www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=511
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Legát, Trioď, Myropomazanie.     pohľadnice

20.11.2007 | Spiritualita | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(8293)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ježišovo detstvo - Dieťa menom Ježiš

Ježišovo detstvo - Dieťa menom Ježiš

Pastieri oviec, ktorí pásli neďaleko svoje stáda, prišli k jaskyni a tvrdili, že videli anjelov, ako uprostred noci spievali pieseň, chválili Boha na nebi a dobrorečili mu. Hovorili, že sa narodil spasiteľ všetkých ľudí, Kristus – Mesiáš, vďaka ktorému Izrael znova získa spásu.

A veľká žiarivá hviezda svietila nad jaskyňou od večera do rána. Jeruzalemskí proroci tvrdili, že tá hviezda znamená zrodenie Mesiáša, ktorý obnoví zasľúbenie nielen pre Izrael, ale pre všetky národy.

Dva dni po tom, čo sa Pán narodil, vyšla Mária z jaskyne do stajne a uložila dieťa do jaslí. Vôl a osol, ktorí tam boli, mu vzdali úctu, čím sa splnili slová proroka Izaiáša: „Vôl si pozná gazdu a osol jasle svojho pána.“ V stajni sa Jozef so svojou malou rodinou zdržal tri dni.

Na šiesty deň sa Jozef, Mária a dieťa vybrali do Betlehema, kde strávili siedmy deň. Na ôsmy deň dostal chlapec pri obriezke meno Ježiš – Spása, ktoré vyslovil anjel skôr, než ho matka počala. Keď sa skončili dni Máriinho očisťovania podľa Mojžišovho zákona, priniesol Jozef nemluvňa do Božieho chrámu v Jeruzaleme. A keďže nemluvňa už prijalo obriezku, obetovali za neho pár hrdličiek a dvoch holúbkov.

V chráme bol Simeon, dokonalý a spravodlivý Boží muž vo veku stodvanásť rokov. Jemu Boh prisľúbil, že nezakúsi smrť, kým neuvidí Mesiáša – spásu Izraela. Keď Simeon zbadal nemluvňa, hlasno zvolal: „Boh navštívil svoj ľud a Pán splnil svoj sľub!“ A ponáhľal sa vzdať mu úctu. Potom ho zahalil do svojho plášťa, pobozkal mu nohy a povedal: „Teraz prepustíš, Pane, svojho služobníka v pokoji podľa svojho slova, lebo moje oči uvideli tvoju spásu, ktorú si pripravil pred tvárou všetkých národov: svetlo na osvietenie pohanov a slávu Izraela, tvojho ľudu.“

V Božom chráme bola aj prorokyňa Anna, Fanuelova dcéra, z Aserovho kmeňa. Bola už vo vysokom veku. Od svojho panenstva žila so svojím mužom sedem rokov, potom ako vdova osemdesiatštyri rokov. Z chrámu neodchádzala, vo dne v noci slúžila Bohu pôstom a modlitbami. Práve v tú chvíľu prišla aj ona, velebila Boha a hovorila o ňom všetkým, čo očakávali vykúpenie Jeruzalema, že on je vykúpením sveta.

Keď uplynuli dva roky, prišli z východu do Jeruzalema učenci a prinášali veľké dary. Cestou sa pýtali Židov: „Kde je ten novonarodený židovský kráľ? Videli sme jeho hviezdu na východe a prišli sme sa mu pokloniť.“ Zvesť o nich sa dostala aj do uší kráľa Herodesa a tak ho vydesila, že si zavolal pisárov, farizejov a učiteľov ľudu, aby sa ich spýtal, kde sa podľa proroctiev má narodiť Mesiáš. Oni mu odpovedali: „V judskom Betleheme, lebo tak píše prorok: ,A ty, Betlehem, v judejskej krajine, nijako nie si najmenší medzi poprednými mestami Judey, lebo z teba vyjde vojvoda, ktorý bude spravovať môj ľud, Izrael.’“

Tu si dal Herodes potajomky zavolať mudrcov a podrobne sa povypytoval, kedy sa im zjavila hviezda. Potom ich poslal do Betlehema a povedal: „Choďte a dôkladne sa vypytujte na dieťa. Keď ho nájdete, oznámte mi, aby som sa mu aj ja šiel pokloniť.“

Oni kráľa vypočuli a odišli. A hľa, hviezda, ktorú videli na východe, sa zjavila pred nimi, až kým neprišli na miesto, kde bolo dieťa. Ako zbadali hviezdu, nesmierne sa zaradovali. Vošli do domu a uvideli malého Ježiša sediaceho na Máriiných nohách, padli na zem a klaňali sa mu. Potom obdarovali Jozefa a Máriu skvelými darmi. Dieťaťu dali každý po jednej zlatej minci. Potom otvorili svoje pokladnice a obetovali mu zlato, kadidlo a myrhu. Keď sa chceli vrátiť do Jeruzalema, anjel ich v sne varoval, aby sa nevracali k Herodesovi. Tak vzdali dieťaťu úctu a naplnení veľkou radosťou sa inou cestou vrátili do svojej krajiny.

Keď Herodes zbadal, že ho oklamali, veľmi sa rozhneval a rozposlal vojakov na všetky cesty, lebo chcel mudrcov chytiť a zabiť. Ale keďže ich nemohol dolapiť, rozkázal povraždiť v Betleheme a na jeho okolí všetkých chlapcov do dvoch rokov podľa času, ktorý zvedel od mudrcov.

Deň predtým sa Jozefovi v sne zjavil Pánov anjel a povedal: „Vstaň, vezmi so sebou dieťa i jeho matku, ujdi do Egypta a zostaň tam, kým ti nedám vedieť, lebo Herodes bude hľadať dieťa, aby ho zmárnil.“ On vstal, vzal za noci dieťa i jeho matku a odišiel do Egypta.

Keď došli k akejsi jaskyni a chceli si v nej odpočinúť, Mária zišla zo zvieraťa, aby nadojčila dieťa. S Jozefom cestovali traja chlapci a s Máriou nejaká dievčina.

Zdroj: Slovo 2007, č. 22.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Uprostred svojich
08.02.2008 | Spiritualita | Slovo 2008, č. 2. | Čítanosť(7680)
Uprostred svojich
Mária porodila dieťa
20.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 21. | Čítanosť(7684)
Mária porodila dieťa
Ježišovo detstvo - Vražda v chráme
20.11.2007 | Spiritualita | Slovo 2007, č. 23. | Čítanosť(7617)
Ježišovo detstvo - Vražda v chráme

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε