www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=443
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatok nášho najsla..., Boh - Božia všemohúc..., INRI.     pohľadnice

02.10.2007 | Teológia | Čítanosť(5641)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Účinky slov a postojov

Účinky slov a postojov

... aby obrátil srdcia otcov k synom. (Lk 1, 17)

 

Muži, ktorí nemajú spojenie so svojimi pocitmi, často nie sú schopní rešpektovať svoju ženu a starať sa o ňu.

 

Miera, do akej je muž v kontakte so svojimi pocitmi, dramaticky ovplyvňuje jeho manželstvo. Čím viac muž vníma svoje emócie, tým lepšie môže rozpoznať a rešpektovať potreby svojej ženy. Čím viac je muž odlúčený od vlastných pocitov, tým menej rozpoznáva či uspokojuje túžby svojej ženy a nebude si dokonca ani všímať, ako sa jeho žena cíti.

 

Nedostatok úcty

Žena napríklad povie svojmu manželovi, že mala ťažký deň, ale dostane sa jej len nedbalé zavrčanie. Z takéhoto správania žiadna žena úctu nevycíti. Nedostatok úcty je tiež zrejmý v mužovej reakcii na nádeje a túžby jeho ženy.

Muž, ktorý nemá spojenie so svojimi pocitmi, sa často obáva osobného rozvoja svojej ženy a nie je schopný ju podporovať. Ak žena v určitej chvíli svojho života chce ísť za niečím, čo je pre ňu dôležité, napr. študovať vysokú školu, ísť do práce, prevziať určitú zodpovednosť v cirkvi alebo hoci len mať deti, on pre túto túžbu a skutočnosť vo svojom živote nemusí vytvoriť miesto. Nemusí sa chcieť prispôsobiť tomu, aby jeho žena mohla za týmito záujmami ísť. Často sa stáva, že jej snahy sabotuje, aj keď tieto zmeny jej zreteľne prospievajú.

V potrebe osobného rastu sa ženy neodlišujú od mužov. Muži často oceňujú ženu iba ako sexuálny objekt a neoceňujú jej sny, ciele a túžby. Keď majú ženy rastúcu túžbu či nutkanie niečo urobiť, potrebujú to uskutočniť. Muž, ktorý nemá kontakt so svojimi pocitmi, si neuvedomuje, že to platí aj o jeho manželke. Nechápe, že keď žena nemôže ísť za svojimi Bohom danými túžbami, trpí celé jej telo aj duch. Jej utrpenie môže viesť k depresii, cho robe či dokonca smrti. Neuvedomuje si, že keď ignoruje pocity a potreby svojej ženy, ich vzťah nevydrží.

Ak však muž nadviaže citové spojenie, začne vnímať hodnotu osobného rozvoja svojej ženy a bude ju plne podporovať, i keď to bude znamenať osobnú obetu. Mužom, ktorí nie sú dobre spojení so svojimi pocitmi, chýba základná úcta k ženám a deťom všeobecne. Nedokážu citlivo vnímať účinky svojich slov a činov na ostatných. Mnohí dnešní muži celé roky hovorili obscénne poznámky k ženám, s ktorými pracovali, a rozprávali pikantné vtipy. Takéto správanie sa dnes považuje za sexuálne obťažovanie (a v skutočnosti to vždy bolo obťažovanie). Mnohí z týchto mužov sú dnes v šoku, pretože svoje správanie považovali za úplne normálne a nikdy si neuvedomovali, že by robili niečo urážlivé.

 

Závislosť

Kresťanská kultúra nie je, bohužiaľ, od nedostatku úcty a starostlivosti voči ženám uchránená. Niektoré tradičné kresťanské hodnoty a predstavy nie sú v skutočnosti biblické, ale boli prijaté ako kresťanské. Niektoré cirkevné spoločenstvá kládli taký dôraz na podriadenie sa žien mužom za všetkých okolností (aj keď sú ženy zneužívané), že to viedlo k závislému správaniu sa žien a umožnilo mužom zotrvať v ich závislostiach.

 

Potraty

Dnešný prístup k potratom je ďalším dôkazom nedostatku citového spojenia mužov a ich neschopnosti vnímať dôsledky svojich činov. V spoločnosti sa na potrat pozerá výhradne ako na ženskú tému. Samozrejme, že je to ženská téma, ale zároveň sa týka aj mužov. Muži sa zúčastňujú na vytváraní každého nového života, a napriek tomu sa o neho málo starajú. Fakt, že muži sa málo starajú o svoje nenarodené deti, o nich všeličo vypovedá. Je niečo veľmi smutné na otcovi, ktorý je natoľko vzdialený sám sebe alebo taký sebecký, že nepripisuje žiadnu hodnotu novému životu, ktorý vytvoril.

 

Riešenie

Keď si muž uvedomí synovské zranenia a začne skutočne cítiť, čo je v jeho vnútri, zmení sa. Začne si uvedomovať dosah svojich slov, pretože sa dokáže vcítiť a predstaviť si, aký by mali dosah naňho, keby rovnaké slová boli určené jemu. Je schopný rešpektovať svoju ženu a starať sa o ňu tak, ako si predtým ani nedokázal predstaviť. Je schopný načúvať potrebám svojich detí a reagovať na nich z celého svojho srdca. Muži, ktorí sú v kontakte so svojimi pocitmi, podnikajú kroky k uspokojeniu potrieb, ktoré vidia a pociťujú v rodine a v Cirkvi. Majú tiež hlboký záujem o nový život, ktorý tvoria, budú jeho zástancami a urobia všetko pre to, aby mu pomohli rozvinúť sa do dospelosti.

Keď muž dovolí Ježišovi uzdraviť svoje vlastné zranenia, môže pomôcť iným, aby sa aj ich rany uzdravili.

podľa knihy E.R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci

Zdroj: Slovo 2007, č. 19 - 20.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε