www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=67
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Jahve, Basileia, Kerygma.     pohľadnice

01.11.2002 | Spiritualita | Pavol Hudák | Čítanosť(5809)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Sloboda v rozhodovaní

Sloboda v rozhodovaní

 „Som veriace dievča. Kamarát z nášho farského spoločenstva mi prednedávnom povedal, že už dávno sa modlí sa svoje povolanie. V poslednej dobe však dostal od Boha poznanie, že mám byť jeho manželkou. Veľmi som sa toho zľakla, pretože ja k nemu nič také necítim. Je to iba jeden z mnohých chlapcov okolo mňa. Som z toho zmätená, pretože Pána Boha mám rada a nechcem ísť proti jeho vôli“ (Silvia, 17).

Keď za mnou prišli mladí s takýmito a im podobnými problémami vo vzťahoch, pýtal som sa ich, aké vidia riešenie. Niektorí mi odpovedali, že človek má slobodnú vôľu a preto sa môže rozhodnúť aj proti Božej vôli. Samozrejme, že mi to nedalo pokoj, tak som sa ich zasa opýtal, kto by sa chcel v živote rozhodovať proti Božej vôli. Veď je prirodzené, že každý hlboko veriaci človek chce plniť Božiu vôľu.

Existujú však takéto problémy medzi mladými, ktoré spôsobujú chaos a zranenia. Dokonca sa tam porušuje aj zákon logiky, ktorý zo strachu niektorí prehliadnu. A vtedy idú sami proti sebe.

Kde sa stala chyba? Prečo by sa človek živej viery mal zamýšľať nad takto definovanou slobodou? Predsa Boh nenúti, on pozýva.

Povolanie

 „Na modlitbovom stretnutí sme pocítili, že Boh si volá svojich do Pánovej vinice. Zdalo sa nám, že najbližšie k tomu má jeden chalan z nášho spoločenstva, ktorý viedol solídny duchovný život. Zhodli sme sa, že by mal byť kňazom. Prijali sme to ako Božiu výzvu a preňho to bude asi Božia vôľa. Keď sme mu to na základe týchto domnienok oznámili, celý prestrašený sa priznal, že on cíti povolanie do manželstva a nie do zasväteného života. Čo má teraz robiť?“ (Martinka, 16).

Mnohí mladí sa pýtajú: „Ako zistím, že ma Boh volá? Aké to je, keď ma osloví, keď mi hovorí o mojom konkrétnom povolaní?!“

Zdá sa, že niektorí by boli najradšej, keby sa našiel niekto, kto by rozdával Bohom opečiatkované listy povolania ako dekréty života. Toto však nie je možné, pretože Boh dáva človeku slobodu. On oslovuje v hlbokej osobnej modlitbe a môže povzbudiť vo viere alebo v povolaní cez konkrétnu situáciu, či človeka.

Avšak každý musí na povolanie odpovedať sám a v slobode, aby mu to rozhodnutie prinieslo Boží pokoj.

Vernosť slobode lásky

V otázkach voľby povolania je veľmi nebezpečné a riskantné používať voči inej osobe slová: „Boh mi povedal, že ty si máš toto (toho, túto) zvoliť..., alebo Boh chce, aby si bol (mojím manželom, manželkou, kňazom, rehoľnou sestrou)...“. Vtedy by sme brali Boha za svedka a pritom zaväzujeme osobu vo svedomí. Mnohí mladí boli z takejto skúsenosti zranení, ba dokonca v slepej poslušnosti vykročili na cestu, v ktorej sa potom veľmi sklamali. Ak sa človek neoslobodí od takýchto nesprávnych predstáv o voľbe v osobnom povolaní, môže byť hlboko duševne zranený i s dlhodobými následkami. Preto prosím mladých, aby nikdy nepoužívali takéto spôsoby v otázkach voľby povolania alebo pri rozhodovaní sa pre životného partnera.

Svätý Pavol vo svojej veľkej horlivosti veľa cestoval a hlásal evanjelium. Hovorí, že niekedy mu Duch nedovolil ísť tam, kam on chcel. To znamená, že my, ľudia, sme plní seba a Boží Duch nám ponecháva slobodu a spolupracuje s nami, ak mu to dovolíme. Ak sa odlúčime od Božej lásky, porušujeme zákon lásky, zavrhujeme jeho pomoc. Boh však aj vtedy čaká, kedy ho pozveme, aby nám odpustil neveru jeho láske, aby sme začali odznova.

Láska dáva slobodu

Naše rozhodnutia majú byť sprevádzané modlitbou a naplnené pokojom. Keď sa rozhodujeme pre svoje osobné povolanie, Boh odpovedá vo svojom čase.

Ak sa však rozhoduješ pre život s inou osobou (manželom, manželkou), tu je nutné, aby aj ten druhý cítil povolanie do tohto vzťahu a v slobode sa preň rozhodol. Týka sa to už dvoch ľudí a dvoch slobodných rozhodnutí, ktoré vzájomne súvisia a nesmú si odporovať. Vyhlásiť sa v takejto situácii za proroka (Boh mi povedal, že ty máš byť mojou manželkou...), znamená hlboké ublíženie milovanej osobe, popretie jej slobody, citové vydieranie a urážku Boha.

Ak žiješ z Boha, z jeho evanjelia, čiže podľa zákona lásky, môžeš pocítiť, že ťa Boh posiela, aby si niekoho napomenul, upozornil, že robí niečo nesprávne. Môžeš však v otázke povolania a vzťahov lásky rozhodovať za iného?

Základným pravidlom zákona lásky je sloboda voľby. Preto sa nikdy nesmie popierať, aby sme nepopreli lásku.

Povolanie dáva Boh každému osobitne ako svoj nebeský dar. Majme voči povolaniu úctu a chráňme si ho ako to intímne životné posolstvo nám zverené.

 Z vyznania: „Som rád, že som ťa spoznal. Poslal mi ťa sám Pán Boh. Jemu vďačím za teba. Snáď, ak ty budeš chcieť, budeme spolu kráčať životom. Pýtam sa ťa: Bude to Božia vôľa?“

Zdroj: Slovo 11/2002
Autor: Pavol Hudák - všetky články od tohto autora (5)
Slobodno všetko?
28.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4491)
Slobodno všetko?
Viera oslobodzuje
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4328)
Viera oslobodzuje
Vážme si slobodu!
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4610)
Vážme si slobodu!

všetky súvisiace články (9) »

05.04.2017 | Čítanosť(4599)
sk Konkordát a moderný štát

všetky súvisiace články (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε