www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=470
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Nedeľa Všetkých svät..., Apoštolský dekrét, Proskomídia – „Na če....     pohľadnice

09.10.2007 | Duchovné články | Čítanosť(7381)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane

Nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane

Každý z nás má svoje sny a predstavy, svoje plány do budúcnosti. Je to ľudsky prirodzené a nie je na tom nič zlé, pokiaľ sa snažíme plniť tieto sny v súlade s Božou vôľou. Musíme si však priznať, že oveľa častejšie sa stáva, že Boh nie je zahrnutý do našich plánov a jeho vôľu sa nesnažíme vôbec poznať. Ideme za svojimi cieľmi často bezhlavo, mysliac si, že máme všetko perfektne premyslené a vypočítané. Naše výpočty však nemusia byť správne. Často sa stáva, že vo svojej pýche túto možnosť, t.j. možnosť nášho omylu, vôbec nepripúšťame. Nenecháme Boha konať v našom živote, ideme si svojou vlastnou cestou.

Boh je láska a Boh je vševediaci. Už tieto dve skutočnosti nám hovoria o tom, že odovzdajúc sa do Božej vôle robíme to najlepšie, čo môžeme urobiť. Nik z nás predsa nemôže vedieť, čo je pre nás dobré a čo nás, práve naopak, môže priviesť do priepasti zla. Boh to však vie a vo svojej láske a dobrote chce pre nás to najlepšie rozhodnutie. Také, ktoré je dobré pre spásu našej duše. Musíme byť však pripravení na to, že naše plány sa nemusia zhodovať s Božími. Na túto skutočnosť zabúdame, preto sa stáva, že pri neúspechoch a nenaplnení našich predstáv sme nešťastní a nevieme tieto neúspechy prijať. Tak do nášho života vstupuje nepokoj. Obviňujeme Boha, že nám ani napriek modlitbám nepomohol. Boh nám však dal slobodnú vôľu, aby sme sa mohli rozhodovať. Ak chceme byť šťastní, mal by do týchto našich rozhodnutí vstúpiť aj on, lebo je dokonalá múdrosť. Vo svojej pýche sa nerozhodujeme podľa Božej múdrosti, ale podľa našej nevedomosti. Od takýchto rozhodnutí nemôžeme očakávať, že nás uspokoja a urobia šťastnými.

Anton Hlinka v životopisnej knihe o Nancy Hamiltonovej Keď zakvitne rumovisko opisuje život dievčatka, ktoré sa narodilo s krásnou tváričkou, no veľmi zmrzačeným telom. Jeho matka Margita ešte pred jeho narodením prišla o milovaného manžela, ktorý zomrel pri autonehode. Očakávané a milované dieťatko sa narodilo ťažko postihnuté. Margita Hamiltonová mala tiež svoje plány do budúcnosti a určite nerátala vo svojom živote s toľkým utrpením. Božia vôľa však bola iná. To malé dieťa sa stalo nástrojom v Božích rukách, stalo sa požehnaním pre svoju matku a všetkých ľudí, s ktorými prichádzalo do kontaktu. Nancy bola obdarená neskutočnou láskou a dobrotou, ktorú dokázala rozdávať ľuďom. Musela podstúpiť množstvo operácií, no nesťažovala sa a celú svoju dôveru vkladala do Pána Boha. Už vo svojich desiatich rokoch sa dokázala odovzdane modliť krátku modlitbu: „Nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane.“ Obdivuhodné. Dokážeme sa z úprimného srdca takto modliť? Keď dovolíme Bohu konať v našom živote, nebude to také ťažké.

Tadeusz Dajczer vo svojej knihe Úvahy o viere  veľmi krásne hovorí o tom, že ak chceme plniť Božiu vôľu, musíme „priľnúť ku Kristovi.“ V tejto súvislosti píše: „Priľnúť ku Kristovi a k jeho vôli znamená, že vtedy, keď jeho vôľa sa nezhoduje s našou, súhlasíme, aby on skrížil a zbúral naše plány. Udalosti zo života svätých nám veľmi často ukazujú takéto Božie skríženia ľudských plánov, aby sa ľudská vôľa mohla zjednotiť s Božou.“

Napĺňajme svoje sny, no nezabúdajme, že všetko, čo pre ich naplnenie urobíme, je dôležité zosúladiť s Božou vôľou. Len tak môžeme byť šťastní a dokážeme prijať aj zdanlivé neúspechy a utrpenie vo svojom živote.

 

Katarína Kiselová

Zdroj: Slovo 2007, č. 16.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε