www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=68
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Eremita, Duchovný zážitok, Exodus.     pohľadnice

01.08.2000 | Duchovné články | JUDr. Alexander Nemec | Čítanosť(5832)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Satan nie je symbol

Satan nie je symbol

Prednedávnom bola verejnosť prostredníctvom tlače a televízie oboznámená s veľmi smutnou udalosťou, počas ktorej prišiel o život mladý človek. Spáchal samovraždu upálením v plameňoch satanistickej literatúry na dvore rodičovského domu.

Veľmi závažný skutok, nad ktorým sa kresťan musí zamyslieť. Na jednej strane si môžeme položiť otázku, prečo sa rozhodol tento nešťastník pre odchod z tohto sveta takýmto spôsobom, alebo kde sa stala „chyba“ v jeho osobnom formovaní. Na druhej strane musíme vziať na vedomie upozornenie, že Satanovi sa medzi ľuďmi darí. Diabol, Satan, je doma všade tam, kde je atmosféra zloby, nenávisti a horkosti. Je nepriateľom lásky. Snaží sa, aby sme svoju pozornosť zamerali na veci, ktoré nie sú pre život človeka podstatné, aby náš pohľad odvrátil od Ježiša Krista. Je paradoxom, že práve človek, ktorý je predmetom záujmu zla, dláždi mu cestu k úspešnému pôsobeniu pornografiou, sexuálnou zvrátenosťou, túžbou po bohatstve, kriminalitou, pijanstvom a pod.. Snahou diabla je presvedčiť ním vytypovanú obeť, že nepotrebuje Boha a už vôbec nie, aby sa mu klaňala. Každý rodič vie, že výchova dieťaťa je náročná úloha. Veriaci rodičia na túto úlohu však nie sú sami. Kedysi, za dní sudcov, sa muž menom Manue dozvedel, že bude otcom a prosil Boha o vedenie pri výchove svojho dieťaťa. Boh vypočul jeho modlitby. Chlapec rástol a Pán ho požehnával. (Sdc 13, 8-24).

Podobne môžu aj dnes rodičia vychovávajúci svoje deti osloviť Ježiša Krista vo svojich modlitbách a prosiť o pomoc pri ich výchove. Čím tesnejšie sa rodičia držia Božích pokynov, tým sa stávajú lepšími vychovávateľmi a minimalizujú možnosť pre pôsobenie zla v živote svojich detí. Rodičia, ktorí sa pridŕžajú rád Svätého písma, dávajú svojim dospievajúcim deťom tú najlepšiu príležitosť úspešne prekonať nástrahy zla a stať sa zodpovednými dospelými.

Vo Svätom písme nachádzame poučenie: „Vychodia nazmar plány, keď niet porady, daria sa však (tam, kde je) veľa poradcov.“ (Prísl 15, 22).

Ak chýba otvorená komunikácia medzi deťmi a rodičmi, ak chýba dobrá rodičovská rada pre usmernenie životných krokov svojich detí, môžu sa časom stať „cudzincami“ v rodičovskom dome. Práve na takéto situácie čaká diabol s cieľom zmocniť sa duše dieťaťa a zaťažiť ju hriechom. Rodičia sa musia aktívne zaujímať o život svojich detí, poznať ich názory, záujmy, priateľov a tak ich chrániť pred zlom. Je pravdou viery, že padlí anjeli môžu prísť do styku s ľuďmi a popudzovať ich k hriechu. Preto sa mýlia tí, ktorí v Satanovi vidia len akýsi symbol moci zla, symbol najhorších vlastností ľudskej povahy.

Satan je skutočnosťou a pokúšal samého Ježiša Krista po jeho pôste na púšti (Mt 4, 1-11) a apoštol Ján vo svojom liste konštatuje: „Vieme, že sme z Boha a celý svet je v moci Zlého.“ (1 Jn 5, 19). Ľudia, ktorí uctievajú zlo – Satana, robia tak zo zištných dôvodov. Niektorí chcú získať moc, slávu, iní bohatstvo. Medzi nich sa môžu dostať i mladí ľudia hľadajúci dobrodružstvo, nedostatočne pripravení pre život a nepevní v kresťanskej morálke. Takým treba podať pomocnú ruku a zachrániť ich od hroziacich problémov. V tejto činnosti je úloha rodiča, vychovávateľa, nezastupiteľná. V prípade, že rodič sám nedokáže takúto situáciu riešiť, vždy sa s dôverou a bez meškania môže obrátiť na kňaza.

Najlepšou ochranou proti diablovi sú sviatosti. Najmä sviatosť zmierenia spojená so svätým prijímaním a sviatostný život zasvätený Ježišovi Kristovi a Panne Márii. Takto možno vyčíňaniu zla účinne zabrániť.

Zdroj: Slovo 08/2000
Autor: JUDr. Alexander Nemec - všetky články od tohto autora (4)
Mystika a ezoterika
01.01.2001 | Spiritualita | Gréckokatolícky kalendár 2001 | Čítanosť(6423)
Mystika a ezoterika

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε