www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=462
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Iniciácia, Trojica - antitrinit..., Bazilika.     pohľadnice

09.10.2007 | Publicistika | Čítanosť(5324)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Spomienkami a vďakou naplnené srdcia

Spomienkami a vďakou naplnené srdcia

Polstoročnica záhorskej cerkvi

 

Keď počujem pri svätej liturgii to známe ... na dobrodincov a zakladateľov tohto chrámu nech sa rozpomenie Pán vo svojom kráľovstve, kdekoľvek som na svete, v akomkoľvek chráme – veľkom, honosnom, historicky významnom, stále myslím iba na jediný chrám, malý, z hľadiska architektúry a dejín nevýznamný, ležiaci na pevne stráženej hranici, dnes honosne nazývanej schengenská.

 

Najkrajšie spomienky môjho detstva sú spojené s výstavbou gréckokatolíckeho chrámu v Záhore. Dedina sotva kilometer vzdialená od Užhorodu, kde aj teraz počuť zvony chrámov mesta, nepotrebovala svoj chrám pre gréckokatolíkov. Do mesta sa dalo po dobrej ceste zájsť ľahko a rýchlo do práce, do obchodu a, samozrejme, aj na svätú liturgiu.

Už v 17. storočí tu stál významný kostol reformovanej cirkvi, pretože kalvíni tvorili väčšinu obyvateľstva Záhora. Nezanedbateľná časť obyvateľov patrila k sekte Svedkov Jehovových, ktorá aj dnes je jednou z najväčších na východnom Slovensku. Gréckokatolíci tvorili stále menšinu, ale o to viac aktívnu a súdržnú, pospájanú aj príbuzenskými zväzkami. Najväčší uder však zasadila politická svojvôľa náhlym pričlenením l4 000 km2 k bývalému Sovietskemu zväzu. Ostala pevne uzavretá hranica, mesto na dosah ruky, a predsa nedosiahnuteľné, a s ním aj chrám, láskyplne nazývaný rezidencia. 10 rokov sa konali liturgie v malej triede miestnej školy s drevenou zvonicou na školskom dvore.

Čím viac sa zamýšľam nad politickou klímou 50-tych rokov, tým viac obdivujem a chcem vzdať hold všetkým, ktorí sa pričinili o to, že za jediný rok bol postavený chrám v čase silného ateistického hnutia, v období, keď muži odchádzali za prácou do Čiech, lebo najväčšie priemyselné podniky boli ešte len v plánoch na papieri. Aj dnes, keď štát aspoň trocha finančne prispieva na takéto stavby, robia sa zbierky po farnostiach, zverejňujú čísla účtov, je dostatok stavebného materiálu, stavebné mechanizmy. Nie, ani dnes nie je jednoduché postaviť nový chrám. Projekt, povolenie k stavbe, stavebný materiál, financie, majstri, pomocníci, koľko času, námahy, ale aj diplomacie bolo potrebné.

Ťažko spomenúť všetkých, ešte ťažšie jednotlivcov, aby sa na niekoho nezabudlo. Bez mien chcem vzdať úctu, vďaku aj spomienku všetkým gréckokatolíkom v Záhore, v zahraničí, obyvateľom iných vierovyznaní, ktorí prispeli finančne, prácou, svojimi schopnosťami, ale aj kontaktmi k tomu, aby sme mohli postaviť našu milovanú cerkov. Vďaka patrí aj nasledovníkom, ktorí po podľa možností urobili veľa práce na postupnej rekonštrukcii. Len jedno meno chcem spomenúť – akademického maliara, profesora Štefana Hapáka, ktorého pre nedostatok možností, a hlavne financií požiadali o namaľovanie oltárneho obrazu Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Pre vysokoškolského pedagóga taký počin mohol znamenať nielen zákaz pôsobenia na vysokej škole, pretože v tom čase čakal odvážlivcov aj za oveľa menšie priestupky Jáchymov.

V 1997 obraz zreštauroval. Na moju otázku, či sa vtedy nebál namaľovať obraz, sa len zasnene pousmial a povedal: „Bál som sa nielen vtedy, ale ešte aj o 14 rokov neskôr, v čase veľkých čistiek pri normalizácii. Mal som veľký strach, ale moja viera bola väčšia.“

Z posviacky 18. augusta 1957 sa zachovala len jediná fotografia, ale všetci, ktorí sme tam boli, máme stále srdcia plné spomienok, ktoré nevybledli ani po polstoročí a radi ich s láskou dávame ďalej, aby sa nikdy nezabudlo na staviteľov a dobrodincov chrámu, ktorých tak nesmierne milujeme, pretože ho s láskou stavali pre seba a všetky nasledujúce generácie.


Kveta Šebejová

Zdroj: Slovo 2007, č. 17 - 18.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε