www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=45
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Antifóna, Voda, Ikos.     pohľadnice

01.11.1998 | História | Mgr. Pavol Kušnír | Čítanosť(6571)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zaujímavé komárňanske výročie

Zaujímavé komárňanske výročie

Na 8. november 1998, keď máme vo východnej liturgii sviatok sv. Michala archajela – pripadá jedno zaujímavé výročie. V tento deň uplynie 325 rokov od podpísania únie medzi pravoslávnymi Srbmi, ktorí žili v dunajskom prístavnom meste Komárno a katolíckou cirkvou.

Po moháčskej bitke v roku 1526, keď Uhorsko nebolo schopné ďalšej obrany a krajina ostala vystavená tureckému plieneniu, vybudovali v Komárne  v rokoch 1541 – 1555 pevnosť a v rokoch 1663 – 1673 novú pevnosť proti Turkom. V tomto meste, ktoré malo v roku 1720 okolo desaťtisíc obyvateľov, žili aj balkánski obyvatelia, ktorí sa tu stiahli pred tureckým nebezpečím.

Velitelia pevnosti povolali do mesta členov Spoločnosti Ježišovej, ktorí tam začali pôsobiť od roku 1625 ako posádkoví misionári. Tí v Komárne zriadili svoju rezidenciu a neskôr otvorili aj školu, ktorú postupne pretvorili na gymnázium. Starali sa aj o dva hospitále, mestskú i vojenskú nemocnicu, a mali na starosti aj farskú pastoráciu.

Prekvapujúcim úspechom komárňanských jezuitov bola únia tamojších pravoslávnych Srbov s katolíckou cirkvou.

Ako k tomu došlo?

V knihe Dejiny Spoločnosti Ježišovej na Slovensku 1561 – 1998, ktorú zostavil Emil Krapka a Vojtech Mikula (Dobrá kniha 1990), sa o tom píše na strane 143 takto:

 „K únií došlo tak, že Srbi žiadali, aby sa na sviatok svätého Marka mohli zúčastňovať na pekných procesiách vedených do polí, kde sa posviacali oziminy. Od jezuitov dostali odpoveď, že sa to môže stať za podmienky, že sa zjednotia s katolíckou cirkvou.  Srbi s tým súhlasili. Biskup Leopold Kolonič poslal do Komárna biskupa Pavla Žačiča, ordinára pre zjednotených Srbov v Chorvátsku, aby zjednotenie ratifikoval. Tento vydal 8. novembra 1673 v Komárne úradné potvrdenie únie s podmienkami, ktoré katolícka cirkev zvyčajne kladie: uznanie pápeža za hlavu cirkvi a uznanie ustanoveného biskupa za svojho arcipastiera. Liturgia, bohoslužobný jazyk, právne zvyklosti si veriaci ponechajú. Táto únia bola v platnosti do roku 1950, veriaci ju zachovávali.“

Pripomíname, že barokový a interiérom bohatý chrám v Komárne z roku 1754, ktorý bol postavený na mieste neskorogotického chrámu z roku 1511, bol v období akcie „P“ – pravoslavizácie v rokoch päťdesiatych nášho storočia premenený na múzeum sakrálneho umenia.

Zdroj: Slovo 20/1998
Autor: Mgr. Pavol Kušnír - všetky články od tohto autora (1)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε