www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=72
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Episcopus, Liturgické gestá - u..., Akolyta.     pohľadnice

01.12.2002 | Duchovné články | Pavol Hudák | Čítanosť(5828)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Súkromie samoty

Súkromie samoty

 „Celý deň je sýty, rýchlo ujde. V práci i v komunikácii s ľuďmi. Po večeroch čas má úplne inú kvalitu. Rád si pozriem dobrý film, alebo správy. Televízne programy si vyberám. Zdá sa mi však, že chvíle súkromia v mojom živote nie sú správne zvládnuté, sú akési pusté“ (Karol, 28).

Ľudský život je tečúci čas, ktorý preteká rozličnými krajinami nášho sveta. Boh stvoril toto prostredie života a vo svojej prozreteľnosti určil miesto, kde sa narodíme.

Nachádzame sa na ceste, ktorú prežívame aktuálne v prítomnosti za rozličných okolností, buď chcených alebo nechcených. Všetky naše danosti, schopnosti i neschopnosti, vytvárajú vzťah k tejto životnej ceste a pôsobia na ňu, čím ju formujú a menia.

Prítomnosť v Bohu

Život je vzácny Boží dar. Je to zázrak Božej lásky. Stáva sa však, že keď človek prežíva nejakú osobnú biedu, vôbec nevníma život ako dar. Koľkí ľudia hľadajú kľúč k ľudskému šťastiu. Koľkí ponúkajú rozličné pakľúče, ktoré ich nakoniec aj tak oklamú a neurobia skutočne šťastnými. Ľudské bytie je plné otáznikov. Preto sú chvíle, ktoré bez Boha sa nám zdajú nezmyselným a neznesiteľným bremenom. Nevieme ľudsky odstrániť utrpenie, ani pocit osamelosti, pretože najväčšiu istotu, akej si môže človek v sebe byť istý, je jeho neistota života. Náš život je v Bohu, preto bez Boha si nikdy nemôžeme byť istí. Naša láska, každé naše úsilie, i všetky bolesti majú zmysel, či krásu iba v Bohu.

Boh je svetlo, ktoré chce prežiariť každú chvíľu a každé miesto nášho bytia. Boh je večnosť, ktorú sme začali žiť od chvíľky krstu. Božia láska nás oslobodzuje od samých seba a dáva nám rozmer nekonečna, ktorý má v sebe Boh.

Osobná láska

„Skončila som vysokú školu a začala som pracovať. Kým som v práci, je to dobré. Najťažšie sú tie večery. Prežívam hroznú samotu. Bývam sama ďaleko od našich, pretože tu som našla zamestnanie. Som slobodná a nemám nikoho. Na výške to bolo super. Po večeroch sme stále niečo robili: stretká, modlitby, oslavy... kopec priateľov. Mám pocit, že som teraz odrezaná od sveta“ (Mária, 25).

Chvíle samoty sú z ľudského hľadiska ťažké. Mária možno túži po teplej ľudskej dlani, hľadá s kým komunikovať svoj citový život. Je prirodzene krásne, že človek túži po osobnej láske, avšak na to musia byť dvaja. Dve slobodné bytosti, ktoré sa v Božom pláne nájdu na jednej ceste. Žiadny vzťah medzi ľuďmi nie je dokonalý, preto cez tieto vzťahy prichádzajú aj zranenia, ktoré vo svetle Božej lásky cez odpustenie nás učia milovať.

Čo však vtedy, keď sa niekto cíti sám a nevie, čo ďalej? Človek tým, že prijal krst, začal sa v ňom rozvíjať Boží život. Keď sa človek zasvätí Bohu, naplno rozvinie svoje krstné zasvätenie. Takúto radosť zo zasvätenia Bohu zažije, kto zložil sľuby zasväteného života.

Ak chceme patriť Bohu, a tým byť oslobodení od seba, dajme sa mu celí každý deň a v každej chvíli nanovo. „V ňom žijeme, hýbeme sa a sme.“ Toto je ľudské šťastie prežívané už tu na zemi vo vedomí, že sme kráľovské deti a on náš Kráľ. Aj vo chvíľach samoty prežíva s nami ten čas a bolesti ľudskej neistoty, pretože nás veľmi miluje. Kto má vznešené myšlienky, nikdy nie je sám. Boh nás stále hľadá a čaká odpoveď  na svoju lásku. Žime tak, aby náš život bol jednou ustavičnou neprerušovanou modlitbou, chválou a vďakou Bohu za všetko krásne, čo sme v živote mohli prijať ako dar, a vo chvíľach ťažších odovzdajme sa Bohu ako obeta ľúbeznej vône. V Bohu má všetko zmysel.

Plán sýtenia samoty

Sviatostný život

Čítanie Božieho slova každý deň

Čítanie duchovnej literatúry, vzdelávanie

Duchovné cvičenia a obnovy

Nezištná služba dobrovoľníctva (tábory s deťmi, pomoc vo farnosti...)

Spoločenstvo modlitby.

Zdroj: Slovo 12/2002
Autor: Pavol Hudák - všetky články od tohto autora (5)
Samota
01.04.2003 | Duchovné články | Slovo 04/2003 | Čítanosť(5615)
Samota

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε