www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=458
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Kríž - prenesenie Kr..., Celibát, Liturgické postoje –....     pohľadnice

02.10.2007 | Rozhovory | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(6211)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor na päť minút s P. Jamesom Mariakumarom Kaniyaparambilom, SVD, indickým misionárom a charizmatickým duchovným vodcom, ktorý počas leta navštívil niekoľko miest na Slovensku

Rozhovor na päť minút s P. Jamesom Mariakumarom Kaniyaparambilom, SVD, indickým misionárom a charizmatickým duchovným vodcom, ktorý počas leta navštívil niekoľko miest na Slovensku

P. James, kde v Indii sa nachádza štát Kerala?

Na juhu, na západnom pobreží.

 

Líšia sa niečím katolíci na Slovensku od katolíkov v Indii?

India je taká veľká ako Európa, preto je tam aj veľká rôznorodosť.

V Kerale, odkiaľ pochádzam, sú tri obrady. V každom z obradov je liturgia v inej forme. Sýrsky obrad je známy tým, že je tam veľa spevu, ako napr. vo vašom byzantskom obrade. U malankarov, čo je tiež jeden z východných obradov, sa veľa spieva od začiatku až do konca. V latinskom obrade, ktorý je v Kerale taktiež zastúpený, je tiež spev, ale v inej forme. V niektorých oblastiach je v tomto obrade rozvinutý tanec. Je to hlavne na severe, kde sa ešte nachádzajú pozostatky kmeňov.

 

Tanec je teda priamo v liturgii?

Je aj vnútri liturgie, ale hlavne po jej skončení. Je to hlavne počas nosenia darov, a potom po veľkom amen, po pozdvihovaní.

 

Už skôr prichádzali správy o tom, že v Indii bolo veľké prebudenie a že Cirkev v Indii je veľmi živá.

Áno. Za ostatných 10 – 15 rokov nastala veľká duchovná obnova. Charizmatické hnutie prišlo v r.1972, postupne sa rozširovalo a dnes je rozšírené po celej Indii.

V Kerale, ale aj v celej Indii je toto hnutie veľmi silné. Len v Kerale je sto registrovaných katolíckych charizmatických centier.

Máme aj vysielaciu stanicu, na ktorej 24 hodín vysielame chvály, duchovné programy pre ľudí, ktorí sa nemôžu zúčastňovať na liturgii. V Indii je veľký vzrast cirkví. Máme veľmi veľa duchovných povolaní

 

Z čoho to pramení?

Prišlo to práve cez charizmatické hnutia, pretože prichádzali ľudia, ktorí mali problémy a práve cez tieto hnutia dostali na ne odpoveď. Ľudia videli mnohé uzdravenia, oslobodenia. Videli, že sa riešia ich problémy, a teda prichádzali stále noví a noví ľudia.

 

Ako prijímajú biskupi, hierarchia Cirkvi, charizmatické hnutie?

Pri biskupskej konferencii je určený biskup a komisia, ktorí sú zodpovední za tieto hnutia, takže sú pod dohľadom. Našli by sa dvaja-traja biskupi, ktorí majú rezervovaný postoj, ale nie sú proti nemu.

Ale vo všeobecnosti je hnutie akceptované a veľmi dobre prijímané.

Zdroj: Slovo 2007, č. 17 - 18.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε