www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=441
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Kantor, Boh - podstata Boha, Svetlý týždeň.     pohľadnice

02.10.2007 | Rozhovory | ThDr. Ľubomír Petrík, PhD. | Čítanosť(6926)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor na päť minút s o. biskupom Františkom Rábekom, vojenským ordinárom na Slovensku, kazateľom na tohtoročnej odpustovej slávnosti v Ľutine

Rozhovor na päť minút s o. biskupom Františkom Rábekom, vojenským ordinárom na Slovensku, kazateľom na tohtoročnej odpustovej slávnosti v Ľutine

Otec biskup, ako ste sa cítili tu medzi nami gréckokatolíkmi, medzi pútnikmi na ľutinskej hore? Ako ste vnímali túto slávnosť?

Cítim sa ako medzi svojimi, pretože sme jedna Katolícka cirkev. Navyše, s mojimi bratmi biskupmi sme v tej istej biskupskej konferencii, spolupracujeme na mnohých veciach a, do tretice, mnohí kňazi ordinariátu sú gréckokatolícki kňazi, pretože ordinariát je pre katolíkov všetkých obradov. Takže je to pre mňa na jednej strane nová skutočnosť, lebo v Ľutine som bol prvýkrát, na druhej strane je to niečo, čo by pre mňa malo byť samozrejmosťou.

 

Ako sa pozeráte na Gréckokatolícku cirkev? Ako vnímate to, že medzi rímskokatolíkmi, ktorých je v našej krajine väčšina, sú aj gréckokatolícke spoločenstvá veriacich?

Gréckokatolícka cirkev je súčasťou Katolíckej cirkvi. Je jednou z východných katolíckych cirkví. Aj svoj príhovor som začal tým, že máme ako katolíci dýchať oboma polovicami pľúc – východnou aj západnou kresťanskou tradíciou. Keď sme schádzali dolu, položartovne som vladykovi Jánovi povedal, že som sa teraz nadýchal východnou polovicou pľúc.

Jednoznačne je to obohatením z hľadiska liturgického, duchovného aj kultúrneho.

 

Čím je špeciálna pastorácia ozbrojených síl?

Prvé špecifikum je v tom, že naša činnosť je misijná – musíme od základu budovať katolícke spoločenstvá. V minulosti to jednoducho nebolo mysliteľné. Aj keď sú tam mnohí veľmi solídni ľudia a mnohí veriaci, nebolo zvykom, aby sa v tomto prostredí ako veriaci prejavovali.

Našou prvoradou úlohou je nadväzovať osobné vzťahy, doslova od človeka k človeku. Vedomie spolupatričnosti veriacich ešte mnohí nemajú. Potrebujeme budovať živé spoločenstvá v jednotlivých zložkách, či už je to armáda, polícia, alebo väzenské a záchranné zbory.

Táto práca má svoje zvláštnosti v každom z rezortov. Povedzme, práca medzi vojakmi: náš kňaz ide spolu s vojakmi do misií na Cyprus, do Kosova alebo Iraku. V polícii pôsobíme najmä na policajných školách, venujeme sa samotným policajtom, nehovori ac o väzniciach, kde sa priamo venujeme väzňom, ale aj zamestnancom väzníc. Ak k tomu pripočítame záchranné zbory, ako sú hasiči, horská záchranná služba, colníci, práce je naozaj dosť.

Zdroj: Slovo 2007, č. 19 - 20.
Autor: ThDr. Ľubomír Petrík, PhD. - všetky články od tohto autora (9)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε