www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=522
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 6. február 2023     Meniny oslavuje: Dorota

Zoεpédia - náhodný výber: Akaftistnik, Boh - je jediný, Episcopus.     pohľadnice

20.11.2007 | Rozhovory | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(7096)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Neporovnateľne viac

Neporovnateľne viac

Moje kroky smerujú do kaviarne Siedma pečať na Čiernom moste v Prešove. Po predchádzajúcom dohovore sa tu stretávam s Mariánom Lipovským. Vysoký, sympatický mladý muž, člen Cirkvi bratskej, ktorého si pamätám ešte zo základnej školy ako nadšenca atletiky. Vymenil kariéru vrcholového športovca za Krista.

A bol to dobrý obchod.

 

Si členom organizácie Mládež pre Krista (MPK). Zameriavate sa na šírenie evanjelia medzi mladými ľuďmi, na učeníctvo, výchovu vodcov a sociálnu prácu. Čo to znamená v praxi?

Mládež pre Krista je občianske združenie zamerané na mladých ľudí. Máme päť centier po celom Slovensku. Hlavná služba je cez hudbu.

Centrum v Bardejove sa venuje deťom z ulice. Denne tam chodí 15 – 30 detí. Robia pre ne aktivity, ktoré im pomôžu nájsť Pána Boha a je to miesto, kam deti môžu kedykoľvek prísť. Nájdu tam ľudí, čo ich majú radi.

Potom máme ranč, kde bol Campfest. Zabezpečujeme servis, aby tam ktokoľvek mohol prísť. Väčšinou sú to detské kempy a mládežnícke akcie.

No a tu v Prešove je kaviarnička, ktorá má poslúžiť na to, aby sa kresťania mohli stretnúť, priviesť svojich aj neveriacich kamarátov na rozličné akcie. Jej prevádzku sme spustili v júni, takže aktivity sa ešte len rozbiehajú. V budúcnosti by sme chceli ponúknuť kvalitnú kresťanskú hudbu cez videoprojekciu, aby mladí pochopili, že kresťanská hudba je porovnateľná s tou, ktorú stále počúvajú v rádiách.

A Pán Boh nám dal aj štúdio – môj dlhoročný sen. Snažíme sa teda vydávať čo najviac kresťanských CD-čiek.

 

Zástupcovia ktorých cirkví s vami spolupracujú a ako vyzerá vaša spolupráca?

Dobrú spoluprácu máme s evanjelikmi, baptistami, Apoštolskou cirkvou, katolíkmi – rímskokatolíkmi i gréckokatolíkmi, potom spoločenstvami z Katolíckej cirkvi. Najbližšie nám je Hnutie Svetlo – Život a Komunita Ján Krstiteľ. Zatiaľ sa nerozvinula spolupráca s pravoslávnymi.

MPK je naddenominačná organizácia. Nikdy nechceme robiť niečo, čo by škodilo cirkvám alebo zborom. Ak robíme evanjelizačnú činnosť, chceme to robiť spolu s nimi. Aj worship festivaly tvoria ľudia z rozličných cirkví. Chceme, aby si ľudia, ktorí počujú evanjelium, našli miesto v svojich zboroch a cirkvách. Preto na nich máme duchovných poradcov z jednotlivých cirkví.

Prípravný tím Campfestu je tiež naddenominačný. Jožko Maretta s Pavlom Birošom, teológom z Cirkvi bratskej, viedli celý poradenský tím. Je to o spolupráci, o tom, že si žehnáme, že ideme spolu a nedotýkame sa vecí, ktoré zbytočne bolia.

 

Akým spôsobom prekonávate vieroučné a názorové rozdiely?

Nevznikajú žiadne veľké trenice. Myslím si, že medzi spoločenstvami už tak trocha vyrástlo povedomie, že nehľadáme to, čo nás rozdeľuje.

 

Aké boli začiatky a čo teba osobne priviedlo do tejto organizácie?

Nič ma nepriviedlo, lebo som ju zakladal.

Podobné organizácie fungujú asi v 120 krajinách sveta. Správna rada, ktorá vytvorila občianske združenie, pozostáva zo siedmich ľudí z rôznych zborov alebo denominácií – od evanjelikov až po katolíkov.

Kapela Timothy niekedy v minulom storočí J začala koncertovať pre mladých ľudí. Prerástlo to do širšej práce (kluby v PKO, biblické skupinky v školách, modlitebné aktivity, kempy). Vtedy sme netušili, že nejaká MPK bude. Potom som stretol chlapíka, ktorý ponúkal veľmi dobré kurzy na prácu s mladými. Veľmi sa mi to páčilo. Prvý rok mi pozháňal podporu od Dánov, ktorí chceli pomôcť takúto prácu rozvinúť.

Keď sme prvýkrát začali oficiálne fungovať, Dáni nás prestali podporovať. Začínali sme od nuly. Museli sme dôverovať Pánu Bohu, že sa o nás postará. Osem rokov sme nevedeli, či budú peniaze na výplaty na ďalší mesiac.

Potom prišla kríza. Niekoľko mesiacov sme nemali výplaty. Vtedy sme sa modlili: „Pane Bože, keď povieš, že máme skončiť, tak skončíme a budeme to robiť popri zamestnaní.“ Vtedy prišli dvaja ľudkovia z Írska, ktorí povedali, že ich poslal Pán Boh, aby splatili naše dlhy. Povedal som im: „Neviete, čo hovoríte.“ Za 7 mesiacov to bola naozaj pekná kôpka. Odpovedali, že im Pán Boh povedal, že to majú urobiť. Kamarát to vypočítal na 700 tis. Sk. Vyplatili to a povedali, že kým budú môcť, budú nás podporovať. Už takmer dva roky nám dávajú peniaze na výplaty a modlia sa za nás. Nie sú bohatí, ale rozhodli sa, že to je ich služba Bohu.

 

Každoročne pripravujete už spomínaný Campfest – festival gospelovej hudby. Čím bol iný ako predchádzajúce?

Toto bol v poradí už deviaty ročník. Päť rokov sme zháňali miesto, kde by sme mohli Campfest usporiadať. V Tatrách sa počasie veľmi rýchlo menilo. Objavili sme ranč v Kráľovej Lehote.

Pripravili sme aj oveľa väčší hlavný stan. Pridali sme piaty stan – seminárové pódium, a Garáž – pre mladé talenty.

V rámci programu bol aj čas, keď sa všetci podelili do jednotlivých stanov podľa oblastí, aby si všimli jeden druhého, a modlili sa, aby Pán Boh robil neporovnateľne viac (téma Campfestu). On robí nemožné veci na počkanie. On môže urobiť viac, ako môžeme očakávať, snívať, prosiť. Povzbudzovali sme ich, aby sa nebáli volať k Pánu Bohu za svoju oblasť, za svoje spoločenstvo, za svojich farárov, vedúcich.

Tento rok sme prvýkrát do tímu rečníkov pozvali Čechov.

Pre nás to bol vlastne akoby prvý Campfest. Nové prostredie prinieslo nové výzvy.

 

Čo si mal na starosti v rámci prípravy na Campfest?

V rámci Campfestu som programový vedúci. Mal som na starosti program.

 

Máte už na tohtoročné stretnutie pod holým nebom nejaké ohlasy?

Chodí kopa mailov. Veľa je nadšených, no sú aj konštruktívne pripomienky, čo by bolo dobré vylepšiť. Zatiaľ som nemal ani jeden negatívny.

Ľudia ocenili najmä bohatý program a to, že vedúci spoločne spievali pieseň a spoločne uctievali Boha počas hlavného sobotňajšieho programu. Veľa ľudí povedalo, že najsilnejším zážitkom pre nich bolo vidieť spolu spievať Braňa Letka, Mira Tótha, Janku Šenkovú, Jula Slováka (dohromady deväť ľudí) a spíkrov Janka Buca, Mira Tótha ...

 

Usporadúvate aj iné stretnutia podobného charakteru?

Worship festivaly. Do roka ich je 5 – 7. Závisí to od záujmu. Sú to veľké akcie v mestských halách. Tiež sa na nich zíde aj dvetisíc ľudí. Okrem toho sú aj štyri konferencie – pre duchovných poradcov, pre hudobníkov a tých, ktorí slúžia na Campfeste, a Timothy škola pre nových veriacich. A koncertujeme.

 

Mnohí ťa poznajú ako člena skupiny Timothy. Stretávaš sa denne s hudbou, tvoríš, interpretuješ. Čo priniesla hudba do tvojho života?

Skupina Timothy je súčasťou Mládeže pre Krista. Dokonca máme hudobné nahrávacie štúdio, ktoré je teraz pod nami.

V šestnástich rokoch som sa stal kresťanom. K viere ma pritiahli chlapci, ktorí robili kresťanskú muziku. Zanechal som šport, lebo vtedy bol taký trend, že šport – to nie je kresťanské. Je na tom aj troška pravdy, lebo som chodil cez víkendy po súťažiach. Potom som nikdy nebol v kostole. Druhá vec je tá, že si človek buduje vlastnú slávu. Celú kuchyňu som mal vylepenú diplomami a medailami. Budovala sa vo mne pýcha, že som niekto. Keď som uveril, povedal som, že toto nechávam bokom, že už tu nejde o mňa. Od tej chvíle je pre mňa prirodzené zobrať gitaru a spievať Pánu Bohu.

Cez hudbu – jazyk mladých – sa chcem dostať bližšie k nim. Mám rád hudbu a rád robím piesne. Sú mojím vyjadrením v rozličných situáciách.

 

Máš nejaké špeciálne posolstvo pre mladých?

Pre tých, ktorí nepoznajú Pána Boha: Pán Boh má určite oveľa viac, ako im hocikto hocikde môže dať.

Druhé posolstvo je pre tých, čo sú už kresťania. Moja túžba je, aby prežili obnovu v tom, že Boh má omnoho viac pre každého, pre každé spoločenstvo. Chce premieňať veci, ak niečo niekde nefunguje, môže priniesť nový vietor.

 

za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová

 

Marián Lipovský má 41 rokov. Žije spolu so svojou manželkou Ľudkou a deťmi Ester a Dávidom v Prešove. Je riaditeľom združenia Mládež pre Krista v Prešove a zároveň vedúcim gospelovej kapely Timothy.

Zdroj: Slovo 2007, č. 21.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε