Bohatstvo Východu
Bohatstvo východného obradu môže zveľadiť všeobecnú Cirkev. Podľa otca Miroslava Tataryna, profesora na St. Thomas More College v Saskatoone, prvým pokladom tohto obradu je krása. Zmysel pre krásu treba však dlhodobo opatrovať. Napríklad ikona modliacej sa Presvätej Bohorodičky nám prezrádza skutočný zmysel materinskej lásky. Nabáda nás vytvoriť si k nej blízky neobmedzený vzťah bez prílišnej doktrinálnej definície. Východná cirkev v priebehu stáročí učila a aj oslavovala Nanebovzatie (Uspenie) Matky Božej. Podľa profesora zoznam dogiem nie je príručkou pre vytvorenie vzťahu. Dovolávať sa krásy znamená dovolávať sa liturgie a sviatostí, lebo sú vlastne estetickým vyjadrením tohto vzťahu.
Ďalším pokladom Východu je nezištná, nesebecká láska, ktorá sa stotožňuje s Kristovým utrpením. Ide o poznatok trinitárnej teológie, čo znamená, že sme tvorení pre spoločenstvo.
Tretí poklad Východnej cirkvi je tradícia, pochopenie nášho vzťahu ku Kristovi. Kresťanská tradícia znamená žiť teraz v plnosti pravdy. Byť jej skutočným zástancom neznamená robiť to isté, čo sa v minulosti spravilo, ale pochopiť minulosť a jej význam aj v prítomnosti.
Posledným bohatstvom Východu, ktoré prof. Tataryn ponúkol Západu, je vízia Cirkvi. Ikona troch osôb Najsvätejšej Trojice sediacich za eucharistickým stolom znázorňuje Cirkev, ktorá nás pozýva zúčastniť sa na Božskom živote pomocou oslavy Eucharistie. Cirkev je vzájomná spojitosť, nadväznosť eucharistických spoločenstiev s rôznymi spôsobmi celebrácie a sprítomnenia Ježiša Krista. Keď však hovoríme o Západnej alebo Východnej cirkvi, hovoríme o spoločnom Kresťanstve. Zdroj: Slovo 08/2000
|