www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=464
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Biblistika, Kánon, Mäsopôstna nedeľa.     pohľadnice

09.10.2007 | Teológia | Čítanosť(5918)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Keď veľkí chlapi neplačú

Keď veľkí chlapi neplačú

... aby obrátil srdcia otcov k synom. (Lk 1, 17)

 

Je zrejmé, že ak má muž nedostatok dobrých a povzbudzujúcich vzťahov s inými mužmi, pocíti to aj jeho manželka a deti. Jedným z najjednoduchších spôsobov, akým muž (žena) riešia svoju bolesť, je vnútorné oddialenie či oddelenie sa od nej. Problém takého riešenia tkvie v tom, že sa tak zároveň oddelí od všetkých ostatných pôžitkov. Keď sa muž nevysporiada so všetkými svojimi vnútornými pocitmi, je možné, že nebude schopný pocítiť takmer nič. Ak nie je schopný cítiť emócie či chápať pocity ostatných, blízke vzťahy v rodine sú zničené.

 

Od raného veku sú chlapci vedení k tomu, aby potláčali svoje city. Veľmi skoro sa naučia, že „veľkí chlapci neplačú“, nech sa deje čokoľvek, a tak sa naučia potláčať či už fyzickú, citovú, alebo duchovnú bolesť. Naučia sa, že „skutoční muži“ premôžu všetko a nepotrebujú byť závislí od pomoci ostatných. Naučia sa necítiť bolesť, strach a neprejavovať slabosť, čo im samým aj ich rodinám prináša veľké problémy.

 

Emocionálna a fyzická bolesť

Muži, ktorí necítia emocionálne, necítia ani fyzicky. Popieranie emocionálnej a fyzickej bolesti ide spolu v ruka v ruke. Muž, ktorý je oddelený od toho, čo cíti emocionálne, má tendenciu byť oddelený aj od toho, čo cíti fyzicky. V dôsledku toho muži často ignorujú svoje bolesti, až kým nemajú vážne problémy. Choroby, ktoré by sa dali ľahko vyliečiť, neberú na vedomie, kým si nevyžadujú závažný zákrok. Mnoho mužov po prvýkrát vyhľadá pravidelnú lekársku starostlivosť až po prvom srdcovom záchvate.

Muž, ktorý v podstate nevníma svoje pocity, má problémy s komunikáciou so svojou ženou a deťmi. Je pre neho ťažké riešiť problémy, rešpektovať manželku a byť citlivý k citovým potrebám svojich blízkych.

 

Pokrivené vnímanie hnevu

Muži, ktorí nenaviazali spojenie so svojimi emóciami, majú problémy v rodinných vzťahoch. Ak nenaviažu kontakt so svojimi zraneniami vo vzťahu s otcom, nie sú schopní vnímať, čo cítia ostatní, ani vnímať emocionálny dosah svojho správania sa na ostatných.

Napríklad, otec rodiny môže byť veľmi nazlostený, ale sám si to nemusí uvedomovať, jeho žena a deti to ale určite spoznajú. Keď sa mu to snažia povedať, odmietne ich postrehy. Pokojne môže reagovať: „Nie, nie som! Ja vám ukážem, ako vyzerá skutočný hnev!“ Pre neho hnev nie je nič iné, než absolútna zúrivosť.

V takejto situácii otec nie je schopný prijať pohľad svojich blízkych. Jediná realita, ktorú prijíma, je jeho vlastné vnímanie. Veľký krok v mužovom raste nastane, keď prijme to, ako ho vníma jeho rodina, bez ohľadu na to, ako sa sám cíti, a začne ústretovo reagovať na ich pocity. Je životne dôležité, aby muž skúmal sám seba a bral do úvahy pocity svojich blízkych o svojej osobe, pretože ak ho vnímajú ako nazlosteného, pravdepodobne sa ho trocha boja a strach narušuje ich vzťah k nemu.

 

Od zranenia k zlobe

Väčšina mužov si však, bohužiaľ, dostatočne nevyriešila svoj smútok nad zranením zo vzťahu s otcom, a tak nemôžu začať chápať, rešpektovať a citlivo prijímať pocity druhých. Nechápu, čo sa im blízki snažia povedať. Sú takí naplnení hanbou a potláčaním pocitov, že ich jedinou reakciou je obrana a ešte väčšia zloba. Pre mužov, ktorí majú v sebe veľkú hanbu, je ťažké priznať svoje chyby, lebo sa domnievajú, že sú skutočne zlí. Keď však muži prechádzajú uzdravovaním, dokážu priznať svoje zlyhania, zamyslieť sa nad nimi, ospravedlniť sa tým, voči ktorým sa previnili, a ísť ďalej.

Potreba mať neustále svoju rodinu pod kontrolou a zlosť, keď sa to nedá dosiahnuť, je veľkým problémom mnohých mužov. Muž potrebuje vzťahy s inými mužmi, aby rozpoznal a mohol riešiť takéto pocity.

 

Citové straty detí

Muži, ktorí nemajú spojenie so svojimi pocitmi, budú bez toho, aby to chceli, zahanbovať svoje deti. Deti majú hlbokú citovú potrebu, aby sa im načúvalo a aby boli chápané. Keď otec nevníma pocity dieťaťa a hovorí či jedná tak, ako by to, čo dieťa cíti alebo hovorí, bolo bezvýznamné, dieťa pociťuje hanbu. Hanba spôsobuje nesmiernu citovú ujmu. Deti majú pocit, akoby sa niečím previnili. Pamätajme si, že dieťa potrebuje citové puto so svojím otcom, potrebuje pochopenie a empatiu. Nie je možné, aby sa otec naozaj stotožnil s tým, čím prechádzajú jeho deti, kým nebude rozumieť svojim vlastným pocitom.

    & #160;   &# 160;  

Milí muži,

je naozaj veľmi dôležité chcieť poznať pravdu o sebe a zaoberať sa svojimi ranami. To nám umožní porozumieť našim deťom a stať sa pre nich nielen otcami, ktorí im dali život, ale otcami, ktorí vychovávajú, formujú a zabezpečujú všetko nielen pre telo, ale aj pre dušu a ducha.

 

podľa knihy E.R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci

 

Zdroj: Slovo 2007, č. 17 - 18.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε