájny Olymp). Boli sme na púti po stopách apoštola Pavla. Viacerí zostali dole v Leptokárii pri mori, kde bolo príjemné teplo na kúpanie. Časť nadšencov, ktorých – podobne ako mňa – lákajú hory, sa vybrala do už zasnežených vrcholov Olympu. Zdolali sme tak najvyšší vrchol (2917 m).

Náš najvyšší končiar Gerlachovský štít som pokoril už ako študent. Prešiel som aj viacerými kopcami Álp, hlavne talianske Dolomity. Tie najkrajšie kopce sú podľa mňa v mojich rodných Poloninách, na ktoré prichádzam každoročne a aj častejšie. Tam som zdolal Kremenec, ktorý pokoril aj Boží služobník Ján Pavol II. Nakoniec, keď sme sa pri jednom osobnom stretnutí bavili o turistike, opýtal sa ma, odkiaľ som. Keď zistil, že som spod Kremenca, pochválil sa: „Aj ja som tam bol.“ Dnes o tom svedčí aj jeho busta, ktorú mu tam v úcte postavili.

 

Niekedy však nohy nestačia.

Naozaj (úsmev). Okrem horskej turistiky mám rád aj cykloturistiku. Práve preto som sa rád zapojil do aktivity Trebišovského protopresbyterátu, keď na bicykloch putujeme po jednotlivých farnostiach. Počas niekoľkých desiatkoch kilometrov sa zastavíme aj v chrámoch, kde nám miestny farár povie históriu chrámu a vypočujeme si aj nejaké zamyslenie.

Ako dedinský chlapec mám však pekné spomienky aj na iné športy. Keď prišla zima a zamrzol dedinský potok, hneď sme brali korčule a hokejky. Z tejto záľuby mám aj trvalú spomienku nad obočím. Napriek tomu si rád zahrám hokej aj dnes. Príležitostí je však málo, štadión je plný a aj mrazy minulej zimy neboli práve najtuhšie.

V zime sme na dedine aj radi lyžovali. Blízko rástli javory, z ktorých sa dali vyrobiť dosky. Tie sme na noc vložili do horúcej vody. Potom sme v rebríku ohli koniec, a tak získali špičku. Potom ráno stačilo pripnúť kožené remienky, upevniť nohu a už sme schádzali dole kopcami.

V lete sme zahradili potok, Cirochu, ktorá dnes vteká do Starinskej priehrady. Urobili sme si vlastnú nádrž, kde sa dalo kúpať a plávať.

 

Prečo máte tak rád šport?

Tieto aktivity sú mi blízke, lebo sa pri nich dá dobre zrelaxovať. Nikdy to nebol profesionálny šport. Príroda okolo nás dáva mnoho možností na oddych. Navyše, v detstve som bol zvyknutý športovať s iným náčiním, než používa dnešná mládež. Bola to kosa, hrable, vidly, sekera či píla, keď sme chystali drevo na zimu. Všetky tieto pohybové úkony teraz iba doznievajú v športových aktivitách. Keď nás Boh stvoril, povedal: „V pote svojej tváre budeš jesť svoj chlieb.“ Keď teda v dnešnej dobe ten pot už nejde z lopaty či sekery, tak musí z pochádzať z niečoho iného (úsmev).

 

Aký darček by ste si priali k vašim tohtoročným jubileám?

K štyridsiatke mi kňazi darovali bicykel. Dnes už má nabehaných takmer osemtisíc kilometrov. Hneď som si totiž kúpil počítadlo, aby som vedel, koľko som už prešiel.

Od nich by som si tentoraz prial vernosť Cirkvi, pastoračnej činnosti a rodinnému životu, ktorý je dôležitým východiskovým bodom k tomu, aby sa aj vo farnostiach v kresťanských manželstvách budovala láska a pokoj. Teda od kňazov by bol tým najlepším darčekom pre mňa ich hlboký duchovný život a naplno prežívané kňazstvo.

Od veriacich by som si prial ochotu spolupracovať v jednote na spoločnom diele Cirkvi, aby to nebola iba záležitosť kňazov. Kiež by oni sami boli iniciátormi opráv, vylepšení, aktivít. Najlepším darom by bol naozaj pohľad na spoločenstvo, ako začína zriaďovacia bula exarchátu: „Cirkevné spoločenstvá“. Prial by som si, aby veriaci hlboko prežívali spoločenstvo Cirkvi v láske a porozumení, ale aj v ochote pomáhať jeden druhému. Vtedy by som dostal tie najkrajšie dary.

Bicykel už mám, futbalka je v aute. No a keď sa zoderú kopačky, kúpim si druhé. Tieto materiálne veci nie sú také potrebné. Najväčším darom by boli naozaj tie duchovné.

Zdroj: Slovo 2007, č. 19 - 20.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
„Ja sa života nebojím!“
02.10.2007 | Osobnosti | Slovo 2007, č. 19 - 20. | Čítanosť(6816)
„Ja sa života nebojím!“
Axios
02.10.2007 | Publicistika | Slovo 2007, č. 19 - 20. | Čítanosť(6860)
Axios

všetky súvisiace články (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε