www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=517
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 6. február 2023     Meniny oslavuje: Dorota

Zoεpédia - náhodný výber: Biblistika, Inšpirácia, Boh - je večný.     pohľadnice

20.11.2007 | Publicistika | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(6515)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Bez falošných tónov

Bez falošných tónov

Rozhodnutie navštíviť tohtoročný Campfest 2007 na ranči pri Kráľovej Lehote padlo na poslednú chvíľu. Aj keď sme prvý deň zmeškali, boli pred nami ešte tri dni zaujímavých podujatí pod modrou oblohou.

Keďže tento kraj bol pre nás akousi neznámou, najprv sme putovali prstom po mape.

Kráľova Lehota. Zo severnej, liptovskej, stranyvstupná obec do mikroregiónu Bocko-bacúšskej doliny, kedysi zemianska, v ktorej sa takmer každý volal Lehotský.

Ranč. Máme to!

Nie je to až tak ďaleko, ako sa nám spočiatku zdalo. Z východu je to iba kúsok za Popradom, asi 4 km od rodiska herca Ondreja Jariabka či Kristy Bendovej. Od Žiliny sa zasa cesta stáča smerom na juhovýchod za Liptovským Mikulášom.

A sme na mieste. Po niekoľkohodinovej jazde sme pristavili na premoknutej lúke. Počasie nebolo organizátorom priaznivo naklonené. No Campfest už bol v plnom prúde. Tento festival hudby, oddychu, stretnutí a nadväzovania nových priateľstiev, festival pod stanmi, sa tohto roku podarilo pripraviť už po deviatykrát. Štyri dni plné dobrej hudby s množstvom koncertov zahraničných a slovenských hudobných skupín rôznych štýlov, s rôznymi umelcami a pozvanými hosťami na pozadí kempovej pohody.

Aj keď v čase nášho príchodu sa týmto smerom nevalili kolóny áut, autobusov či peších turistov, prekvapil nás počet dočasných obyvateľov ranča. Napriek tomu, že ešte nebol víkend, väčšiu časť stanového mestečka zapĺňali „kupoly“ stanov.

Už zrána visel na oblohe otáznik. Okolo obeda sa rozpršalo. Rozhodovali sme sa, či zostať na noc pod stanom. No stačila dobrá hodinka a slnko sa priam zázračne znova vykotúľalo spoza mračien. Pomedzi stany zasvietili spacáky a premoknutá bielizeň.

Rozhodnuté. Na výhodnom mieste sme rozostavili stan a vybrali sa na obhliadku ranča. Plocha celého ranča bola starostlivo rozdelená na niekoľko častí. Neďaleko stanového mestečka vyrástlo niekoľko veľkých stanov – Garáž, Stodola, Dielňa, Poradenský stan, Kotolňa, Hangár, Bizniscentrum a Humno. Najbližšie k stanovému mestečku rozložili Garáž – stan s programom pre deti. Mohli sa tu prezentovať aj mladé hudobné talenty.

Keďže sme prišli až poobede, nestihli sme program venovaný deťom, ktorý prebiehal práve v tomto stane. Využili sme čas, aby sme sa trocha rozhliadli po areáli. Spolu so slnkom sa zo stanov vyrojili mladí rozličného veku s identifikačnými náramkami na zápästiach, ktoré nahradili vstupenky na jednotlivé programy. Postávali pred stanmi, kde sa mal práve začať program, ktorý si vyhliadli. Čas si krátili rozhovormi. Všade bolo cítiť, že čosi očakávajú. O niečo ďalej, za stanmi, bol priestor na športovanie a zábavu. V ponuke sme našli vodný futbal, nafukovací hrad pre deti, Kato – soccer, bejzbal či netradičné športy ako lakros, indiaca, ringo.

Najväčší stan – Hangár bol dokončený tesne pre začatím Campfestu a zvnútra pôsobil, slovami jedného z organizátorov, ako obrovská katedrála. Do tohto stanu sa vošlo okolo 6.000 ľudí. S najväčšou pravdepodobnosťou je jediným svojho druhu na Slovensku.

Najhorúcejší stan – jednoznačne Kotolňa. V nej prebiehali 24-hodinové modlitby počas siedmich dní. Bol neustále k dispozícii na modlitby jednotlivcov i skupiniek s výzvou: Príď a pridaj sa, aby oheň modlitieb neprestajne horel! Aj keď bol trocha v úzadí, plnil základné poslanie Campfestu, lebo tu sa odohrávali víťazné boje o duše.

Neďaleko v susedstve bol Poradenský stan. Keď sme doň nakukli, zahliadli sme tváre duchovných a pastorov z rozličných cirkví. Na tomto mieste duchovní poradcovia ponúkali svoju oporu každému, kto ich o to požiadal. Pozdravili sme zodpovedného za tím poradcov – o. Jozefa Marettu a pokračovali sme k stánkom s občerstvením, aby sme aj svojmu telu niečo ponúkli.

Dielni prebiehali semináre pre tých, ktorí túžili po povzbudzujúcom slove a skúsenostiach. Odzneli tu prednášky na témy Kresťania a progresívna kultúra na internete alebo Prečo má ísť kresťan  do podnikania či inej zodpovednosti, či seminár Boba Tannera z USA venovaný kňazom a pastorom. Janko Buc sa pokúsil zodpovedať otázku Ako sa dá počuť Boží hlas. Pravdepodobne najnavštevovanejšie, do posledného miestečka zaplnené boli večerné piatkové semináre na tému vzťahov muža a ženy.

Hlavný piatkový program sa začal v Hangári večer niečo po ôsmej krátkym videom. Po ňom nasledovali kapely zo Slovenska, Poľska, Francúzska i Veľkej Británie. Hlavným spíkrom v tomto programe bol Miro Tóth z Košíc, ktorý s neuveriteľnou rozhodnosťou a odvahou svedčil o svojom živote a o svojom vzťahu k Bohu. V obrovskom stane naplnenom niekoľkými tisíckami mladých ľudí, ktorí len pred chvíľou hlučne spievali a skákali, zrazu utíchol i najmenší šum. Slovo mocne zapôsobilo.

Pred polnocou sme sa ešte zastavili v jednom zo stanov, aby sme si pozreli scénický tanec s názvom Nájdi ma spoločenstva Dávid. Jemné poetické hudobno-pohybové vyjadrenie večnej pravdy o človeku, jeho pádoch a víťazstvách.

Noc už ťahala za kratší koniec, hlásil sa ďalší deň. Aj napriek pokročilej hodine sme sa míňali s hlúčikmi mladých ľudí, ktorí si stále mali čo povedať. O zážitky nebola núdza. Niektorí sa ešte len pripravovali na predstavenie DJ G, diskdžokeja z veľkej Británie s obdivuhodnou schopnosťou ponúkať úžasne „namixovanú“ hudbu, ktorá má svetu čo povedať.

Sobota nás zobudila rannou sprchou z neba. No o krátku chvíľu slnko vypilo aj posledné kvapky. Čakal nás nádherný deň.

Keby ste vyšli na kopec nad Kráľovu Lehotu, uvidíte územie od Štrbského Plesa cez Podbanské, celý Liptovský Hrádok, priehradu Liptovská Mara až po Ružomberok. Vidieť tiež Kráľovu hoľu a Nízke Tatry s Ďumbierom. Aj keď sa našli niektorí, ktorí si to vyskúšali, väčšina zostala vo „vriacom kotle“.

V sobotu ráno o pol deviatej sa znova začal maratón slova, hudby, nových priateľstiev, modlitieb, osobných vyznaní a svedectiev, maratón behu za víťazným vencom Kristovho kráľovstva.

Predpoludním sme sa zasmiali aj zamysleli nad nápadmi Vlada Špureka v jeho divadelnej hre, potom sme sa prešli po Bizniscentre, kde sme našli stánky rozličného charakteru i ponúk. Mali tu svoje miesto aj členovia spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave či Rádio Lumen. Našlo sa aj niekoľko darčekov pre naše vrecká. Po rýchlom obede a krátkom oddychu na slniečku sme sa ešte chvíľočku prechádzali a načúvali pri jednotlivých stanoch. Pozdravovali sme známych, zoznamovali sa s neznámymi.

Posledná zaujímavá prednáška v dielni a balíme.

Rozlúčili sme sa s tými, ktorí ešte ostávali.

Pri odchode sme sa dozvedeli, že počet účastníkov prekročil očakávania organizátorov. Pri bráne sme zanechali dobrovoľníkov, ktorí na Campfeste vypomáhali. Až neskôr sme sa dozvedeli, že na ranč prišli oveľa skôr. Pripravili miesto stretnutia modlitbou i fyzickou prácou. Stavali stany, pripravovali sociálne zariadenia, starali sa o teplú vodu pre všetkých, zabezpečovali prísun jedla a množstvo ďalších nepostrehnuteľných, ale dôležitých drobností.

No aj po Campfeste zostalo na ranči dosť práce pre ochotné ruky, ktoré areál pripravia na ďalšie akcie, ktoré na seba nenechajú dlho čakať, ale aj na budúcoročný Campfest.

 

Keď sa rozhodnete o rok putovať na Campfest, určite sa nezabudnite správne naladiť a pribaliť k svojim veciam poriadny stan. Aj keď tohto roka sa už tradičný Campfest nekonal pod štítmi našich veľhôr, ktoré naň niekedy dýchali priveľmi ľadovým dychom, predsa je dobré nezabudnúť ani na teplé oblečenie a spacák, no hlavne na dobrú náladu a otvorené srdce, ktoré nevydáva žiadne falošné tóny.

Zdroj: Slovo 2007, č. 21.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε