www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=500
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 16. máj 2022     Meniny oslavuje: Svetozár

Zoεpédia - náhodný výber: Anno Domini, Duchovný zážitok, Subordinacianizmus.     pohľadnice

20.11.2007 | Spiritualita | PhDr. Valéria Juríčková | Čítanosť(7489)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Dina

Dina

Keď Sichem zbadal Dinu, zatúžil po nej.

„Chytil ju, obcoval s ňou a znásilnil ju, ale aj jeho srdce liplo na Jakubovej dcére Dine, zamiloval sa do dievčaťa a milo sa k nemu správal“ (Gn 34, 2 – 3). Začal ju prehovárať, aby uňho ostala. „Aby tvoj otec získal v Sicheme malý kúsok pôdy, musel zaplatiť obrovskú sumu peňazí,“ povedal jej. „Som vládcom tohto mesta. Ak ostaneš pri mne, darujem ti celé mesto aj s poľami a vinohradmi.“

Keď sa Jakubovi synovia dopočuli, čo sa stalo, poslali sluhov, aby Dinu priviedli naspäť. Ale Sichem a jeho ľudia sluhov odohnali.

Čoskoro však Sichem oľutoval, že si Dinu zobral násilím. Požiadal preto otca, aby sa stretol s Jakubom a presvedčil ho, že jeho dcéru miluje a chce sa s ňou oženiť. Hamor sa teda vybral k Jakubovi. „Môj syn si chce zobrať za ženu tvoju dcéru. Daj mu ju, prosím. Zaplatím ti, koľko si len zažiadaš. Spojíme tak naše národy: vy sa začnete ženiť s našimi dcérami a my sa budeme ženiť s vašimi.“

Ale Jakubovi synovia si povedali: „Tento odporný skutok – znásilnenie – je dokonca zakázaný aj v ich zákonoch.“ Simeon a Lévi teda vyhlásili: „Namiesto toho, aby začali o nás hovoriť: ,Vyvŕšili sa na židovskej dievčine‘,nech sa radšej hovorí: ,Modloslužobníci boli pozabíjaní preto, že si násilím vzali Jakubovu dcéru, židovské dievča.’“Po takomto rozhodnutí Simeon a Lévi vyslovili podmienku: „Nemôžeme dať našu sestru neobrezanému mužovi. Veď by to bola hanba. Len vtedy sa s vami dojednáme, keď sa stanete takými, ako sme my, a každý váš muž bude obrezaný. Potom vám dáme naše dcéry, budeme si brať vaše, zostaneme u vás bývať a bude z nás jeden ľud. Ale ak nepristanete na to, aby ste sa obrezali, vezmeme si našu dcéru a odídeme“ (Gn 34, 14 – 17).

 

Istý učiteľ Zákona predkladá iné vysvetlenie toho, prečo si obyvatelia Sichemu zaslúžili takýto trest. Išlo o to, že Jakubovi synovia uzavreli s nimi zmluvu, podľa ktorej sa všetci obyvatelia Sichemu majú zrieknuť modloslužby a zničiť všetky modly. Naoko sa tvárili, že spravili všetko podľa zmluvy, ale v skutočnosti tajne pokračovali v uctievaní modiel. Tým na seba vztiahli trest za narušenie jedného zo siedmich zákonov pre potomkov Noema.

 

Sichem a Hamor súhlasili s ponukou Simeona a Léviho a po návrate domov prikázali všetkým obyvateľom mesta, aby sa dali obrezať, a tí súhlasili. Nie však s čistým úmyslom, ale spravili tak v nádeji, že z toho budú mať materiálne výhody. Hovorili si: „Veď nakoniec nám bude patriť Jakubov dobytok a všetko jeho vlastníctvo.“ Viac ako šesťsto mužov a dvesto detí bolo vtedy obrezaných v jeden deň.

Ale medzi nimi bola aj skupina mužov, ktorí neboli spokojní s rozhodnutím panovníka. Hedkam a jeho bratia nesúhlasili s obriezkou. Keď sa dozvedeli, že niekoľko žien ukrylo svoje deti, ale Sichem a Hamor ich napriek tomu prinútili k obriezke, povedali: „Zabijeme Sichema, Hamora a Dinu, ako aj všetkých, ktorí sa dali obrezať. Aké to bláznovstvo – nechať sa takto barbarsky obrezať len kvôli tomu, aby ste sa mohli oženiť s nejakou židovkou! Azda okolo vás nie je dostatok iných žien? Poštveme proti vám všetkých Kanaáncov!“

Keď obyvatelia Sichemu počuli tieto vyhrážky, začali cúvať. Už ľutovali, že sa ponáhľali s obriezkou, a tak začali upokojovať Hedkama a jeho bratov a sľubovať im, že len čo sa začnú cítiť lepšie, zaútočia na Jakuba a jeho synov a zabijú ich.

Dine sa však podarilo odhaliť tento plán a oznámiť to Jakubovi. Nato sa Simeon a Lévi – trinásťroční chlapci – rozhodli bez Jakubovho vedomia vyhubiť Sichemčanov. Na tretí deň, keď boli muži Sichemu obzvlášť slabí a ležali v horúčke, zabili Simeon a Lévi všetkých obyvateľov mesta a Dinu zobrali so sebou.

 

preložila a upravila Valéria Juríčková

Zdroj: Slovo 2007, č. 23.
Autor: PhDr. Valéria Juríčková - všetky články od tohto autora (28)
V Sicheme
20.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 22. | Čítanosť(7203)
V Sicheme
Stretnutie
20.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 21. | Čítanosť(7324)
Stretnutie
Záhadný pastier
13.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 16. | Čítanosť(6730)
Záhadný pastier

všetky súvisiace články (10) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε