www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=74
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Adonai, Antimenzion, Liturgia.     pohľadnice

01.12.2002 | Liturgia | jg | Čítanosť(11075)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

V pokoji sa rozíďme

V pokoji sa rozíďme

Po speve: „Nech sa naše ústa naplnia tvojou chválou, Pane, aby sme ospevovali tvoju slávu, lebo si nás uznal za hodných prijať tvoje sväté, božské, nesmrteľné a životodarné tajomstvá. Zachovaj nás Bože vo svojej svätosti, aby sme sa po všetky dni učili tvojej pravde...“, ktorý zahŕňa v sebe vďaku, oslavu i prosbu, nasleduje ďakovná ekténia: „Keď sme prijali Božie, sväté, prečisté, nesmrteľné, nebeské, životodarné a úžasné Kristove tajomstvá, dôstojne a vďačne vzývajme Pána...“  Počas nej sa kňaz modlí modlitbu vďaky za to, že spolu s veriacimi mohol byť účastným týchto tajomstiev. Zároveň prosí na základe prosieb Bohorodičky aj o Božiu ochranu pre celý náš život.

Nasleduje Zaambónna modlitba, ktorej predchádza zvolanie kňaza: „V pokoji sa rozíďme.“ V nej kňaz hovorí: „Pane, ty žehnáš tým, čo ti dobrorečia, a posväcuješ tých, čo dúfajú v teba.“  Zároveň v nej prosí Boha o pokoj pre svet, Cirkev, duchovenstvo i ľud. Ľud odpovedá „Amen“ a spieva trojité „Nech je požehnané Pánovo meno od teraz až na veky.“ A nasleduje liturgické požehnanie: „Požehnanie Pánovo nech je na vás s jeho milosťou a láskou teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.“

Po tomto liturgickom požehnaní nasleduje prepustenie. Kňaz velebí Boha slovami: „Sláva tebe, Kriste Bože, naša nádej, sláva teba.“ Ľud odpovedá starodávnou modlitbou „Sláva Otcu i Synu i Svätému Duchu. I teraz i vždycky  i na veky vekov. Amen.“ A dodáva trojnásobné Pane, zmiluj sa.“ Na záver prosí „Požehnaj.“

Kňaz odpovedá na túto prosbu požehnaním: „Kristus, náš pravý Boh, na prosby svojej prečistej Matky ... a všetkých svätých, nech sa nad nami zmiluje a spasí nás, lebo je dobrý a miluje nás.“  Ľud odpovedá „Amen,“ čím na seba privoláva toto Božie požehnanie. Amen znamená tak bolo, tak je a tak bude.

Niekde sa po konci liturgie rozdáva požehnaný chlieb – antidor. Ide o nekonsekrovanú prosforu. Je to pozostatok agapé - prvokresťanských hodov lásky. U nás sa táto prax zúžila na myrovanie. Kňaz vyzýva veriaceho pozdravom „Kristus medzi nami“ a on odpovedá „Je a bude.“ Tým sa nielen utužuje láska a odpustenie vo farnosti, ale aj vyznáva neustála prítomnosť Krista v Božom ľude.

Zdroj: Slovo 12/2002

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε