www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=457
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Marana tha, Antikrist, Milan Lach sa cíti s....     pohľadnice

02.10.2007 | Spiritualita | Čítanosť(5686)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Útok na Tóru

Útok na Tóru

Cudzinec nebol čarodejníkom. Bol to anjel Edomu, ktorého poslal Pán.

 „Ukážem ti, s kým máš do činenia,“ povedal neznámy pastier a dotkol sa zeme. Vtedy z nej vzbĺkol plamenný stĺp. Jakub sa nezľakol: „Týmto ma chceš naľakať? Môj dom, dom Jakuba, nazývajú ohňom!“

Čo znamenali Jakubove slová?

Pánova sláva, ktorá je ohňom, spočíva na mne a na mojich potomkoch, lebo sa zaoberáme zákonmi Tóry, nositeľmi ohňa.

Vtedy anjel zaútočil na Jakuba, aby ho v boji fyzicky premohol. Boj medzi nimi trval celú noc, ale anjel nijako nemohol zvíťaziť nad Jakubom. Tento boj bol znamením toho, že Jakubovo potomstvo bude musieť bojovať vo vyhnanstve za právo ostávať verným Tóre. Okolité národy sa budú stále snažiť odpútať Židov od Tóry a prinútiť ich pripodobniť sa im. Ale ako anjel nemohol zvíťaziť nad Jakubom, ani národom sa nepodarí prinútiť Izrael zrieknuť sa zákonov Tóry.

Ale predsa len sčasti bol anjel úspešným. Dotkol sa jeho bedier a spôsobil mu zranenie, takže Jakub začal krívať. Čo to znamená? V istých obdobiach dejín bude prenasledovanie Židov natoľko intenzívne, že bude ohrozená ich existencia.

 

Prečo si však anjel pre svoj boj vybral práve Jakuba? Prečo sa nedotkol Abraháma ani Izáka? Ktorá z Jakubových vlastností priviedla anjela k tomu, že sa ho pokúsil zničiť?

Naši praotcovia sa líšili rôznymi vlastnosťami.

Abrahám bol vzorom dobroty.

Izák bol vzorom spravodlivosti.

Jakub bol vzorom vzťahu k Tóre.

Ide o to, že samotná existencia židovského národa závisí od toho, nakoľko je spojený s Tórou. Anjel Ezaua, Satan, nie náhodou nechal na pokoji Abraháma a Izáka. Dožadoval sa práve Jakuba, ktorý bol mudrcom v poznaní Tóry a symbolizoval všetky pokolenia Židov, ktoré budú študovať Tóru.

Satan vie veľmi dobre, že najefektívnejší spôsob boja so Židmi je ich odtrhnutie od štúdia Tóry. Keď teda zbadal, že všetci potomkovia Jakuba sa budú zaoberať Tórou, stratil svoju silu. Ale podarilo sa mu nájsť Jakubovo slabé miesto a využil to – poranil mu bedrá.

Boj medzi Jakubom a Ezauom sa skončil a Jakub z neho vzišiel ako víťaz. Podobne to bude so židovským národom – jeho oslobodenie príde po dlhom boji, ale napriek všetkým snahám zničiť ho nakoniec premôže všetkých svojich nepriateľov.

preložila a upravila Valéria Juríčková

Zdroj: Slovo 2007, č. 17 - 18.

všetky súvisiace odkazy (1) »

MIDRAŠ rozpráva...
15.02.2006 | Spiritualita | Slovo 04/2006 | Čítanosť(6620)
MIDRAŠ rozpráva...

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε